Líbya vyzvala arabské štáty, aby jej pomohli vyzbrojiť armádu na boj s IS

Medzinárodne uznaná líbyjská vláda dnes vyzvala arabské štáty na pomoc pri vyzbrojovaní svojej armády, aby tak mohla lepšie čeliť hrozbe, ktorú pre ňu predstavuje militantná organizácia Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra AP.

Líbyjský minister zahraničných vecí Muhammad Dajrí dnes na mimoriadnom stretnutí Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire uviedol, že Líbyjčania nemôžu viac čakať, kým sa Organizácii Spojených národov podarí sprostredkovať v krajine takzvanú vládu národnej jednoty.

Výzvu ministra na pomoc pri ozbrojovaní následne podporil aj šéf LAŠ Nabíl Arabí, pričom arabské štáty požiadal, aby reagovali "pohotovo a efektívne". OSN na Líbyu ešte v roku 2011 uvalila zbrojné embargo, ktoré v marci tohto roka obnovila. Krajine však v rámci neho povolila určité výnimky.

Líbya sa od zvrhnutia režimu Muammara Kaddáfího už štvrtý rok zmieta v politickom chaose. Rozdelená je medzi medzinárodne uznanú vládu sídliacu v meste Tobruk a islamistami podporovanú vládu v metropole Tripolis.

Občianska vojna vyhnala z domovov státisíce ľudí a vzniknutý chaos zároveň umožnil extrémistom z IS získať územia na pobreží Stredozemného mora.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo