Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
28. máj 2020

Roe verzus Wade

Úskalia ženy, ktorej prípad spustil potraty a ktorá potom prešla na druhú stranu

Proliferi sú šokovaní zo svedectva Normy McCorvey, ktorá bola hrdinkou ich veľkého zápasu.

Úskalia ženy, ktorej prípad spustil potraty a ktorá potom prešla na druhú stranu

Norma McCorvey (vľavo) so svojou právničkou pred Najvyšším súdom v roku 1989. Foto: Wikimedia/Lorie Shaull (CC licencia)

Roe verzus Wade nie je len súdnym sporom z roku 1973, ktorý znamenal liberalizáciu potratov v Spojených štátoch. Je tiež symbolom dlhoročného súboja dvoch znepriatelených táborov. 

Kľúčovou postavou je Norma McCorvey, ktorá ako 69-ročná zomrela v roku 2017. McCorvey vystupovala v spore pod menom Jane Roe, po úspechu svojej žaloby sa stala propagátorkou pro-choice myšlienok, neskôr však konvertovala na kresťanstvo a bola výraznou tvárou pro-life hnutia. 

Tieto dni šokoval nielen americkú verejnosť dokument s názvom AKA Jane Roe, v ktorom Norma McCorvey poskytla „svedectvo zo smrteľnej postele“ – ako to sama nazvala. Hovorí v ňom, že jej prechod na pro-life stranu bol lžou krytou peniazmi od antipotratového hnutia. 

Pre celý pro-life tábor ide, samozrejme, o veľmi nepríjemnú vec. Ale ak sa pozrieme trochu hlbšie na životnú drámu hlavnej hrdinky a pár ďalších súvislostí, možno nemusí ísť až o také silné prekvapenie. 

Volajte ma Jane Roe 

Norma McCorvey vyrastala v texaskom Houstone, rodičia ju týrali a neskôr i opustili. Prežila niekoľko rokov v štátnych zariadeniach, ako dieťa ju údajne sexuálne zneužívali. Vydala sa ako iba 16-ročná za muža, ktorý ju bil, a po tom, čo porodila dcéru, ju tiež opustil. 

Keď v roku 1969 otehotnela tretí raz, mala už za sebou dva pôrody, pričom obe deti skončili na adopcii. Počas tretieho tehotenstva bola narkomankou a hľadala možnosť potratu. V Texase v tom čase nebol potrat legálny, no možnosť sa núkala v bytoch v temných uličkách Dallasu. Norma to odmietla aj pre povesť, aká sprevádzala vykonávanie potratov v takýchto podmienkach, aj pre množstvo mŕtvych žien. 

Napokon sa dostala k dvom mladým právničkám  – Sarah Weddington a Linde Coffee. McCorvey im prišla ako na zavolanie – presne takýto typ ženy hľadali, aby mohli pripraviť žalobu, ktorá bude žiadať právo na umelé ukončenie tehotenstva. Norma spĺňala všetky profilové podmienky – chudobná žena zo zlých pomerov, navyše bez zdrojov vycestovať do štátu, kde je potrat legálny, aby ho mohla podstúpiť. 

V roku 1969 podpísala McCorvey vyhlásenie, že na súde bude vystupovať pod menom Jane Roe. Historický verdikt Najvyššieho súdu USA síce zlegalizoval potraty po celej krajine, Norme McCorvey však osobnú situáciu nevyriešil, keďže rozhodnutie prišlo až v roku 1973. Takže aj tretie dieťa, ktoré priviedla na svet, odovzdala na adopciu.

Pár dní po rozsudku v spore Roe verzus Wade vyšla Norma McCorvey von so svojou pravou totožnosťou a stala sa tvárou pro-choice hnutia. Hoci ako upozorňuje National Catholic Reporter, v tomto prostredí preferovali skôr celebritné postavičky než obyčajnú ženu z chudobných pomerov. 

Norma sa postupne dostala do hľadáčika pro-life organizácie Operation Rescue. Jeden z jej lídrov, protestantský pastor Flip Benham, dokonca zriadil jednu z kancelárií organizácie priamo vedľa potratovej kliniky, kde Norma pracovala, a fajčiarske prestávky využil na postupné zblíženie sa s ňou. 

Jeho snaha bola korunovaná úspechom v roku 1995, keď Normu okázalo pokrstil v záhradnom bazéne v Dallase – za prítomnosti kamier celoštátnej televízie. 

McCorvey však nezostala konečným úlovkom Benhama. V roku 1998 prestúpila na katolícku vieru pod duchovným vedením pátra Franka Pavoneho, lídra radikálnej pro-life organizácie Priest for Life. 

Z pro-potratovej aktivistky Normy McCorvey alias Jane Roe sa tak stala výrazná obhajkyňa práva na život. Medzitým mala dlhoročný lesbický vzťah, raz vyhlásila, že otehotnela po znásilnení, no neskôr to poprela. 

Trailer na nový dokument. 

Obojstranné využívanie?

