Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 09:44

Koronavírus

Vo Wu-chane platí zákaz lovu, chovu a konzumácie divých zvierat

Vo Wu-chane platí zákaz lovu, chovu a konzumácie divých zvierat

Ilustračné FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Stredočínske mesto Wu-chan, kde sa podľa presvedčenia odborníkov začala celosvetová pandémia nového koronavírusu, vydalo v stredu úplný zákaz lovu, chovu a ľudskej konzumácie divých zvierat. Čína vo štvrtok hlásila dva nové potvrdené prípady nákazy, informovala tlačová agentúra AP.

Zákaz je očividne reakciou na výskum, ktorý ukázal, že koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z netopierov a na ľudí sa preniesol cez medzičlánok - cez iné divé zvieratá predávané na konzumáciu na trhovisku vo Wu-chane.

Vydaný zákaz zavádza do praktického života opatrenia, schválené už na celoštátnej úrovni, ktoré sa týkajú chránených suchozemských zvierat i morských živočíchov a sľubujú finančnú pomoc obchodníkom, ak prejdú na iné spôsoby podnikania.

Zákaz však obsahuje množstvo výnimiek vrátane zvierat využívaných v tradičnej čínskej medicíne pod podmienkou, že ich nebudú konzumovať ľudia ako stravu. Zostáva nejasné, či sa zákaz týka aj šupinavcov - malých cicavcov, ktorých šupiny sa využívajú v tradičnej medicíne, ale ktoré sa podľa predpokladov stali medzičlánkom, teda prenášačom koronavírusu z netopierov na ľudí.

Tento zákaz začína platiť okamžite a bude trvať päť rokov.

Čína hlásila vo štvrtok dva nové potvrdené prípady nákazy koronavírusom - krajina sa pritom pripravuje na svoje najväčšie politické stretnutie roka, za prísnych nariadení pre dodržiavanie patričnej priestorovej vzdialenosti medzi účastníkmi.

Inzercia

Jeden z nových prípadov bol donesený zo zahraničia a zistili ho v spomínanom priemyselnom meste Wu-chan. Druhý prípad je domácim prenosom a zistili ho vo finančnej metropole Šanghaj. Žiadne nové úmrtia na COVID-19 neboli hlásené, takže celkovo ich je, podľa tvrdenia úradov, v krajine 4634 spomedzi 82 967 infikovaných.

Na ochorenie sa aktuálne lieči iba 84 ľudí, pričom ďalších 382 sa nachádza v izolácii a monitorujú ich, či už pre podozrenie z nákazy alebo preto, že mali pozitívne testy na koronavírus a zároveň sú bezpríznakoví.

V Číne sa v piatok začne výročné zasadnutie Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, teda čínskeho národného parlamentu. Obvykle sa na ňom v Pekingu zíde okolo 3000 delegátov, spolu s podobným počtom členov jeho poradného orgánu, Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia, ktoré sa schádza už vo štvrtok.

Na tohtoročnom zasadnutí budú podľa očakávania dominovať ekonomické témy a zdravotná starostlivosť. Zasadnutie sa koná v čase zhoršeného napätia so Spojenými štátmi v obchodnej a politickej oblasti.

Úrady zároveň pokračujú v testovaní všetkých 11 miliónov ľudí v meste Wu-chan, ktoré sa stalo zdrojom pandémie koronavírusu. Zatiaľ otestovali vyše dva milióny obyvateľov, ako uvádzajú štátne médiá s odvolaním sa na miestne zdravotnícke úrady. Takto bolo zistených 71 pozitívnych ľudí bez príznakov. V meste sa vyskytlo viac ako 50 tisíc prípadov nákazy z celkového počtu v Číne, dodala agentúra AP.

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

V pondelok na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 1163 vzoriek. Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

pred 2 hodinami

Desať slovenských hokejistov figuruje na súpiskách tímov NHL pre prípravné kempy pred obnovením sezóny. Šancu dostali aj mladíci – brankár Adam Húska v New Yorku Rangers a útočník Adam Ružička v Calgary Flames.

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 14. júla:

  • prezidentka prijme zástupcov študentov Fakulty informatiky a informačných technológií;
  • vymenuje tiež nových vysokoškolských profesorov;
  • pokračuje schôdza parlamentu – poslanci by mali hlasovať aj o návrhoch noviel potratového zákona a o novele zákona o hazarde;
  • zasadne Ústredný krízový štáb;
  • Epsteinova expriateľka Ghislaine Maxwellová prvýkrát predstúpi pred súd;
  • Spojené arabské emiráty vypustia prvú sondu, ktorá bude skúmať Mars.
pred 2 hodinami

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa podľa oficiálnych konečných výsledkov stal víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski získal 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunizmu v Poľsku v roku 1989.

pred 12 hodinami
pred 12 hodinami

Vedenie zámorskej NHL informovalo, že od 8. júna malo pozitívne testy na nový koronavírus 43 hokejistov. Všetci nakazení hráči sú v domácej karanténe. Medzi nimi je 30 hráčov, ktorých pozitívne testovali v klubových priestoroch, a u trinástich odhalili koronavírus mimo ligových protokolov pre druhú fázu reštartu sezóny. (TASR)

pred 12 hodinami

Česká vláda schválila návrh na zmenu ústavy, ktorý má do textu základného zákona zaviesť právo brániť seba a iné osoby za pomoci zbrane.  „Vláda dnes prerokovala senátorský návrh na zmenu ústavy,“ povedala česká ministerka spravodlivosti Marie Benešová po rokovaní vlády. Kabinet premiéra Andreja Babiša podľa Benešovej prijal súhlasné stanovisko po búrlivej debate. (TASR)