Irina Palm

Osvieženie v podobe neznámych a podľa hollywoodskych meradiel "nepekných“ tvárí. Aj tak by sa dal výstižne zadefinovať belgický film z rúk režiséra Sama Garbarskeho, ktorý sa podieľal na scenári s Martinom Herronom a Philippom Blasbandom.

Dráma zavedie diváka na anglický vidiek, kde v zdanlivom súlade žije osamotene 50-ročná vdova Maggie. V čase, kedy by si mala užívať starobu, klope na dvere rodiny vážny problém – jej vnuk Ollie zomrie, ak nepodstúpi liečbu v ďalekom austrálskom Melbourne. Maggin syn Tom s manželkou Sarah však nemajú dostatok financií na zaplatenie liečenia, zlyháva pôžička od banky, susedov i známych. Maggie, ktorá miluje svojho vnuka nadovšetko, zúfalo zháňa peniaze, no bez potrebnej kvalifikácie a vzdelania je skôr na posmech zamestnávateľom. Až inzerát na výklade "obchodu“ Sexworld, v ktorom hľadajú "hostesku“ v nej vyvolá zvedavosť. Z dobrej londýnskej štvrte Soho do pekelného podsvetia prostitúcie stačí prejsť pár schodov...

Maggie, vždy verná svojmu manželovi, sa zoznámi s prostredím bordelu, kde krásne dievčatá za ťažké libry denne predávajú svoje telo i kus duše. Majiteľ Sexworldu Miki, sprvu v rozpakoch z Magginho veku, jej ponúkne prácu a ona, zahanbená a zároveň očarená výškou platu, ponuku prijme. Vďaka zácviku od svojej kolegyne Luisy sa stane najlepšou zamestnankyňou, zarobí peniaze potrebné pre svojho vnuka a získa to najcennejšie – slobodu. Hoci to znie paradoxne, práca v bordeli ju oslobodí od predsudkov, nespokojnosti s vlastným životom a pomôže jej nadobudnúť sebavedomie. Vdova spútaná v korzete anglickej upätosti, sa naučí byť sama sebou a vyrovnať sa s ťaživou minulosťou, ktorú predstavuje pokrytecké priateľstvo s bývalou manželovou milenkou. Film, ktorý by mal zobraziť pád ženy do morálneho bahna, zobrazuje skôr hľadanie svojho JA. Päťdesiatročná, kedysi skostnatená vdova získa vďaka prezývke Irina Palm slobodu, o akej sa jej v živote nesnívalo a zároveň lásku majiteľa Sexworldu, Mikiho.

Hoci je stredobodom pozornosti filmu liečba Ollieho, divák sa zameria skôr na osud ženy, ktorá pod tlakom nedostatku peňazí odhadzuje zábrany a dobrú výchovu. Vďaka vedľajším dejom preskúma tichú domácnosť Toma a jeho manželky Sarah a nazrie pod pokrievku dokonalých susedských vzťahov na predmestí Londýna. Marianne Faithfull, ktorá si zahrala hlavnú úlohu, občas budí dojem Šípkovej Ruženky, ktorá svojou kričiacou úprimnosťou nič neutají a pôsobí skôr nevýrazne. Postavy Toma a Sarah sú – naopak – nabité energiou, dravosťou, vedia kričať, útočiť a vášnivo milovať, kým Maggie je tichá, poddajná a krehká ako čínsky porcelán. Herecké výkony hercov pôsobia autenticky, vyvolávajú dojem, že jedna kapitola ich života sa môže pritrafiť naozaj každému z nás. Drámu citlivo sprevádza hudba, najdôležitejšie však je ticho, v ktorých sa odráža Maggino citové pohnutie, jej sny, túžby, váhania a nádeje. Suma sumárum - Irina Palm je film pre všetkých, ktorí hľadajú európske filmové čaro, nenásilný humor a zamyslenie sa nad životom.

Janka Dlhopolčeková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo