Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. 05. 2020, 10:39

Spojené štáty zvažovali jadrovú skúšku

Predstavitelia americkej vlády o tom podľa denníka Washington Post diskutovali minulý týždeň. Prvá skúška od roku 1992 by bola potenciálnym varovaním pre Rusko a Čínu.

Táto téma sa objavila na stretnutí zástupcov agentúr pre národnú bezpečnosť po obvineniach zo strany vlády USA, že Rusko a Čína vykonávajú nukleárne testy menšieho rozsahu, uviedol denník s odvolaním sa na vysokopostavený vládny zdroj a dvoch bývalých amerických predstaviteľov oboznámených so záležitosťou.

Stretnutie sa však podľa správy neskončilo zhodou na tom, že by USA mali vykonať jadrovú skúšku. Účastníci napokon rozhodli, že krajina podnikne iné opatrenia v reakcii na hrozby zo strany Ruska a Číny, píše agentúra Reuters.

Oficiálne miesta sa zatiaľ k správe nevyjadrili. Podľa zdrojov Washington Post nie je jasné, či rozhovory o prípadnej jadrovej skúške naďalej pokračujú.

Takýto test by však znamenal výrazný odklon od doterajšej obrannej stratégie USA a dramaticky by zvýšil tlak na iné krajiny disponujúce nukleárnou výzbrojou, uviedla agentúra AFP. Jeden z analytikov citovaných denníkom povedal, že by bol vnímaný ako "odštartovanie bezprecedentných pretekov v nukleárnom zbrojení".

Vládny zdroj pre Washington povedal, že jadrová skúška by demonštrovala schopnosť USA vykonať "rýchly test", čo by mohlo byť užitočnou rokovacou taktikou v čase, keď sa Washington snaží o trojstrannú dohodu o jadrových zbraniach s Moskvou a Pekingom.

Rusko a Čína tvrdenia amerických predstaviteľov o svojich nukleárnych testoch popierajú.

Dnes treba vedieť

15:54

V nedávnom rozhovore pápež František dva razy spomenul Vergíliov historický epos Eneida. "To, že sa pápež odvoláva na Eneidu ako na zdroj inšpirácie, nie je len rečnícka figúra. Odzrkadľuje to Vergíliov zásadný vplyv na kultúru Západu. Ten pretrváva aj teraz, keď čoraz menej ľudí čítalo túto báseň alebo pozná jej príbeh." Oxfordský profesor Bill Carroll vysvetľuje, ako môžeme čerpať z koreňov našich tradícií, aby sme sa dokázali prihlásiť k hodnotám, ktoré tvoria skutočný základ toho, kým sme.

15:24

Podľa prezidentky je prirodzené, ak vláda hľadá ľudí, ktorým môže dôverovať. Ak má vláda zodpovedať za efektívne vykonávanie svojich rozhodnutí aj na lokálnej a miestnej úrovni, je to podľa Zuzany Čaputovej logické. Vláda tak môže následne od svojich nominantov žiadať aj príslušnú zodpovednosť.