Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2020, 07:24

USA predajú Taiwanu takmer 20 torpéd

Pripravovaný obchod môže ešte väčšmi naštrbiť už aj tak napäté vzťahy medzi USA a Čínou.

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo v stredu predaj 18 torpéd MK-48 Taiwanu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Pripravovaný obchod v hodnote 180 miliónov dolárov môže podľa AFP ešte väčšmi naštrbiť už aj tak napäté vzťahy medzi USA a Čínou. Americké ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s predajom torpéd uviedlo, že ide o rozhodnutie, ktoré je v národnom, ekonomickom a bezpečnostnom záujme Spojených štátov. Zároveň je aj výrazom podpory úsilia Taiwanu o modernizáciu svojich ozbrojených síl.

Ťažké torpéda MK-48, ktoré môžu byť vypúšťané z ponoriek, by mali byť Taiwanu poskytnuté z existujúcich zásob amerického vojenského námorníctva.

Súčasný Taiwan vznikol po občianskej vojne v roku 1949, po ktorej sa k moci v Číne dostal komunistický vodca Mao Ce-tung. Nacionalistická frakcia vedená Čankajškom utiekla na Taiwan, ostrov vzdialený asi 160 kilometrov od pevninskej Číny.

Čína dlhodobo považuje Taiwan za súčasť svojho územia. Peking mu preto blokuje členstvo v mnohých medzinárodných organizáciách, pokiaľ ostrov neuzná, že je súčasťou Číny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil zámer zachovať civilné lety na letisku Sliač aj po plánovanej rekonštrukcii. Modernizácia leteckej základne sa má uskutočniť v rokoch 2021 až 2023, s cieľom prispôsobiť letisko príchodu stíhačiek F-16. (TASR)