Islamský štát brutálne zabil významného archeológa v Palmýre

Militanti z Islamského štátu odrezali hlavu odborníkovi na historické pamiatky v starovekom sýrskom meste Palmýra. Telo Chálida Asaada zavesili na stĺp na hlavnom námestí Palmýry.

Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na šéfa štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii, Maamúna Abdulkaríma.

ISIS, ktorého bojovníci obsadili obrovské územia v Sýrii a Iraku, dobyli v máji od vládnych síl aj stredosýrske mesto Palmýra, nazývané v arabčine Tadmur. Nie je však známe, že by poškodili alebo zničili slávne, veľkolepé staroveké zrúcaniny z čias Rímskej ríše v tomto meste, hoci džihádisti majú povesť ničiteľov artefaktov, ktoré sú z pohľadu ich prísnej interpretácie islamu modlami.

Archeológ Chálid Asaad mal 82 rokov a viac ako 50 rokov pracoval ako šéf úradu na ochranu historických pamiatok v Palmýre. Ultraradikálni sunnitskí militanti Asaada zatkli a vyše mesiaca vypočúvali, dodal Abdulkarím pre Reuters.

"Len si predstavte, že popravia takého vedca, ktorý venoval mestu a jeho histórii nezabudnuteľné služby, a jeho telo ešte stále visí z jedného starovekého stĺpa v strede námestia v Palmýre," povedal pamiatkar Albdulkarím.

"Prítomnosť týchto zločincov v Palmýre je pre mesto prekliatím a zlou predzvesťou - pre každý stĺp a každý archeologický predmet v ňom," dodal šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo