Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 08:50

Ropa

Ceny čierneho zlata pokračujú v raste

Ceny ropy vo štvrtok ráno pokračovali v raste. V stredu uzavrela americká WTI na 10-týždňovom maxime. Ceny podporil pokles ropných rezerv v USA a rozsiahle zníženia ťažby veľkých producentských krajín. Ešte razantnejšiemu zvýšeniu cien stále bránia obavy z následkov pandémie nového koronavírusu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s júlovým kontraktom sa vo štvrtok o 8.03 h SELČ predával po 34,37 USD (31,37 eura). To bolo o 88 centov alebo 2,63 percenta viac ako v stredu na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si v stredu polepšil o 1,53 USD alebo o 4,8 percenta a uzavrel najvyššie od 10. marca na 33,49 USD za barel.

Júlový kontrakt na severomorskú zmes Brent vo štvrtok ráno zdražel o 90 centov alebo 2,52 percenta na 36,65 USD za barel. V stredu cena Brentu stúpla o 1,10 USD alebo 3,2 percenta na 35,75 USD za barel.

Stredajšia správa amerického ministerstva energetiky ukázala, že v uplynulom týždni ropné rezervy v USA klesli o 5 miliónov barelov, pričom sa očakával ich nárast o 1,2 milióna barelov. Zásoby v kľúčovom prekladisku v Cushingu padli o 5,6 milióna barelov.

Analytici firmy Capital Economics uviedli, že zníženie tlakov týkajúci sa skladových kapacít podporuje ceny. Správa ministerstva energetiky však ukázala, že hlavným dôvodom poklesu rezerv je obmedzenie na strane ponuky, nie rastúci dopyt.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Nemeckí biskupi plánujú zlúčiť formáciu seminaristov do troch kňazských seminárov – v Mníchove,  Münsteri a Mainzi. Dôvodom je neustále klesajúci počet záujemcov o kňazské povolanie – v roku 2018 biskupi vysvätili len šesťdesiatku novokňazov. (Vatican News)

pred 34 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami