Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. august 2015

Kurdi na severe Iraku spustili nový útok voči islamistom

Kurdské oddiely dnes zaútočili na pozície extrémistickej organizácie Islamský štát v okolí skupiny dedín v severoirackej provincii Kirkúk, informovala agentúra Reuters. Z jej správy vyplýva, že ide o súčasť operácie kurdských oddielov s cieľom zabezpečiť územia dobyté od islamistov, ktorí ich obsadi...

Kurdské oddiely dnes zaútočili na pozície extrémistickej organizácie Islamský štát v okolí skupiny dedín v severoirackej provincii Kirkúk, informovala agentúra Reuters.

Z jej správy vyplýva, že ide o súčasť operácie kurdských oddielov s cieľom zabezpečiť územia dobyté od islamistov, ktorí ich obsadili vlani v lete počas nečakanej ofenzívy.    Útok kurdských oddielov sa začal v noci nadnes južne od mesta  Dákúk, vzdialeného asi 175 kilometrov severne od irackej metropoly  Bagdad. Okolo poludnia boli islamisti vytlačení z dediny Albú Nadžm. V inej blízkej dedine boje pokračovali, uviedol pre Reuters zdroj v kurdský zdroj.

Frontová línia medzi kurdskými polovojenskými oddielmi péšmarga a islamistami sa v severnom Iraku niekoľko mesiacov takmer neposunula, uviedol Reuters.Kurdi kontrolujú väčšinu územia, ktoré označujú za svoje a ich motivácia postupovať bližšie k prevažne arabským sunnitsko-moslimským mestám a dedinám je malá, konštatuje Reuters.

Oddiely péšmarga sú dôležitým partnerom Spojených štátov a nimi vedenej koalície v boji proti IS. Kurdi už ultraradikálne sunnitské jednotky IS vytlačili z viacerých lokalít na severe Iraku, čím de facto zväčšili územie svojho rodiaceho sa autonómneho regiónu. Veľké časti provincie Kirkúk sú však stále v rukách islamistov.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.