Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
30. máj 2020

Národný týždeň charity 2020: Nedovoľme, aby dobré skutky utíchli

Charita na Slovensku poskytuje lásku a starostlivosť už dlhých 93 rokov, a to len vďaka ľuďom ochotným pomáhať a svedčiť o dôležitosti nezištnej pomoci.

Národný týždeň charity 2020: Nedovoľme, aby dobré skutky utíchli

Heslom tretieho ročníka podujatia je #SrdcomChariťák. Upozorňuje na to, že všetci môžeme byť srdcom charity

Tretí ročník Národného týždňa charity, ktorý sa uskutoční v termíne 30.5. až 5.6., chce spoločenstvo pomáhajúcich rozšíriť. Vyzýva k spoločnej účasti: zapojiť sa môže ktokoľvek akýmkoľvek skutkom pomoci, ktorým odhalí vlastné „srdce chariťáka“.

Aj napriek takmer 100-ročnému pôsobeniu charity, nemá verejnosť jasnú predstavu o tom, čo to charita znamená a aké služby poskytuje. Tým pádom nevie, v akých situáciách sa môže na ňu obrátiť, ak sa ocitne v núdzi. Cieľom podujatia Slovenskej katolíckej charity a arcidiecéznych a diecéznych charít je preto zviditeľniť služby charity a predstaviť charitné zariadenia, ktorých je približne až 230 a pôsobia po celom Slovensku.

Minuloročné podujatie vítalo návštevníkov priamo v zariadeniach a na námestiach miest. To v súčasnosti možné nie je. Spolu s online priestorom sa však otvára aj príležitosť dialógu naprieč internetom a charita ho chce využiť na zapojenie širokej verejnosti. Počas celého podujatia bude preto zaznievať aj interaktívna výzva na konanie dobrých skutkov a ich zdieľanie s hashtagom #SrdcomChariťák ako symbolom zapojenia sa do spoločenstva charity.

Diskusie na témy, ktoré sa nás dotýkajú

Tretí ročník Národného týždňa charity  odštartuje nedeľnou sv. omšou, ktorá bude vysielaná naživo. Prenosy budú pokračovať diskusiami s odborníkmi z charity od pondelka do piatka v čase od 17:00 a budú naživo zdieľané na sociálnych sieťach Slovenskej katolíckej charity. Predstavia dôležitosť charitnej práce pre spoločnosť, ale aj svedectvá „lokálnych hrdinov,“ ktorých hrdinskosťou je „len“ ochota pomáhať.

Dobrovoľníci v minulých rokoch pomáhali počas podujatia s predajom časopisu Arcidiecéznej charity Prešov na podporu ľudí bez domova.

Príkladom je Alexandra Hovancová, mladá riaditeľka špecializovaného Centra pre deti a rodiny sv. Jozefa (Spišská katolícka charita), ktorá sa zo všetkých síl snaží vytvoriť deťom pocit rodiny: „Chceme ukázať, že sa to dá robiť aj inak. My sme sa vybrali cestou nielen ich dožitia, ale snahou o plnohodnotný život. Deti s nami chodia na výlety, usporadúvame koncerty a návštevy, máme dobrovoľníkov.  Deti v zariadení sú ťažko zdravotne a mentálne postihnuté, bohužiaľ aj v terminálnych štádiách, ale my žijeme tak, ako keby bol každý deň posledný. Dôležité je, aby v nás našli rodinu.“ O starostlivosti o deti znevýhodnené ťažkým ochorením bude rozprávať už tento pondelok 1.6.

Symbolicky na Deň detí vystúpi aj Mária Vigľašová, koordinátorka advokačných aktivít projektu MIND, ktorý realizuje Slovenská katolícka charita s finančnou podporou EÚ s cieľom lepšieho porozumenia migrácii na Slovensku. Prečo práve na deň detí, vysvetľuje manažérka projektu MIND Irina Adamova: „Terajšia detská utečenecká kríza je najhoršia od druhej svetovej vojny. Na celom svete bolo takmer 50 miliónov detí vykorisťovaných, nútených utiecť pred brutálnym konfliktom a extrémnou chudobou. V Charite sa nemôžeme ľahostajne prizerať ako sa topia deti v Stredozemnom mori. Nemôžeme pasívne sledovať, keď ľudia riskujú svoj vlastný život a zomierajú v chladiacich boxoch. Podľa slov pápeža Františka musíme bojovať proti ´globalizácii ľahostajnosti´.“

Program diskusií sa venuje rôznym skupinám núdznych. Dozviete sa, ako reagovať na prosby bezdomovca tak, aby pomoc neubližovala, ako pristupovať k osobám trpiacim závislosťami, ako požiadať o zaradenie do niektorého z charitných domovov, či prečo nemať predsudky voči migrantom.

