Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Video a podcast
18. máj 2020

Podcast

Pápež so srdcom pre každého

Rozhovor s katolíckym kňazom Mariánom Gavendom o pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý sa narodil pred 100 rokmi.

Pápež so srdcom pre každého

Foto – TASR/AP

Pred 100 rokmi sa v poľských Wadowiciach narodil Karol Wojtyła – druhé dieťa Emilie a Karola Wojtyłovcov. Vtedy ešte nikto netušil, že z neho vyrastie človek, ktorého bude poznať celý svet. 

Karol Wojtyła, neskorší pápež Ján Pavol II., menil srdcia ľudí, menil Cirkev, ovplyvňoval dejiny. Zapísal sa ako charizmatický človek plný spontánnosti a ľudskosti. Vedel osloviť masy, ale zároveň si uvedomoval dôležitosť osobného kontaktu. Bol mimoriadne blízky aj nám Slovákom, mnohí ho považujú za „nášho“ pápeža.

„Už pri zvolení Karola Wojtyłu za pápeža sme akosi cítili, že je to náš človek. Bolo to obnovné vanutie Ducha Svätého a my sme zacítili, že to bol ten istý Duch Svätý, ktorý hýbal Cirkvou na Slovensku,“ hovorí v podcastovom rozhovore kňaz a publicista Marián Gavenda.    

Pápež Ján Pavol II. mal veľmi vrúcny vzťah k Slovensku. Nebolo to len tým, že bol Slovan, že rád navštevoval Slovensko a Tatry. Podľa Gavendu to má hlbšie korene.

Inzercia

„Utrpenie je veľmi silným aspektom života a pontifikátu Jána Pavla II. To, že má Poľsko pápeža, je podľa jeho vlastných slov výsledkom utrpenia predchádzajúcich generácií. Utrpenie je zdrojom Božích milostí a tam, kde sa trpí, tam Boh žehná. A podobne vnímal aj Slovensko, ktorému adresoval významné posolstvo. Našu krajinu videl ako tú, ktorá zohrá osobitú úlohu v dejinách Európy tretieho tisícročia,“ vysvetľuje Gavenda a zdôrazňuje, že 100. výročie pápežovho narodenia je výzvou k tomu, aby sme sa k odkazu Jána Pavla II. vrátili a uchovali si svoju vieru živú a integrálnu. Práve súčasné udalosti preverujú vernosť našej viery.   

Marián Gavenda tiež poukazuje na významnú úlohu kardinála Jozefa Tomka v spleti udalostí, ktorými si Boh pripravoval budúceho kandidáta na pápeža. Zásluhou nášho kardinála sa Karol Wojtyła etabloval medzi poprednými svetovými teológmi.   

V Poľsku sa pred niekoľkými dňami začala diecézna fáza blahorečenia rodičov Jána Pavla II. Aj ich príklad do veľkej miery poznačil budúceho pápeža – cez matku nadobudol vrúcny vzťah k Panne Márii a úctu k žene, cez otca, ktorého neraz videl kľačať na kolenách, objavil veľkosť modlitby.

Avšak podľa Gavendu „u Karola Wojtyłu to bola jednoznačne charizma Ducha Svätého, ktorá z neho robila osobnosť. Mnohí za tým hľadajú sociologické vysvetlenia, politicko-spoločenské zdôvodnenia. Ale tá prekypujúca láska, ktorá bola jeho vnútorným motorom, je dar Ducha Svätého. Ján Pavol II. bol plný Ducha“.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.