Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2020, 06:25

Koronavírus

Počet obetí pandémie je viac ako 328-tisíc

(Aktualizujeme) V Európskych krajinách zomrelo 169 671 osôb a 1 944 207 ľudí sa nakazilo.

Počet nakazených presiahol päť miliónov

Počet osôb, ktoré sa infikovali novým typom koronavírusu, presiahol celosvetovo už päť miliónov, pričom chorobe COVID-19, ktorú patogén SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo na celom svete už viac než 328 tisíc pacientov.

Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na Univerzitu Johnsa Hopkinsa (JHU) so sídlom v americkom Baltimore, ktorá monitoruje priebeh tejto globálnej pandémie.

Najnovšia bilancia prichádza v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu zaznamenala 106 tisíc nových prípadov nákazy, čo je dosiaľ najviac za jediný deň.

Situácia v Brazílii sa v stredu takisto zhoršila, pričom táto juhoamerická krajina by čoskoro mohla mať druhý najvyšší počet infekcií na svete. Tamojšie úrady evidujú vyše 291 tisíc potvrdených prípadov, čo znamená, že Brazília by sa mohla v tejto nelichotivej bilancii dostať pred Rusko.

"Stále máme pred sebou dlhú cestu v boji s pandémiou. Veľmi nás pritom znepokojuje stúpajúci počet nakazených osôb v krajinách s nízkym a stredným príjmom," povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Celosvetovo najviac úmrtí na ochorenie spôsobené koronavírusom evidujú v USA (93 406). Z hľadiska počtu úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou je Británia, kde ich zaznamenali 35 704. Tretie je Taliansko (32 330), nasledujú Francúzsko (28 132) a Španielsko (27 888).  

Údaje zozbierané agentúrou AFP od úradov jednotlivých krajín a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pravdepodobne odrážajú iba časť zo skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú iba najvážnejšie prípady.

V Iráne sa koronavírusom nakazilo okolo 10 tisíc zdravotníckych pracovníkov

V Iráne sa novým druhom koronavírusu nakazilo okolo 10 tisíc zdravotníckych pracovníkov, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na správy iránskych médií.

Irán je najzasiahnutejšou krajinou na Blízkom východe. Celkovo sa nakazilo už 129 341 ľudí a 7249 koronavírusu podľahlo. Ministerstvo zdravotníctva ešte v apríli uviedlo, že medzi obeťami je približne 100 príslušníkov zdravotníckeho personálu.

Ďalšie informácie o nákaze medzi zdravotníkmi neboli bezprostredne po publikovaní informácie známe.

Minister zdravotníctva Saíd Namakí vo štvrtok apeloval na občanov, aby počas víkendového moslimského sviatku íd al-fitr necestovali. Cestovanie je pre Iráncov počas íd al-fitr, ktorým sa končí posvätný mesiac ramadán, bežné. "Prosím vás, aby ste necestovali. Cesty budú nepochybne viesť k novým prípadom nákazy," povedal Namakí v televíznom prejave.

"Okolo 90 percent obyvateľov v mnohých oblastiach ešte neprišlo do styku s týmto vírusom. V prípade ďalšej vlny (nákazy) bude veľmi ťažké ju kontrolovať," dodal. Nedávna správa parlamentu uvádza, že skutočný počet nakazených a počet úmrtí môže byť aj dvojnásobný.

Japonsko: Vláda zruší mimoriadny stav v prefektúrach Osaka, Kjóto a Hjógo

Japonsko v súvislosti s pandémiou COVID-19 zruší mimoriadny stav v prefektúrach Osaka, Kjóto a Hjógo, ktoré sa nachádzajú v regióne Kansai.

Dôvodom je pokles prípadov nákazy pod normu stanovenú vládou na stiahnutie týchto opatrení, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.

Tento krok znamená, že mimoriadny stav bude platiť už len v piatich prefektúrach - Tokio, Kanagawa, Saitama, Čiba a Hokkaido, dopĺňa denník Asahi šimbun.

Minister hospodárstva Jasutoši Nišimura spresnil, že počet infekcií zaznamenaných v daných oblastiach za uplynulé dni predstavuje 0,5 prípadov na 100 tisíc obyvateľov.

Plán schválila komisia expertov. Po tom, ako zrušenie opatrení odobria aj parlamentné výbory, bude o ňom ešte v priebehu dňa oficiálne informovať premiér Šinzó Abe.

Japonsko nepostihlo explozívne šírenie koronavírusovej choroby - tamojšie zdravotnícke úrady v stredu evidovali 16.433 potvrdených prípadov nákazy a 784 súvisiacich úmrtí, uviedla japonská verejnoprávna televízna stanica NHK.

