Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2020, 16:47

Prezidentské voľby v Poľsku: Ľavica vyzvala na rokovanie za okrúhlym stolom

Prezidentské voľby v Poľsku: Ľavica vyzvala na rokovanie za okrúhlym stolom

Líder poľskej konzervatívnej vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. Foto - TASR/AP

Voľby novej hlavy štátu sa kvôli pandémii neuskutočnili, ale politické strany sa nevedia ujednotiť na ďalšom postupe.

Poľské ľavicové strany vyzvali v nedeľu na rokovanie za okrúhlym stolom medzi vládou a opozíciou so zámerom dosiahnuť dohodu o konaní spravodlivých a demokratických prezidentských volieb.

V Poľsku sa v nedeľu mali konať voľby novej hlavy štátu, ale žiadne volebné miestnosti sa neotvorili a voličom neboli doručené príslušné informačné materiály. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Naprieč politickým spektrom vznikol konsenzus, že voľby v ich tradičnej podobe by sa v čase koronavírusovej pandémie nemali konať, avšak nedošlo k dosiahnutiu žiadnej bilaterálnej dohody o spôsobe riešenia vzniknutej situácie.

"Chceme uskutočniť stretnutie, na ktorom sa rozhodneme, ako usporiadať spravodlivé, slobodné, priame a ústavné voľby v Poľsku," uviedol v nedeľu Krzysztof Gawkowski zo Zväzu demokratickej ľavice (SLD).

Takéto bilaterálne riešenie by malo zaručiť, že nikto nebude spochybňovať legálnosť tohto procesu, dodal Gawkowski.

Inzercia

Návrh je odkazom na rokovania za okrúhlym stolom z roku 1989, ktoré viedli k rozpadu komunistického systému v Poľsku.

Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) chcela zmeniť voľby na korešpondenčné hlasovanie, ale parlament prijal nevyhnutnú legislatívu iba 7. mája, čim nezostal čas na riadne prípravy volieb. V súlade s neformálnou dohodou medzi frakciami vládnucej väčšiny sa Poľsko zdržalo konania nedeľných prezidentských volieb.

Neskôr, ak všetko pôjde podľa plánu, najvyšší súd vyhlási tieto voľby za neplatné a stanoví sa ich nový termín.

Opozícia považuje takýto scenár za protiústavný. Jediným zákonným spôsobom na odklad volieb bolo oficiálne zaviesť v krajine mimoriadne opatrenia, čo však vláda odmietla.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 8 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 9 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.