Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2020, 15:37

Počet antisemitských trestných činov v Nemecku sa zvýšil o 13 percent

Počet antisemitských trestných činov v Nemecku sa zvýšil o 13 percent

Ilustračné foto - TASR/AP

Proti Židom a židovským inštitúciám bolo v roku 2019 spáchaných približne 2 000 trestných činov.

Počet antisemitských trestných činov spáchaných v Nemecku sa vlani zvýšil o 13 percent. Uvádza sa to v novej výročnej správe o politicky motivovaných zločinoch, z ktorej v nedeľu citovali noviny Welt am Sonntag.

Proti Židom a židovským inštitúciám bolo v roku 2019 spáchaných približne 2 000 trestných činov, pričom v roku 2018 ich bolo 1 799. Detaily správy oznámili príslušné úrady ešte predtým, ako ju v utorok oficiálne predstavia nemecký minister vnútra Horst Seehofer a prezident Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch, informuje tlačová agentúra DPA.

Počet politicky motivovaných zločinov v Nemecku vlani celkovo stúpol o 14 percent na viac než 41 000, pričom v roku 2018 ich bolo 36 062.

Približne 22 000 prípadov je považovaných za politicky pravicové, kým približne 10 000 prípadov úrady pripisujú ľavicovým páchateľom.

Nárast politicky motivovaných trestných činov bol mimoriadne výrazný v spolkovej krajine Brandenbursko, kde došlo k ich nárastu o 52,5 percent, a v spolkovej krajine Durínsko, kde sa táto bilancia zvýšila o 40 percent.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 8 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 9 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.