Pandémia a príslušné karanténne reštrikcie uvrhli japonskú ekonomiku - celosvetovo tretiu najväčšiu - do recesie. Abe, rovnako ako iní svetoví lídri, sa snaží vyvážiť potrebu zastaviť šírenie pandémie s potrebou zachovania fungujúcej ekonomiky.

Rusko: Počet úmrtí na COVID-19 prekročil 3000

Rusko za posledných 24 hodín zaznamenalo ďalších 127 úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí epidémie sa zvýšil na 3099. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS.

Za uplynulých 24 hodín v Rusku zaznamenali aj 8849 nových prípadov nákazy uvedeným koronavírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet stúpol na 317 554.

Reprodukčné číslo koronavírusu (R0) v Moskve i v celkom Rusku sa už niekoľko dní pohybuje pod hodnotou 1,0, keď jeden človek môže potenciálne nakaziť menej než jednu ďalšiu osobu. V Moskve je R0 0,74, zatiaľ čo v celom Rusku 0,91.

Najviac nových prípadov bolo opäť zaznamenaných v Moskve (2913), kde doposiaľ potvrdili celkovo 155 219 infikovaných, Moskovská oblasť hlási 892 a Petrohrad 408 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Z ochorenia sa vyliečilo 92 681 ľudí, pričom za posledných 24 hodín prepustili z nemocníc 7289 osôb.

ČR: Pred záhadným zápalom v súvislosti s COVID-19 už varuje aj český štátny úrad

Na možnú súvislosť výskytu záhadnej zápalovej reakcie s ochorením COVID-19 po talianskych, britských a amerických odborníkoch upozornil v stredu na svojej webovej stránke aj český Štátny zdravotný úrad (SZÚ). Medzi príznakmi takzvanej a inak zriedkavej Kawasakiho chorobe patria typické vyrážky, dlhotrvajúca horúčka a ďalšie ťažkostí vrátane šoku. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

"V krajinách s vysokým výskytom ochorenia COVID-19 boli v Európe aj v Spojených štátoch hlásené prípady detí, hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre vzácny zápalový multisystémový syndróm u detí," napísal na webe SZÚ.

Príznaky sú kombináciou prejavov podobných Kawasakiho chorobe a syndrómu toxického šoku. Ide predovšetkým o dlhotrvajúcu horúčku, zmeny na perách, takzvaný jahodový (malinový) jazyk, postihnutie uzlín alebo vyrážky na rukách či nohách. Väčšina chorých reaguje na liečbu dobre, komplikácie končiace sa smrťou sú zriedkavé. Vzácne sa môže objaviť aj zápalové postihnutie srdca a ciev. Dýchacie ťažkosti sa objavujú len zriedka.

V krajinách Európskej únie a v Británii zaznamenali 230 takýchto prípadov, dve deti zomreli. V severotalianskom meste Bergamo v regióne Lombardsko sa táto choroba prejavila 30-násobne viac, než je bežné. Súvislosť s ochorením COVID-19 - ktoré jen spôsobované novým druhom koronavírusu - nebola zatiaľ dokázaná, ale podľa vedcov sa zdá pravdepodobná.

Zvýšený výskyt zvláštnych zápalových reakcií u detí dávajú do súvislosti s ochorením COVID-19 aj americkí vedci.

Bežne sa Kawasakiho choroba prejaví ročne asi u 5-15 detí na 100.000 obyvateľov EÚ vo veku do piatich rokov. V krajinách severovýchodnej Ázie je 10-krát až 30-krát častejšia. Zatiaľ nie je známe, ako presne choroba vzniká. Podľa názoru vedcov ide o imunitnú reakciu na bežnú infekciu u geneticky predisponovaných jedincov, informovali Novinky.cz.

Maďarsko: Na COVID-19 zomreli ďalší traja ľudia; uzdravilo sa 1509 pacientov

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomreli na ochorenie COVID-19 ďalší traja starší pacienti trpiaci chronickými chorobami - počet obetí tak stúpol na 473. Informoval o tom vo štvrtok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Z ochorenia COVID-19 sa doteraz zotavilo 1509 pacientov. Počet aktuálne nakazených novým druhom koronavírusu klesol na 1659, z nich 510 si vyžaduje nemocničnú starostlivosť. Z hospitalizovaných je 27 napojených na pľúcnu ventiláciu.

Z údajov krízového štábu vyplýva, že 45 percent aktuálne nakazených, 61 percent úmrtí a 46 percent zotavených je z Budapešti.

V krajine postupne obnovujú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach. Vláda rozhodla aj o postupnom otváraní materských škôl. Vyučovanie na školách však až do konca školského roka zostáva v digitálnej forme.