V spomínanom dokumente vystupuje tak Benham, ako aj ďalší kňaz Rob Schenck, ktorý Normu dobre poznal a mal na ňu vplyv. Obaja priznávajú, že McCorvey bola pre pro-life hnutie trofejou. Ona si to uvedomovala tiež, ako sama priznala v dokumente: „Bola som veľká ryba.“ 

„Bolo to vzájomné. Ja som zobrala od nich peniaze a oni ma postavili pred kamery a povedali mi, čo mám hovoriť,“ povedala McCorvey.

Inzercia

Podľa National Catholic Register mohlo ísť o vzájomnú výmenu v širšom význame. McCorvey dostala od pro-life hnutia všetko, čo jej dovtedy chýbalo: pozornosť, hodnotu a tiež obrovskú sumu peňazí. Dokument naznačuje, že za niekoľko rokov zarobila proliferka Norma viac než 400-tisíc dolárov. Išlo o honoráre za prejavy a prednášky, knižné zmluvy a priame platby od Operation Rescue. „Hrozilo, že ak nedostane dosť peňazí, prejde naspäť na druhú stranu,“ priznal Schenck. 

A na oplátku, trojica kňazov mohla vďaka McCorvey cítiť naplnenie svojej žiadostivosti po víťazstve a úspechu. 

Kňaz Pavone, ktorý Normu v roku 2017 pochovával, pre Catholic News Agency povedal, že nemožno niekoho životný príbeh vystihnúť jedným rozhovorom. 

Pavone tvrdí, že len pár týždňov pred jej smrťou s Normou komunikoval o posolstve, ktoré – ako ona dúfala – bude on môcť predniesť na Národnom pochode za život vo Washingtone D. C, aby tak povzbudila mladých ľudí odmietnuť potrat. „Pred jej smrťou neboli žiadne náznaky, že by išla poprieť svoj pro-life postoj,“ uviedol. 

Dokument síce nevyvracia náboženské presvedčenie McCorvey, no naznačuje jej pro-choice orientáciu. „Ak chce mladá žena potrat, fajn,“ zaznelo. 

Podľa Pavoneho boli posledné roky Norminho života ťažké, lebo sa presťahovala z Dallasu do mestečka Katy pri Houstone, kde vraj nemala toľko podpory ako v Dallase. „V posledných rokoch sa jej do života natlačilo viacero ľudí – mnohí boli aj na pohrebe – bol to chaos,“ vyjadril sa Pavone. 

Pavoneho dôveryhodnosť však spochybňuje jeho kontroverznosť. Dopustil sa napríklad excesu, keď na oltár počas omše položil ostatky potrateného telíčka, opletačky mal aj s biskupom. Navyše, v tom čase sa aktívne ako klerik zapájal do prezidentskej kampane Donalda Trumpa. 

Norma McCorvey na letisku vo Washingtone v januári 1998. Foto: TASR/ AP: Khue Bui

Nástrahy konverzií

Norma McCorvey mala už dlhšie nie úplne najlepšiu povesť. Magazín Vanity Fair o nej v roku 2013 napísal, že je „menej pro-choice alebo pro-life ako pro-Norma“.  V roku 2016 sa Sarah Weddington, jej právnička zo 70. rokov, vyjadrila, že Norma striedala pozície pre peniaze. 

Okrem toho, ako si všimol National Catholic Register, najnovší opis dohody Normy s pro-life hnutím až nápadne pripomína jej skoršie opisy porozumenia s opačným táborom. V roku 2000 hovorila o tom, ako ju „použili a využili v ženskom hnutí a na Najvyššom súde“. Na súdnom procese vraj nemohla hovoriť sama za seba, bola zneužitá súdnym systémom Ameriky a jej advokáti ju využili vo svoj prospech. 

V tejto chvíli, keď sa pro-life hnutie spamätáva zo šoku, ktorý spôsobil najnovší dokument, je ťažké určiť, do akej miery alebo akej časti života Normy McCorvey veriť. Ale nie je to prvý raz, čo známa postava prejde na opačnú stranu, ale napokon sa veci skončia inak.  

V roku 1997 Eric Craig Harrah, potratár a homosexuál, konvertoval do cirkvi Božie zhromaždenie. Okamžite zanechal svoju prácu a začal kázať v ostatných cirkvách. O tri mesiace sa už objavoval v médiách a poskytoval rozhovory. Do pol roka bol tvárou pro-life hnutia. Lenže v roku 2000 bolo všetko inak, Harrah sa vzdal kresťanstva a vrátil sa k homosexuálnemu životu, hoci pro-life postoje nepoprel. Pre magazín World vtedy povedal, že stále považuje potraty za omyl, pred tromi rokmi však nechcel vstúpiť do žiadnej cirkvi. „Skôr bude na Jamajke zima, než opäť vkročím do nejakého kostola,“ povedal. 

Aj Harrah, podobne ako McCorvey, mal ťažké detstvo plné utrpenia. Ľudia ako oni – s pohnutým životným príbehom – sú pochopiteľne silným lákadlom pre obe strany ideového sporu. Do toho príde pódium, mikrofóny, kamery a odmeny. 

Možno McCorvey celý ten rozruch okolo seba nezvládala, možno išla naozaj iba po peniazoch. No isté je, že spytovať svedomie si musia aj ďalší. A asi zistia, že sú na tom horšie ako Norma McCorvey AKA Jane Roe. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.