Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. 05. 2020, 18:40

Koronavírus

V Afrike sa nakazilo už vyše 100-tisíc ľudí

V Afrike sa nakazilo už vyše 100-tisíc ľudí

Ilustračná foto TASR/AP

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike prekročil v piatok hranicu 100 000. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na údaje Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC).

Centrum tiež eviduje celkovo 3101 potvrdených úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Šéf centra John Nkengasong vo štvrtok povedal, že týždenný nárast počtu prípadov nákazy je približne taký istý ako minulý týždeň. Vyjadril nádej, že takýto vývoj bude pokračovať aj naďalej.

Včasné zavedenie opatrení obmedzujúcich pohyb osôb v 54 krajinách Afriky podľa Nkengasonga spomalilo šírenie pandémie.

Afrika však podľa jeho slov potrebuje zvýšiť objem testovania približne desaťnásobne oproti súčasnej úrovni. Testy by mali vykonať najmenej u jedného percenta populácie Afriky, čo je približne 13 miliónov ľudí. Počet otestovaných sa však zatiaľ pohybuje medzi 1,3 až 1,4 miliónmi.

Najviac prípadov nákazy v rámci Afriky je v Juhoafrickej republike, kde COVID-19 potvrdili u viac ako 19 000 osôb.

V Afrike je v porovnaní s ostatnými časťami sveta evidovaných relatívne menší počet prípadov nákazy koronavírusom, čo môže okrem nedostatočného testovania súvisieť aj s nízkym priemerným vekom tamojšej populácie a menším rozšírením civilizačných chorôb. Šírenie vírusu by napriek relatívne nižším číslam mohlo mať obrovský negatívny vplyv na africké zdravotníctvo.

Odporúčame

Prestížnu Templetonovu cenu získal tento rok Francis Collins

Prestížnu Templetonovu cenu získal tento rok Francis Collins

Templetonova cena a odmena 1,3 milióna dolárov Francisovi Collinsovi patrí americkému lekárovi, ktorý viedol Projekt ľudského genómu a založil nadáciu BioLogos, ktorá podporuje súlad medzi kresťanskou vierou a evolúciou. Francis Collins je riaditeľom Národného inštitútu pre zdravie a vedie americkú snahu o vynájdenie liečby, vakcíny a testovania na Covid-19.