Inzercia

Počas podujatia je dostupný filter s hashtagom Srdcom Chariťák, s ktorým sa podporovatelia charity môžu odfotiť.

To sú všetko témy, ktoré sa nás dotýkajú a na ktoré máme ako jednotlivci aj my svoj dosah. Jedným z úmyslov podujatia Národného týždňa charity je preto skrz príbehov a svedectiev odstraňovať predsudky a stereotypy v zmýšľaní verejnosti voči tým, ktorí nás prosia o pomoc, a rozširovať spoločenstvo pomáhajúcich. Prečo je to dôležité, uvádza Soňa Hlaváčová, vedúca Charitného domu sv. Alžbety (Arcidiecézna charita Košice): „Neustále predsudky voči týmto ľuďom, neochota vidieť problém bezdomovectva v rôznych súvislostiach a mylná predstava, že človek bez domova je len ten, kto je špinavý, zapáchajúci a nechce sa mu pracovať, nám stavia do cesty mnoho prekážok. Preto organizujeme rôzne stretnutia  s obyvateľmi mesta a prednášky pre študentov na stredných a vysokých školách, na ktorých ľudia bez domova vyrozprávajú svoj príbeh, ktorý sa môže stať komukoľvek z nás.“ O téme ľudí bez domova sa bude rozprávať v diskusii vo štvrtok 4.6.

Posunula pandémia naše zmýšľanie k dobru?

Po skončení pandémie sa obzrieme za tým, ako sme pomohli. Zároveň sa však núka otázka, či nás to zmenilo. Dokázali sme si vziať zo situácie niečo pre seba?

Počas uplynulých dní sme si viac než inokedy priznávali, že mnohí seniori žijú opustene a izolovane od mladšej generácie, že bezdomovci nemajú domovy, do ktorých by sa uchýlili a vymenili si, či vyprali rúško, že deti zo sociálne slabých a marginalizovaných rodín nemajú rovnaké šance na vzdelanie.

Na istý čas sa pomoc stala prirodzenou súčasťou našich životov alebo aspoň viditeľnou súčasťou nášho online sveta a s ňou aj problémy núdznych. Pod tlakom koronavírusu sa zdvihla vlna solidarity. Tej však teraz hrozí, že utíchne spolu s obmedzeniami. Aktuálnym cieľom podujatia, ktorý pociťuje aj Slovenská katolícka charita, je preto pripomínať, že potreby núdznych pretrvávajú a radosť z pomoci je stále rovnaká, i keď ju poskytneme mimo ohrozenia.

Heslom #SrdcomChariťák pozýva charita k vykonávaniu dobrých skutkov pomoci a ich šíreniu medzi ľudí ako posolstva charity. Pretože tak ako pomoc, aj charita je vecou srdca.

Informácie, ako sa zapojiť do kampane #SrdcomChariťák, tipy na dobré skutky a program diskusií nájdete na stránke Slovenskej katolíckej charity.

Foto: archív SKCH, BACH

Odporúčame

V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“

V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“

Bratislava, 13. máj 2020 – Snahou Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH) je pomáhať tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Charita tak robila pred vypuknutím pandémie a chce v tom pokračovať aj po jej skončení. S obľúbeným projektom Pošli tašku nekončí, práve naopak rozvíja ho ďalej a plánuje ho rozšíriť aj na ďalšie ohrozené skupiny.

Miriam Lexmann spustí fond. Podporí rodiny, neziskovky aj inovátorov

Miriam Lexmann spustí fond. Podporí rodiny, neziskovky aj inovátorov

Rodiny v ťaživej životnej situácii, neziskové združenia aj inovátori budú môcť získať adresnú finančnú podporu od slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH). Jej grantový program s názvom „Pomôžme si“ bude spustený celoročne, na začiatku chce priamo a rýchlo podporovať poškodených pandémiou COVID-19.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.