Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. august 2015

"Nesprávne miesto, správni ľudia" - povedal o hrdinoch z francúzskeho vlaku herec

Príslušník amerických vzdušných síl Spencer Stone bol v piatok bežným turistom vo vlaku, ale v sobotu mu už vo francúzskej nemocnici ošetrovali rezné rany po napadnutí nožom a chválili ho svetoví lídri. Obdiv si vyslúžil za to, že podľa slov štátnych predstaviteľov prekazil pokus o teroristický útok...

Príslušník amerických vzdušných síl Spencer Stone bol v piatok bežným turistom vo vlaku, ale v sobotu mu už vo francúzskej nemocnici ošetrovali rezné rany po napadnutí nožom a chválili ho svetoví lídri. Obdiv si vyslúžil za to, že podľa slov štátnych predstaviteľov prekazil pokus o teroristický útok.

Stone cestoval po Európe s dvoma priateľmi, s ktorými vyrastal v Kalifornii. Trojica mužov-dvadsiatnikov pomohla spacifikovať podozrivého islamského militanta, ozbrojeného útočnou puškou kalašnikov, automatickou pištoľou Luger a nožom, keď zaútočil v rýchlovlaku smerujúcom z Amsterdamu do Paríža.

Medzi ďalšími hrdinami nočnej drámy boli aj Francúz, ktorý išiel na toaletu a ako prvý sa pokúsil zneškodniť útočníka vo vagóne, a tiež 62-ročný Brit, ktorý mal na košeli krv ešte i vtedy, keď sa v piatok neskoro večer rozprával po incidente s novinármi.

Najväčšie riziko však zrejme podstúpil 23-ročný Stone, z leteckej základne Lajes na portugalských ostrovoch Azory. Pomohla mu pravdepodobne jeho výška 1,9 metra, ovládanie japonského bojového umenia džiu-džicu a záľuba v americkom futbale.

"Prvý sa naňho vrhol, práve on utŕžil rezné rany... nikto z nás nebol zranený, ale Spencera útočník niekoľkokrát porezal a on napriek tomu nemal strach," povedal v sobotu pre tlačovú agentúru Reuters jeho 23-ročný kamarát a študent na Štátnej univerzite v Sacramente Anthony Sadler.

"Je to náš priateľ, takže keď sme ho videli konať, pridali sme sa k nemu... Nemohli sme nechať ľudí takto umrieť. Bola to šialená situácia," uviedol Sadler.

Sadler dodal, že všetko sa zbehlo veľmi rýchlo, keď sa zdalo, že útočník sa snaží napraviť si zaseknutú zbraň.

Jedného francúzsko-amerického cestujúceho zasiahla guľka a hospitalizovali ho s poranením hrudníka. Podľa úradov je vo vážnom, ale stabilizovanom stave.

"Všetci sme bežali do zadnej časti vozňa (za útočníkom) a snažili sme sa urobiť všetko, čo bolo v našich silách, aby sme ho premohli - aby nikoho nezastrelil. Vytiahol nôž na rezanie kartónu a niekoľkokrát ním porezal Spencera, ale aj tak sme sa pokúšali urobiť všetko, čo sa dalo," opísal drámu Sadler.

Stoneovi v nemocnici ošetrili rezné rany a v sobotu z nej odišiel - s ľavou rukou v obväze a zavesenou v popruhu. Pravou rukou mával svojim priaznivcom a médiám.

"Spencer je veľmi odvážny človek a má veľmi dobré srdce. Sme naňho všetci takí hrdí," povedal do telefónu pre Reuters jeho strýko Tim Eskel z Kalifornie. "Zrazu je člen našej rodiny v strede celonárodnej pozornosti," dodal Eskel po tom, čo Stonea a jeho priateľov ocenil americký prezident Barack Obama aj jeho francúzsky partner Francois Hollande.

Tretí člen skupiny, 22-ročný príslušník Národnej gardy americkej armády Alek Skarlatos, vysvetlil, že dovolenka bola sčasti oslavou jeho návratu zo služby v Afganistane.

Inzercia

Otcovia mladých mužov sú radi, že veci dopadli dobre.

"Chlapec sa vracia z Afganistanu a musí bojovať na dovolenke vo vlaku vo Francúzsku," povedal Emanuel Skarlatos o synovi, ktorý je zároveň študentom na univerzite a pracuje aj v obchodnom dome.

Emanuel Skarlatos dodal, že jeho syn a Spencer Stone sú si blízki ako bratia a vyrastali spolu s kalifornskom meste Carmichael.

"Dôverujú si navzájom. Keby jeden dostával kopance, ten druhý by len tak nesedel," vysvetlil otec Skarlatos.

"Ešte stále si to snažíme v hlavách urovnať, ale sme naňho hrdí," vyhlásil pre Reuters do telefónu otec Anthonyho Sadlera. Povedal, že všetci traja chlapci sa poznajú od základnej školy.

Anthony Sadler starší, 57-ročný pastor baptistickej cirkvi v Sacramente, na záver povedal: "Sme veľmi, veľmi vďační Bohu, že nie je zranený ani mŕtvy."

Sadler starší dodal, že jeho syn už nebude pokračovať v ceste po Európe: "Stačilo. Čo najskôr sa vráti domov."

Odtlačky prstov ukázali, že strelcom vo vlaku je Maročan, ktorého európske úrady poznajú ako podozrivého islamského militanta. Má 26 rokov a španielske úrady ho sledovali.

Brit Chris Norman, ktorý pomohol Američanom premôcť útočníka, povedal: "Bez Spencera by sme boli všetci mŕtvi".

Francúzsky filmový herec Jean-Hugues Anglade, hviezda filmov "Betty Blue" a "Brutálna Nikita", bol takisto vo vlaku. Pre televíziu BFMTV uviedol: "Ocitli sme na nesprávnom mieste so správnymi ľuďmi. Je zo zázrak."

TASR

Odporúčame

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Slovák ponúkol odmenu za zastrelenie migrantov v Gabčíkove

Podľa šéfky policajnej akadémie a odborníčky na trestné právo Lucie Kurilovskej takýto inzerát jednoznačne vykazuje znaky trestného činu. budapest-migranti.jpg Ponuku 25 eur za zastrelenie každého jedného z migrantov, ktorí majú prísť do Gabčíkova, zverejnil na intern...

Vencami a kvetmi si účastníci spomienky uctili politických väzňov

Vencami a kvetmi si účastníci spomienky uctili politických väzňov

Rímsko-katolíckou svätou omšou vo Farskom kostole sv. Ignáca sa včera v Leopoldove začala pietna spomienka na ľudí nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Po svätej omši si účastníci stretnutia uctili relikvie blažených mučeníkov väznených v Leopoldove, Metoda Dominika Trčku, P...

České ministerstvo spravodlivosti navrhuje zriadiť utečenecké tribunály

České ministerstvo spravodlivosti navrhuje zriadiť utečenecké tribunály

Pre riešenie utečeneckej krízy bude česká justícia potrebovať desiatky nových ľudí, upozorňuje Mladá fronta DNES vo svojom webovom vydaní.  Predsedovia súdov sa totiž podľa denníka obávajú, že ináč nebudú schopní riešiť ostatné prípady. Situáciu komplikuje aj nová európska smernica, ktorá sťažuje ro...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.