Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
20. 05. 2020, 07:34

KBS

Dišpenz od povinnej účasti na omšiach ostáva naďalej v platnosti

Dišpenz od povinnej účasti na omšiach ostáva naďalej v platnosti

Svätá omša v Dóme sv. Martina v Bratislave. Foto - TASR/Jakub Kotian

Biskupi upozorňujú, že ani štvrtá fáza uvoľňovania opatrení zatiaľ neumožňuje prítomnosť veriacich na bohoslužbách bez obmedzení.

Plné znenie usmernenia Sekretariátu KBS

Keďže stále nie je možná prítomnosť veriacich na bohoslužbách bez obmedzení, v platnosti zatiaľ zostáva dišpenz od povinnej účasti.

V chrámoch je naďalej potrebné dodržiavať stanovené rozostupy, a pre všetkých, vrátane kňazov, platí povinnosť nosiť rúško. Sväté prijímanie sa rozdáva do rúk. Samozrejme, prosíme kňazov o aplikovanie pastoračnej múdrosti.

Keďže vzhľadom na predpísané odstupy chrámy neposkytujú dostatočný priestor na spoločnú prípravu väčších slávení, treba tieto obmedzenia stále brať do úvahy pri plánovaní prvých svätých prijímaní, či udeľovaní sviatosti birmovania. Tam, kde je to možné, a kde sa podarilo uskutočniť dostatočnú prípravu na udelenie sviatosti, možno slávenie rozdeliť na viacero svätých omší v jeden deň, prípadne na viacero nedieľ.

Aj keď je veľmi pravdepodobné ďalšie uvoľňovanie vzhľadom na obmedzenie zhromažďovania, predpokladaný maximálny limit aj v nasledovných mesiacoch asi neprekročí 1000 ľudí: to treba vziať do úvahy pri organizovaní pútnych slávností. Ak sa javí nemožné limity dodržať, bude potrebné vopred hľadať riešenie alebo zvážiť aj zrušenie púte. (tkkbs)

Odporúčame