Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2020, 10:50

Egyptská vláda zatkla od vypuknutia pandémie koronavírusu už desať novinárov

Zadržaní novinári sú obvinení z „napomáhania teroristickej organizácie“, čo je častým obvinením pre kritikov vlády egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího a zároveň narážkou na hnutie Moslimské bratstvo, ktoré Sísí označuje za nepriateľa štátu.

Najmenej desať novinárov zatkli egyptské úrady od vypuknutia pandémie vírusového ochorenia COVID-19 v krajine, informovala v piatok agentúra AP s odvolaním sa na ľudskoprávnu organizáciu Arabic Network for Human Rights.

K zatknutiam dochádza aj napriek tomu, že úrady po celom svete v rámci boja proti šíreniu nového druhu koronavírusu prepúšťajú väzňov, keďže vo väzniciach nie je možné dodržiavať odstup medzi ľuďmi.

Egyptská vláda však namiesto toho, aby prepustila politických väzňov, urobila len to, že ako preventívne opatrenie zakázala vo väzniciach návštevy rodinných príslušníkov.

"Životné podmienky v egyptských väzniciach sa zhoršili a väzni nedostávajú potrebnú zdravotnú starostlivosť", tvrdí mimovládna organizácia ANHRI.

Ako príklad spomenula prípad Šádího Habaša, mladého egyptského režiséra, ktorý tento mesiac zomrel vo väzení. Habaš tam strávil dva roky bez súdneho procesu.

Zadržaní novinári sú obvinení z "napomáhania teroristickej organizácii", čo je častým obvinením pre kritikov vlády egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího a zároveň narážkou na hnutie Moslimské bratstvo, ktoré Sísí označuje za nepriateľa štátu.

Ministerstvo vnútra zatiaľ zatknutia nekomentovalo.  Prezident Sísí sa od nástupu k moci v roku 2013 snaží potlačiť všetky formy nesúhlasu so svojím vedením. Egyptská vláda zadržala už tisíce ľudí vrátane právnikov, aktivistov, novinárov a akademických pracovníkov.

Podľa neziskovej organizácie Výbor na ochranu novinárov sa Egypt - spolu s Tureckom a Čínou - nachádza medzi krajinami s najvyšším počtom uväznených žurnalistov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil zámer zachovať civilné lety na letisku Sliač aj po plánovanej rekonštrukcii. Modernizácia leteckej základne sa má uskutočniť v rokoch 2021 až 2023, s cieľom prispôsobiť letisko príchodu stíhačiek F-16. (TASR)