Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. august 2015

Tri dobré správy tohto leta: Cíger, Land Rover, pomoc utečencom

Keďže sme sa prehupli do druhej polovice augusta, možno sa pokúsiť o predbežnú bilanciu tohtoročného slovenského leta. To prinieslo veľa vášní okolo otázky utečencov či hokeja, ale aj nádej do budúcnosti. 20130825_ciger_hok_hala_004085236.jpg Začneme utečencami, tém...

Tri dobré správy tohto leta: Cíger, Land Rover, pomoc utečencom

Keďže sme sa prehupli do druhej polovice augusta, možno sa pokúsiť o predbežnú bilanciu tohtoročného slovenského leta. To prinieslo veľa vášní okolo otázky utečencov či hokeja, ale aj nádej do budúcnosti.

Začneme utečencami, témou, ku ktorej slovenskí politici pristúpili s chladným predvolebným kalkulom a bez akejkoľvek fantázie. Najmä premiér Robert Fico opäť raz ukázal, že nie je typ populistu, ktorý by vedel krajinu osloviť srdcom a rozprávať pozitívne príbehy. Vo svojej politike najradšej ťaží zo strachu a neistoty, ale nevie nadchnúť pre niečo dobré a presahujúce. Bolo správne, že odmietol povinné utečenecké kvóty, no súčasne mohol Slovákom vtlačiť pocit, aké je dôležité a povznášajúce pomôcť stovkám úbožiakom zo Sýrie a Iraku, čo utekajú pred smrťou. Namiesto toho zo seba vytváral imidž ochrancu pred blížiacou sa hordou migrantov (tá sa stále nie a nie prevaliť cez Slovensko, ktoré má za posledné roky azda najnižší počet azylantov), a napokon rozhodol, že 5,4 miliónový štát nemá na viac než integrovať sto utečencov. Našťastie, o tom, že na Slovensku predsa len existuje niečo ako súcit s neznámym blížnym, vydali svedectvo obyčajní ľudia. V rámci iniciatívy „Kto pomôže“, ktoré rozbehli mladí katolíci zo Spoločenstva Ladislava Hanusa, už ponúklo svoju pomoc okolo 1200 ľudí.

♦♦♦

Na začiatku leta sa zdalo, že slovenský hokej čaká najbližšie roky nezvratný a rýchly úpadok. Šéfom hokeja sa stala opäť Širokého figúrka Nemeček, ktorý porazil jasne lepšieho kandidáta Richarda Lintnera. Na to vzniklo hnutie bojkotu okolo Michala Handzuša a hviezd NHL, ktoré chcelo verejným tlakom zvrátiť výsledky volieb. Ale to sa zdalo ako zlý odhad situácie a cesta do slepej uličky. Ľudia by nezačali masovo bojkotovať hokej kvôli akémusi Nemečkovi, ktorý navyše ako vystrašený žiačik kopíruje program od Lintnera a vysiela do okolia ústretové signály. Napokon, na Širokého Slovan v ruskej KHL budú tak či tak naďalej chodiť aj tí bratislavskí fanúšikovia, ktorí pokladajú Širokého aj Putina za zlo.

Inzercia

Preto skôr viac než bojkot Nemečka hrozil bojkot samotného hnutia bojkotu. Všetko to však v krátkom čase zmenili najskôr Richard Lintner, ktorý prevzal vedenie slovenskej extraligy, Róbert Švehla, ktorý prijal funkciu generálneho manažéra reprezentácie a Zdeno Cíger, ktorého zvolili Nemečkovi ľudia za reprezentačného trénera. Niekto to bude brať ako zradu odboja a ako kolaboráciu so Širokého klikou. Ale skôr je to tak, že radikálna opozícia splnila svoj zmysel a mala by postupne vyjsť zo zákopov. Schodnejšiu cestu, ako meniť zlé pomery k lepšiemu, dnes ukazujú Lintner, Švehla a Cíger.

♦♦♦

A do tretice je dobrou správou ohlásený príchod štvrtej automobilky Jaguar Land Rover. Mnohí sa obávajú ďalšieho zvýšenia závislosti našej ekonomiky od jedného odvetvia a toho, že Slovensko stihne tragický osud Detroitu. Ale to nie je dobrá paralela: Detroit by nepadol, keby v ňom mali závody okrem vtedy upadajúcich amerických automobiliek aj povedzme japonská Toyota. Aj posledná kríza totiž ukázala, že automobilový segment je pestrý, niektoré značky padali, iné zas rástli. Práve Jaguar Land Rover sa vďaka novým indickým vlastníkom vyšiel z krízy ako úspešná story. So štyrmi veľkými automobilkami z celého sveta sme tak pred možnou budúcou krízou chránení lepšie, než keby sme mali automobilky dve.

Martin Hanus

Foto: TASR/ Michal Svítok

Odporúčame

Je Putinove Rusko rovnaké ako sovietske Rusko? (výber)

Je Putinove Rusko rovnaké ako sovietske Rusko? (výber)

Zajtra si pripomenieme výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ktorý nedávno propagandisticky hájila ruská štátna televízia. Náš tohtotýždňový výber svetovej tlače sme preto venovali súčasnému Rusku. Čo má vlastne spoločne Putinove Rusko so sovietskym Ruskom? 14601882594_7...