Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2020, 10:12

Karanténa

Británia zavedie 14-dňovú karanténu pre osoby prichádzajúce zo zahraničia

V prípade porušenia tohto opatrenia o dobrovoľnej izolácii im bude hroziť pokuta vo výške 1000 libier (v prepočte 1112 eur).

Potvrdil to v piatok britský minister pre Severné Írsko Brandon Lewis s tým, že vláda poskytne detaily neskôr, informovala tlačová agentúra AFP.

Návštevníci budú požiadaní, aby v súvislosti s týmto nariadením uviedli svoje kontaktné údaje, a zdravotnícki pracovníci budú vykonávať zbežné kontroly dodržiavania pravidiel.

Nové opatrenia, ktoré sa budú týkať aj Britov vracajúcich sa do vlasti, vstúpia do platnosti začiatkom júna a viac o nich povie na brífingu v piatok popoludní britská ministerka vnútra Priti Patelová, dopĺňa spravodajská stanica Sky News.

Nariadenie sa však nebude týkať cestných dopravcov a zdravotníckych pracovníkov, pričom spoločná cestovná oblasť s Írskom zostane v tejto súvislosti nedotknutá.

Napriek tomu, že Londýn rokuje s Parížom o možnej výnimke, predpokladá sa, že karanténne opatrenia sa budú týkať aj príchodov z Francúzska. Austrálski predstavitelia taktiež argumentujú, že osoby cestujúce do Británie z tejto krajiny by nemali čeliť karanténe.

Britský premiér Boris Johnson vo svojom príhovore k občanom 10. mája avizoval, že čoskoro príde k "uvaleniu karantény na ľudí prichádzajúcich letecky do krajiny", keďže Londýn sa usiluje spomaľovať šírenie nového druhu koronavírusu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Nemeckí biskupi plánujú zlúčiť formáciu seminaristov do troch kňazských seminárov – v Mníchove,  Münsteri a Mainzi. Dôvodom je neustále klesajúci počet záujemcov o kňazské povolanie – v roku 2018 biskupi vysvätili len šesťdesiatku novokňazov. (Vatican News)

pred 34 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami