Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
15. máj 2020

V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“

Bratislava, 13. máj 2020 – Snahou Bratislavskej arcidiecéznej charity (BACH) je pomáhať tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Charita tak robila pred vypuknutím pandémie a chce v tom pokračovať aj po jej skončení. S obľúbeným projektom Pošli tašku nekončí, práve naopak rozvíja ho ďalej a plánuje ho rozšíriť aj na ďalšie ohrozené skupiny.
V charite nepatríme k tým, ktorí majú zostať v režime „home office“

Lucia je 75-ročná sympatická dáma, ktorá pravidelne v Bratislave využíva službu Pošli tašku. Pandémia Lucii zmenila život, do obchodov nechodí, a neplánuje to ani počas uvoľňovania preventívnych opatrení. Službu Pošli tašku bude využívať aj naďalej: „Hneď, keď som sa dopočula o službe, volala som na charitu. Bola som o celom procese poučená. Nadiktovala som, čo som potrebovala a tuším, že hneď na druhý deň tu dobrovoľníci boli. Všetko mi doniesli, bola som šťastná, že nemusím chodiť po obchodoch. Lebo predsa, nemáme veľmi chodiť a vtedy ešte nefungovali hodiny na nakupovanie len pre dôchodcov. Za týždeň som opäť zavolala, takisto veľká ochota, dobrovoľníci milí, zlatí.“

Od začiatku projektu pre seniorov Pošli tašku – www.poslitasku.sk, od 24. marca do konca apríla 2020, zrealizovala bratislavská charita spolu niečo vyše 220 nákupov potravín v hlavnom meste, Senci, Skalici a okolí, Pezinku, Modre či Šaštíne-Stráže. V službe bude pokračuje aj po uvoľňovaní opatrení. „Seniori, ktorí sa zapojili do projektu, začínajú byť smutní, že so službou skončíme. Všetkých chcem uistiť, že tam, kde našu službu potrebujú, pokračujeme a rozšírime ju aj v prospech všetkých, ktorí nemajú seniorský vek, ale pomoc potrebujú z iných, napr. zdravotných dôvodov,“ vysvetľuje riaditeľ BACH Boris Hrdý. Charita na podporu projektu pripravila nové video, ktorým chce ľudí motivovať k tomu, aby sa sami ozvali, prípadne posielali tipy, ak vedia o niekom, kto potrebuje pomôcť.

Projekt Pošli tašku vznikol v krízovej situácií, keď bratislavská charita zatvárala svoje zariadenia a prestavovala služby z preventívnych dôvodov. Čo podľa jej riaditeľa motivovalo bratislavskú charitu ísť do niečoho nového? „Veľmi intenzívne som vnímal, že my v charite nepatríme k tým, čo majú zostať na „home officoch“. Práve potreba a požiadavka danej situácie, naplnenie nášho „byť blízko pri človeku“, svedectvo aktívnej a činorodej charitnej lásky voči najzraniteľnejším, ohrozeným a osamelým, ktorí sú takými počas celého roka, ale teraz sme si to, vďaka šíreniu koronavírusu, ako spoločnosť uvedomili oveľa viac.“

Kvôli hrozbe nákazy vírusom Covid-19 bola Bratislavská arcidiecézna charita nútená dočasne zatvoriť zariadenie pre ľudí s duševným ochorením či Centrum solidarity v Petržalke. Klientov ale ďalej podporuje pravidelnou online komunikáciou a centrum využíva na pomoc a podporu ľudí postihnutých pandémiou. Dodávala napríklad oblečenie do karanténneho mestečka na Zlatých pieskoch v Bratislave. Opatrovateľskú a ošetrovateľskú službu charita nezrušila, zamestnankyne sa starajú o chorých či osamelých za prísnych preventívnych opatrení. V nepriaznivej situácii zrealizovala bratislavská charita aj potravinovú pomoc OP FEAD, počas marca a apríla 2020 doručila 1940 balíkov ľuďom v núdzi. Viac informácií o pomoci a kontakty, na ktoré sa môžu ľudia aj počas pandémie kedykoľvek obrátiť, nájdete na stránke www.charitaba.sk. BACH ďakujem všetkým darcom a spolupracovníkom za podporu.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Miriam Lexmann spustí fond. Podporí rodiny, neziskovky aj inovátorov

Miriam Lexmann spustí fond. Podporí rodiny, neziskovky aj inovátorov

Rodiny v ťaživej životnej situácii, neziskové združenia aj inovátori budú môcť získať adresnú finančnú podporu od slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH). Jej grantový program s názvom „Pomôžme si“ bude spustený celoročne, na začiatku chce priamo a rýchlo podporovať poškodených pandémiou COVID-19.

6 dobrých správ v čase koronavírusu z charity

6 dobrých správ v čase koronavírusu z charity

Desiatky kilometrov na ceste k dverám seniorov, aby sme ich ochránili pred vychádzaním z domova, stovky kilogramov odovzdaných potravín z vlastných skladov, tisícky telefonátov a vypočutí, s ktorými prichádza povzbudenie aj vďaka. 23-tisíc ľudí v núdzi, ktorým stále pomáhame aj napriek opatreniam kvôli koronavírusu. Prečítajte si dobré správy z Charity, ktoré ste možno nepostrehli, od tých, ktorí nemohli ostať doma.

Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Bomba nezničila ich vieru – posilnila ju

Srí Lanka, ázijská krajina v tvare slzy, prežíva v posledných desaťročiach plač. Dlhé roky ju sužovala občianska vojna, v roku 2004 postihla krajinu ničivá vlna cunami a minulú Veľkú noc ju zasiahli teroristické útoky. Jedným z dotknutých chrámov bol Kostol sv. Šebastiána v Negombe neďaleko hlavného mesta Kolombo.