Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2020, 07:15

Čína

Napriek ekonomickej kríze zvýši svoj rozpočet na obranu

Čína v roku 2020 zvýši rozpočet na obranu o 6,6 percenta - na 1,268 bilióna jüanov (v prepočte 163 miliárd eur).

Čínska vláda to oznámila na úvod Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, ktoré sa začalo v piatok v Pekingu.

Ako uviedla agentúra AFP, Čína má v celosvetovom meradle druhý najvyšší rozpočet na obranu - hneď po Spojených štátoch, ktoré však tento rok rátajú s výdavkami na obranu vo výške 738 miliárd dolárov.

O svojom rozpočte na obranu a jeho náraste v porovnaní s rokom 2019 Čína informovala v čase, keď sa zvyšuje napätie v čínsko-amerických vzťahoch, a to v dôsledku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, a v situácii, keď uviazla v územných sporoch v Juhočínskom mori so susednými krajinami vrátane Indie, Japonska a Vietnamu.

Vláda v Pekingu v posledných rokoch naliala do modernizácie svojej armády niekoľko biliónov jüanov. Jej cieľom je pretransformovať čínsku armádu na rešpektované ozbrojené sily, schopné konkurovať armádam USA a ďalších západných mocností, konštatovala AFP.

Teraz má Peking podľa agentúry Reuters v úmysle prehĺbiť reformu Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády a urýchliť program vyzbrojovania. Vo vládnom dokumente sa tiež zdôrazňuje nutnosť prezbrojiť armádu a podporovať inovatívny rozvoj obrannej vedy a techniky.

V roku 2018 Čína oznámila rekordný nárast rozpočtu na obranu o 8,1 percenta. Tento rast výdavkov sa však odvtedy spomalil, keďže Čína a USA sa dostali do obchodnej vojny, ktorá vyvinula tlak na domácu ekonomiku a tá je teraz navyše utlmená pandémiou choroby COVID-19.

Čínskej armáde sa vlani podarilo dosiahnuť dva hlavné míľniky, keď predstavila svoju prvú lietadlovú loď domácej výroby a svoju  prvú medzikontinentálnu balistickú raketu schopnú zasiahnuť USA. Okrem toho v roku 2017 vybudovala svoju prvú zámorskú vojenskú základňu, a to v Džibutsku v oblasti Afrického rohu.

Peking stavia aj novú generáciu torpédoborcov a riadených striel, aby posilnil svoj potenciál odstrašenia voči ázijským susedom a americkému námorníctvu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami