Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 17:03

Koronavírus

Počet obetí koronavírusu v Európe už presiahol 170-tisíc

Najviac obetí v Európe má Británia. Najpostihnutejšou krajinou sveta sú Spojené štáty americké.

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si v Európe vyžiadala už viac ako 170-tisíc obetí, pričom najvyššie počty úmrtí zaznamenali v Británii, Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré do štvrtka 14.30 h SELČ zhromaždila agentúra AFP.

Európa je pandémiou najviac zasiahnutým svetadielom. Dosiaľ tam zaznamenali 1 957 819 prípadov nákazy novým koronavírusom, z toho 170 032 osôb jej podľahlo. Najvyššie počty obetí evidujú Británia (35 704), Taliansko (32 330), Francúzsko (28 132) a Španielsko (27 888).

AFP svoje štatistiky zostavuje na základe oficiálnych údajov z jednotlivých krajín a informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Agentúra zároveň upozorňuje, že skutočný počet nakazených i úmrtí môže byť vo viacerých krajinách vyšší. Mnohé štáty totiž testujú len ľudí, ktorí majú vážnejšie príznaky infekcie a vyžadujú si hospitalizáciu.

Na celom svete sa už koronavírusom nakazilo vyše päť miliónov osôb. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, podľahlo vyše 328 tisíc ľudí. V globálnom meradle sú krajinou s najvyšším počtom obetí Spojené štáty, ktoré zaznamenali už k viac ako 93 tisíc úmrtí.

Španielsko zaznamenalo 48 nových úmrtí na koronavírus

Španielsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 48 nových úmrtí súvisiacich s nákazou novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Španielske ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo 48 nových úmrtí. Tieto údaje však nezahŕňajú počty z Katalánska, uvádza na svojej webovej stránke denník El País. V stredu v Španielsku zaznamenali 95 obetí, z čoho 40 hlásili z regiónu Katalánsko v severovýchodnej časti krajiny, pripomína El País.

Španielsko už celkovo potvrdilo 27 940 úmrtí a 233 037 nakazených.

Španielsky parlament v stredu schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol v krajine zavedený 14. marca.

Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet jej obetí. Najviac úmrtí, 950, zaznamenali v Španielsku 2. apríla.

Inzercia

Od štvrtka bude v Španielsku povinné zakrývanie nosa a úst všade na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných osôb. V súčasnosti je už povinné zakrývanie dýchacích ciest v prostriedkoch hromadnej dopravy. Nariadenie platí pre všetky osoby staršie ako šesť rokov.

Taliansko hlási 156 úmrtí a 642 nových prípadov COVID-19

Taliansko zaznamenalo vo štvrtok 156 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 642 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý ho spôsobuje. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na údaje civilnej ochrany.

Celkový počet úmrtí od začiatku pandémie tak v Taliansku dosiahol 32 486. Počet nakazených stúpol na 228 006.

Počet aktívnych prípadov nákazy je 60 960, pričom v stredu ich bolo 62 753. Naďalej klesajú aj počty pacientov v nemocniciach i ľudí pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Taliansky premiér Giuseppe Conte vo štvrtok podľa agentúry DPA povedal, že "ak je najhoršie už za nami, vďačíme za to obyvateľom, ktorí zmenili svoj životný štýl". Conte občanov takisto vyzval, aby dovolenku strávili v Taliansku a upozornil na problémy, ktoré v najbližších mesiacoch čakajú ekonomiku krajiny.

Talianska ministerka dopravy Paola De Micheliová v stredu oznámila, že letiská obnovia svoju prevádzku 3. júna. Od tohto termínu bude v Taliansku povolené vnútroštátne cestovanie a do krajiny budú môcť prichádzať aj zahraniční turisti.

 

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami