Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2020, 19:58

Ekonomika

Svetové hospodárstvo pokračuje v poklese

Svetové hospodárstvo pokračuje v poklese

FOTO TASR/AP

Rozpočtový schodok Írska v tomto roku môže prekonať najhoršiu prognózu 10 % HDP

Írsko možno tento rok zaznamená vyšší rozpočtový schodok, než predpokladá najhorší z možných scenárov, a to aj v prípade, že sa mu podarí otvoriť ekonomiku v plnej miere. Povedal to írsky minister financií Paschal Donohoe. Najhorší scenár počíta so schodkom na úrovni 10 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Donohoe v rozhovore pre agentúru Reuters vo štvrtok povedal, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu prisľúbila vláda doteraz na podporu firiem, zamestnancov a zdravotníctva viac než 13 miliárd eur. Minuloročný rozpočtový prebytok sa tak v tomto roku zmení na deficit, pričom najoptimistickejší scenár počíta so schodkom na úrovni 7,4 percenta HDP.

Donohoe však v stredu na pôde írskeho parlamentu uviedol, že vláda sa postupne blíži k hornej hranici ministerstvom odhadovaného rozpočtového schodku. Tá je stanovená na úrovni 30 miliárd eur, čo predstavuje 10 percent HDP.

"Ak budeme v našich plánoch úspešní, máme šancu, že sa nad hranicu 30 miliárd eur nedostaneme. To riziko tu však stále je," povedal Donohoe v telefonickom rozhovore pre Reuters. Dodal, že sa obáva najmä vplyvu nového koronavírusu na trhy, na ktoré Írsko dodáva svoje tovary a služby.

V prípade, že tohtoročný rozpočtový schodok prekročí hornú hranicu 10 percent HDP, stále nedosiahne rekord spred 10 rokov. V roku 2010, keď Írsko zápasilo s hospodárskou krízou, dosiahol rozpočtový schodok závratných 32 percent HDP. Dôvodom bol najmä obrovský balík na záchranu bankového sektora v hodnote 30 miliárd eur.

Pre Írsko a jeho financie je dôležitá aj diskusia na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o medzinárodnej digitálnej dani. Donohoe uviedol, že dúfa v dosiahnutie dohody v OECD do konca roka. Ak totiž k dohode nedôjde, Európska únia podľa neho veľmi rýchlo zavedie vlastnú digitálnu daň. A samostatná daň v rámci EÚ pre veľké internetové spoločnosti je pre Írsko s jeho modelom nízkej firemnej dane väčším rizikom. Práve vďaka nízkej korporátnej dani dokázalo Írsko prilákať v minulých rokoch viacero nadnárodných koncernov.

Japonská burza sa mierne oslabila, Nikkei 225 klesol o 0,21 percenta

Tokijská burza sa vo štvrtok oslabila. Vyberanie ziskov totiž spôsobilo, že prišla o svoje počiatočné zisky, keď náladu na trhu podporili vyhliadky na zrušenie núdzového stavu na západe Japonska.

Kľúčový japonský index Nikkei 225 vo štvrtok stratil 42,84 bodu alebo 0,21 percenta a uzavrel na 20.552,31 bodu. Širší index Topix klesol o 0,23 percenta na 1491,21 bodu.

Japonské akcie otvorili s plusom, pretože sa zvýšili nádeje, že vláda ešte vo štvrtok zruší stav núdze pre Osaku, Kjóto a Hjógo, uviedli analytici firmy Okasan Online Securities. Japonsko minulý týždeň zrušilo núdzový stav pre väčšinu krajiny, ale ponechalo ho v platnosti vo veľkých mestách ako Tokio alebo Osaka.

Akcie však nakoniec uzavreli v negatívnom pásme, keďže investori predávali akcie, ktoré vzrástli, a vyberali zisky.

Náladu na globálnych trhoch podporujú nádeje, že pokiaľ ide o pandémiu nového koronavírusu, to najhoršie už prešlo. Negatívny vplyv na trhy však má opätovný nárast napätia medzi USA a Čínou spoločne s množiacimi sa signálmi, že pandémia a reštriktívne opatrenia prijaté na jej zastavenie spôsobili rozsiahle ekonomické škody.

Wall Street sa v stredu posilnila, Dow Jones vzrástol o 1,52 percenta

Ďalšie uvoľňovanie opatrení prijatých na zastavenie šírenia nového koronavírusu v stredu podporili Wall Street. Pozitívnym faktorom bolo i pokračovanie zotavovania cien ropy.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v stredu pripísal 369,04 bodu alebo 1,52 percenta a uzavrel na 24.575,90 bodu. Dow Jones tak takmer kompletne vymazal straty z utorka. Širší index S&P 500 v stredu stúpol o 1,67 percenta na 2971,61 bodu a technologický Nasdaq Composite o 2,08 percenta na 9375,78 bodu.

