Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. august 2015

Cestovanie po východnej Európe: Travnik a Višegrad

Bosna a Hercegovina to nie je len Sarajevo či Mostar, v Bosne je zaujímavých miest podstatne viac. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom, tentokrát dve mestečká spojené so svetoznámym spisovateľom Ivo Andričom. Andričov ...

Cestovanie po východnej Európe: Travnik a Višegrad

Bosna a Hercegovina to nie je len Sarajevo či Mostar, v Bosne je zaujímavých miest podstatne viac. Prinášame ďalšiu časť fotoseriálu o jedinečných miestach východnej Európy v spolupráci s cestovateľom Martinom Maťkom, tentokrát dve mestečká spojené so svetoznámym spisovateľom Ivo Andričom.

Andričov príbeh spája to, čo dnes často považujeme za nespojiteľné. Narodil sa neďaleko Travniku, Chorvátom žijúcim v Bosne, vrchol kariéry strávil v srbskom Belehrade, bol veľvyslancom vo Vatikáne a jeho vrcholné dielo opisuje bosniacke mestečko pod nadvládou Turkov. V roku 1961 získal Andrič Nobelovu cenu za literatúru a ak hľadáte knihu, ktorú si chcete pred návštevou Bosny prečítať, určite siahnite po jeho Travnickej kronike.

Travnik

V Travniku si človek uvedomí, že malé je krásne. Hoci mestečko zničil na začiatku 20. storočia požiar (oheň sa vraj chytil od lokomotívy), niečo bolo opravené a niečo nebolo zničené vôbec, ako o tom svedčia mohutné hradby miestnej pevnosti. Travnik bol v rokoch 1687-1851 sídlom tureckých vezírov, bolo to vojensky aj politicky dôležité centrum na hraniciach rozmáhajúcej sa Osmanskej ríše.

Sídlili tu dokonca francúzsky a rakúsky konzulát, čo vytváralo jedinečnú atmosféru a čudesnú koexistenciu dvoch proti sebe bojujúcich živlov. Andričov román je zasadený práve do tejto doby a zachytáva jeho mikroflóru. K Travniku patrí, že najväčší význam malo mestečko pod nadvládou Turkov, v čase rakúskej nadvlády aj neskôr počas Juhoslávie, to bola už len vidiecka provincia. Dnes je to asi 15-tisícové mestečko, ktoré ľudia poznajú skôr vďaka tomu, že neďaleko sa nachádza obec Jajce, s malebnými vodopádmi.

Pozrite si ďalšie časti fotoseriálu:
kláštor v Moldavsku
hrady na Ukrajine
delta Dunaja 
Černobyľ

Zdieľať

Časť svojej mladosti prežil Andrič aj v bosniacko-srbskom Višegrade, ktorý leží na východe Bosny, neďaleko hranice so Srbskom. Ivo Andrič v svojej knihe Most na Drine opísal Višegrad týmito slovami: "Väčšou časťou svojho toku rieka Drina preteká tesnými dolinami, medzi strmými horami, alebo hlbokými kaňonmi, kolmými, akoby odrezanými brehmi. Len na niekoľkých miestach sa jej brehy šíria do otvorených dolín, tvoriac tu na jednej, tu na obidvoch stranách, žírne, čiastočne rovné, čiastočne vlnisté kraje, vhodné na obrábanie a obývanie. Takéto rozšírenie je i tu, pri Višegrade, na mieste, kde sa Drina v náhlom oblúku valí z hlbokého a úzkeho priesmyku. ... Na tomto mieste, kde sa Drina valí celou váhou svojej vodnej masy, zelenej a spenenej, zo zdanlivo zatvoreného komplexu čiernych a strmých hôr, stojí veľký, súladne vykresaný kamenný most s jedenástimi oblúkmi, široko rozpätými. Od tohto mosta, ako základne, vejárovite s šíri celá vlnistá dolina s višegradskou kasabou."

Andričgrad - nové centrum Višegradu

Ale Višegrad - to je najmä slávny kamenný most z tureckého obdobia, pôvodne známy ako most Mehmedu Pašu Sokoloviča, postavený v roku 1577 osmanským architektom Mimarom Sinanom. Dnes je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva Unesco.

Žiaľ, most sa stal smutným svedkom aj troch vojen – bol poškodený počas prvej aj druhej svetovej vojny a neďaleko neho sa v roku 1992 odohral tzv. višegrádsky masaker: bosniansko-srbské vojská tu vyvraždili množstvo moslimov, medzinárodné organizácie uvádzajú až 3000 civilných obetí, medzi nimi 600 žien a 119 detí.

Inzercia

Dnes dominuje Višegradu bizarné centrum nazvané Andričgrad, dielo ďalšieho svetoznámeho, ale aj kontroverzného režiséra a srbského nacionalistu – Emira Kusturicu. Vďaka jeho iniciatíve vzniklo pri rieke, neďaleko mostu, malé centrum, kde susedí pravoslávny kostol venovaný pamiatke bitky na Kosovom poli s postmoderne-kamennou architektúrou, kino s fraškovitou mozaikou nad vchodom (pokus o panteón srbského nacionalizmu, kde sa našlo miesto pre teroristu Gavrila Principa aj samotného Kusturicu) s malou kaviarňou či reštauráciou s čevapmi. Neobídete to, ale cítiť sa tu dobre asi nebudete. To skôr v zvyšku mestečka, v záhradenej krčme nejakého vďačného domorodca.

Autorom fotografií je cestovateľ Martin Maťko. Ďalšiu časť fotoseriálu prinesieme o týždeň. 

TRAVNIK:

VIŠEGRAD:

Odporúčame

Keď dieťa nechce spať

Keď dieťa nechce spať

Nočné vstávanie, údel matky. V akejkoľvek žiadanej frekvencii. Dvakrát, päťkrát, či desaťkrát za noc. Ťahá sa to celé týždne a mesiace. Bez vyhliadky a nádeje na zdarný koniec trápenia. Nečudo, že sa po čase z láskavej a milujúcej bytosti stane zombík na pokraji nervového zrútenia. 5109049...