V ČR stúpa počet novo nakazených, v stredu pribudlo 74 chorých na COVID-19

V Česku stúpol v stredu počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 o 74 na 8721. Nárast je menší než v pondelok, keď pribudlo až 111 nakazených, v utorok ich pribudlo 61. V stredu zomrel ďalší infikovaný, obetí na životoch je celkovo už 304. Po stredajšej polnoci to oznámilo české ministerstvo zdravotníctva.

Informácie priniesol vo štvrtok pred 06.00 h SELČ spravodajský portál Novinky.cz.

Aktuálne je v Česku chorých na 2587 ľudí, z ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom, sa vyliečilo 5830 osôb.

V Nemecku pribudlo 745 nakazených a 57 úmrtí

V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 745 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo tak v krajine evidujú už 176 752 infikovaných.

Vyplýva to z najnovších údajov Inštitút Roberta Kocha (RKI), o ktorých vo štvrtok informovala agentúra Reuters.

V Nemecku za tento čas pribudlo aj 57 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje. V krajine tak dosiaľ celkovo zaevidovali už 8147 úmrtí.

Španielsky parlament odsúhlasil predĺženie karanténnych opatrení do 6. júna

Španielsky premiér Pedro Sánchez získal podporu parlamentu v súvislosti s predĺžením karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

Sánchezovi sa podarilo predĺžiť opatrenia aj napriek nesúhlasu poslancov z pravicového spektra a protestom proti jeho menšinovej vláde.

Ide tak už o piate predĺženie núdzového stavu v krajine, čo znamená, že obmedzenia zostanú v platnosti do 6. júna. Za predĺženie opatrení hlasovalo 177 poslancov, proti ich bolo 162 a 11 sa zdržalo hlasovania. Vláda tak má opäť právomoc nariadiť prísne obmedzenie pohybu osôb.

Prístup vlády ku koronakríze však vyvolal kritiku zo strany opozičných pravicových strán, podľa ktorých ide o "brutálne obmedzenia", zatiaľ čo niekoľko stoviek demonštrantov vyšlo do ulíc a požadovalo slobodu a Sánchezovu rezignáciu.

"Španieli zastavili vírus spoločne… nikto nemá právo premrhať to, čo sme dosiahli počas týchto celé týždne trvajúcich obmedzení," povedal Sánchez.

Vláda tvrdí, že núdzový stav, ktorý prvýkrát vstúpil do platnosti 14. marca, jej umožnil bojovať proti epidémii a dramaticky znížiť počet obetí. Tých v stredu úrady zaznamenali 95, čo je neporovnateľne menej ako 950 obetí zaznamenaných 2. apríla.

Podľa Sáncheza sa však tento boj ešte neskončil a predĺženie obmedzení "je jediným možným spôsobom efektívneho boja proti vírusu".

Od štvrtka bude povinné zakrývanie nosa a úst všade na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných osôb. V súčasnosti je už povinné zakrývanie dýchacích ciest v prostriedkoch hromadnej dopravy. Nariadenie platí pre všetky osoby staršie ako 6 rokov.

Od vypuknutia pandémie v Španielsku zaznamenali podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa viac ako 232 tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a 27 888 úmrtí.

V USA pribudlo ďalších 1561 úmrtí 

Spojené štáty zaznamenali v stredu za predchádzajúcich 24 hodín ďalších 1561 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich počet stúpol na 93 406. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na Univerzitu Johnsa Hopkinsa (JHU).

Z údajov univerzity so sídlom v meste Baltimore, ktorá priebežne sleduje štatistiky o pandémii z celého sveta, bolo v Spojených štátoch dosiaľ potvrdených celkovo 1 550 959 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý ochorenie spôsobuje.

USA zostávajú krajinou, ktorú pandémia koronavírusového ochorenia COVID-19 zasiahla najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie.

Peru má 100 tisíc potvrdených prípadov

Peru sa po Brazílii stalo druhou latinskoamerickou krajinou, kde počet prípadov nákazy novým koronavírusom dosiahol 100 tisíc. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Počet obetí ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom prekročil v Peru 3000, pričom viac ich v Latinskej Amerike eviduje iba Brazília (takmer 19 tisíc) a Mexiko (6090).

Veľkú väčšinu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenali v metropole Lima, kde žije jedna tretina z 32 miliónov obyvateľov Peru.

Peruánske zdravotníctvo je preťažené a balansuje na pokraji kolapsu, a to najmä v dôsledku nedostatočnej vybavenosti štátnych nemocníc, napísala agentúra AFP.

"Je to ako v nejakom horore. Vzhľadom na všetky tie telá to vnútri vyzerá ako na cintoríne. Pacienti zomierajú sediac na stoličkách alebo invalidných vozíkoch," povedal pre AFP Miguel Armas, zdravotnícky pracovník v nemocnici Hipólita Unanueho v Lime.

V súčasnosti je v Peru v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 7500 ľudí.

Odporúčame