Spomedzi jednotlivých titulov sa darilo Facebooku. Jeho akcie si polepšili o 6 percent. Podporila ich správa, že Facebook sa chce stať platformou pre online predaj. Firma navyše oznámila, že približne 25 percent jej zamestnancov sa do začiatku júla vráti do svojich kancelárií.

Akcie General Motors (GM) stúpli o 3,2 percenta. Podľa mediálnych správ sa automobilka blíži k cieľu vyvinúť batériu pre elektromobily, ktorá by mala na jedno nabitie vydržať až 1,6 milióna kilometrov.

Pokles súkromného sektora eurozóny sa v máji spomalil viac, než sa čakalo

Pokles súkromného sektora eurozóny sa v máji spomalil viac, než sa čakalo, naďalej však zostáva v hlbokej kontrakcii. Dôvodom sú reštriktívne opatrenia prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre eurozónu v máji stúpol na 30,5 bodu z rekordného minima 13,6 bodu v apríli, uviedla firma IHS Markit. Index však naďalej zostáva hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje kontrakciu od expanzie. Ekonómovia počítali s nárastom indexu len na 25 bodov.

"Eurozóna zaznamenala v máji ďalší kolaps podnikateľskej aktivity, ale údaje tohto prieskumu prinajmenšom priniesli upokojujúce signály, že prepad zrejme dosiahol dno v apríli," povedal hlavný ekonóm IHS Markit Chris Williamson.

"HDP v 2. kvartáli zrejme aj tak padne bezprecedentným spôsobom, zhruba o 10 percent v porovnaní s 1. štvrťrokom, ale zvýšenie PMI podporuje očakávania, že pokles bude miernejší, keďže reštrikcie sa budú do leta ešte uvoľňovať." Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters počítajú v 2. štvrťroku s poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny o 11,3 percenta.

PMI pre sektor služieb v máji stúpol na 28,7 bodu z 12 bodov v predchádzajúcom mesiaci a index pre výrobný sektor na 39,5 bodu z 33,4 percenta.

Podnikateľská aktivita vo Francúzsku pokračovala v máji v poklese

Podnikateľská aktivita vo Francúzsku pokračovala v máji v poklese, jeho tempo sa však spomalilo po bezprecedentnom prepade v apríli. Niektoré firmy totiž začali s otváraním po uvoľnení reštrikcií prijatých na zastavenie pandémie nového koronavírusu.

Zložený index nákupných manažérov (PMI) firmy IHS Markit v máji vzrástol na 30,5 bodu z 11,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia počítali so zvýšením až na 32 bodov. Napriek zlepšeniu zostal index hlboko pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje kontrakciu od expanzie.

PMI pre sektor služieb sa v máji zvýšil na 29,4 bodu z 10,2 bodu v apríli a PMI pre výrobný sektor na 40,3 bodu z 31,5 bodu.

"Vzhľadom na prudkú kontrakciu HDP v 1. kvartáli spôsobenú len dvojtýždňovým uzavretím, aktuálne údaje o PMI signalizujú, že smerujeme ku kolosálnemu prepadu ekonomickej aktivity v 2. štvrťroku," uviedol ekonóm IHS Markit Eliot Kerr.

Vedúci ekonomický index v USA pokračoval vo výraznom poklese aj v apríli

Vedúci ekonomický index v USA zaznamenal po marcovom prepade prudký pokles aj v minulom mesiaci. To znamená, že americká ekonomika je v súčasnosti v teritóriu recesie. Informoval o tom inštitút Conference Board.

Podľa inštitútu kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index - LEI), ktorý predpovedá vývoj americkej ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch, klesol v apríli o 4,4 percenta po 7,4-percentnom prepade v marci. Vývoj v marci predstavuje najvýraznejší pokles indexu za jeho 60-ročnú históriu.

Napriek pokračujúcemu prudkému poklesu bol vývoj v apríli o niečo lepší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s poklesom LEI až o 5,9 percenta, pričom vychádzali z pôvodných údajov za marec, ktoré stanovili pokles indexu o 6,7 percenta.

Ako povedal hlavný ekonóm Conference Board Bart van Ark, podmienky v niektorých sektoroch a priemyselných oblastiach by sa mohli v nasledujúcich mesiacoch zlepšiť. Na druhej strane, rozsah poklesu LEI signalizuje, že ani bezprostredné otváranie niektorých sektorov neznamená rýchle zotavenie celkovej ekonomiky.

Odporúčame