Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2020, 20:23

Veda

Templetonova cena za rok 2020 patrí genetikovi Francisovi Collinsovi

Templetonova cena za rok 2020 patrí genetikovi Francisovi Collinsovi

FOTO TASR/AP

Templetonovu cenu získavajú zväčša významní vedci, ktorí našli súlad medzi skúmaním prírodných javov a svojou vierou.

Doktor Francis Collins, genetik, vedúci tímu, ktorý zmapoval ľudský genóm získal Templetonovu cenu v hodnote 1,1 milióna libier. Informoval o tom britský portál Churchtimes.

https://www.churchtimes.co.uk/articles/2020/22-may/news/world/templeton-prize-worth-11m-awarded-to-dr-francis-collins-geneticist

Collins je riaditeľom National Institute of Health v Spojených štátoch, a momentálne intenzívne pracuje na výskume vakcíny voči Covid-19. Templetonovu cenu získal za „preukázanie toho, ako náboženská viera môže prispieť a inšpirovať k hľadaniu poznatkov o prírodnom svete prostredníctvom vedy.

Collins je dlhoročným hlásateľom myšlienky súladu kresťanskej viery a vedy.

Heather Templeton Dill, prezidentka nadácie, ktorú založil jej starý otec, filantrop Sir John Templeton, ocenila úsilie Dr. Collinsa ako „vedca, vládneho úradníka a verejného intelektuála“ s cieľom povzbudiť väčšiu zvedavosť a pokoru medzi vedcami a náboženskými veriacimi.

Pomohol ukázať „cestu k triezvemu a intelektuálne čestnému spojeniu vedeckých a duchovných perspektív,“ uviedla vo vyhlásení Heather Templeton Dill.

Collins pri príjmaní ceny uviedol, že za 43 rokov života vo viere preskúmal „radostnú harmóniu“ medzi vedou a náboženstvom. „Keď píšem tieto riadky, takmer každú chvíľu venujem snahe nájsť liek a vakcínu voči Covid-19.“

.„Elegantná zložitosť ľudskej biológie vo mne neustále vyvoláva úctu. Napriek tomu smútim nad utrpením a smrťou, ktoré vidím všade okolo, a občas, priznám sa, pochybujem o tom, ako by milovaný Boh mohol dopustiť takéto tragédie.  Ale potom si uvedomím, že Boh, ktorý visel na kríži, utrpenie dôverne pozná. Znovu a znovu sa učím, že Boh nám nikdy nesľúbil oslobodenie od utrpenia – navždy však zostáva našim útočiskom,“ dodal Francis Collins.

Collins, ktorý vyrástol na farme vo Virgínii, sa popri štúdiu chémie začal hlbšie zaoberať vierou. Po tom ako získal doktorát na univerzite v Yale, začal študovať medicínu. Neskôr ho začala fascinovať viera jeho pacientov a začal skúmať diela C. S. Lewisa.

Neskôr bol priekopníkom genetiky na Yale Medical School a v roku 1993 sa stal vedúcim projektu Human Genome Project, ktorý mapoval každý gén v ľudskej DNA do roku 2003.

V roku 2006 sa stal známym aj mimo vedeckého sveta, keď sa jeho kniha The Language of God, ktorá vypovedá o jeho ceste od ateizmu k viere, stala medzinárodným bestsellerom. Od roku 2009 stojí na čele National Institutes of Health, ktoré sa dnes zameriava na výskum koronavírusu.

V priebehu pandémie Dr. Collins naliehal na náboženské spoločenstvá, aby ignorovali konšpiračné teórie a dôverovali vede.

V nedávnom rozhovore pre denník Washington Post vysvetlil, ako si udržal náladu a citoval z knihy Joshua: „Buďte silní a odvážni. Nebojte sa. Nenechajte sa odradiť, pretože Pán, váš Boh, bude s vami všade, kamkoľvek pôjdete. “ „To ma povzbudzuje a vodcovia viery môžu šíriť tento druh povznášania takým spôsobom, ktorý podľa mňa povzbudzuje ostatných,“ hovorí Collins.

Templetonova cena sa udeľuje od roku 1972 významným jednotlivcom, ktorí sa zaslúžili o „pokrok v náboženstve“, ale časom sa jej cieľ zmenil. Tento rok Templetonova  nadácia pozmenila účel ceny a vyhlásila, že bude patriť tým, ktorí „využívajú silu vedy na skúmanie najhlbších otázok o vesmíre a mieste a cieľoch ľudstva“.

Finančné ocenenie má vždy prekročiť cenu Nobelových cien, ktoré, ako povedal Templeton, nerozpoznali význam viery.

Prvým laureátom bola matka Tereza. Cenu, okrem iných, dostal aj Dalajláma (2012) arcibiskup Desmond Tutu (2013), či Billy Graham, Aleksander Solženicyn a Jean Vanier (2015).

Odporúčame