Tá istá hviezda

„Prečo pápež áno a Live8 nie?“ Aj taká otázka zaznela po odvysielaní triapolhodinového prenosu záverečnej omše na Svetových dňoch mládeže v Kolíne nad Rýnom. Norbert Brázda odpovedal na obľúbenej internetovej stránke www.changenet.sk z jasnej pozície: „O tom, či význam návštevy pápeža bol podstatne väčší ako význam série charitatívnych koncertov, možno s úspechom pochybovať.“ Zábery na davy ľudí boli podľa neho nudné, moderátorské výkony slabé. Koncert hviezd ako Madonna, Annie Lenox či Brad Pitt poskytol konzumentom dnešnej zážitkovej kultúry isto viac vzrušenia.

Obíďme polemiku o dôveryhodnosti takýchto „morálnych autorít“ a trvácnosti ich posolstiev a radšej si všimnime pozitívnu túžbu po spravodlivosti a solidarite. „Zastupujete mnohých bratov a sestry, ktorí čakajú – bez toho, aby o tom vedeli – na svojom obzore hviezdu vedúcu k Svetlu národov, kde nájdu najplnšiu odpoveď na najhlbšie túžby svojich sŕdc,“ povedal pri zvítaní sa s kolínskymi pútnikmi na brehu Rýna Benedikt XVI. Trom mudrcom, medzinárodnej mase pri katedrále s ich pozostatkami aj autorom sloganu Pošlime chudobu do histórie svietila tá istá hviezda.

No čo, ak sa jej zachce zastaviť nad maštaľou? Alebo nad chladným, zahmleným Mariánskym poľom, kde z tribúny reční menej charizmatický pápež? Práve vysvetľuje, že niekedy nájdeme iného kráľa, ako sme čakali. Len vtedy sa začína hlavná etapa púte, tá náročnejšia, vyžadujúca osobnú zmenu. O tom, že hlava Katolíckej cirkvi k nej vedie úspešnejšie ako koncerty, nemožno pochybovať.

Alebo predsa? „Kresťanská orientácia nie je dobrou správou o fungovaní STV,“ napísal Norbert Brázda. Minimálne jeho teda svedectvo tých, ktorí za svojou hviezdou kráčajú s Cirkvou, nepresvedčilo. „V týchto dňoch môžete získať oslobodzujúcu skúsenosť Cirkvi ako miesta, kde Božia milosrdná láska zasahuje všetkých ľudí. V Cirkvi a cez Cirkev stretnete Krista, ktorý na vás čaká,“ povedal pápež v Nemecku. Jeho slová platia aj o Slovensku, kde v nedeľu 18. septembra vyvrcholí Tretí celoslovenský eucharistický kongres. Zasa v priamom prenose...

TERÉZIA KOLKOVÁ

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo