Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
07. máj 2020

Medvede nezostanú v našich horách samy. Záujem o dovolenku na Slovensku stúpa

Správca ubytovacieho portálu odhaduje oproti vlaňajšku 30 až 40-percentný nárast dovoleniek na Slovensku.

Medvede nezostanú v našich horách samy. Záujem o dovolenku na Slovensku stúpa

Turisti na vrchu Volovec v Roháčskej doline v Západných Tatrách 2. septembra 2019. FOTO TASR – Oliver Ondráš

„Smerujme všetko k tomu, aby sme mohli dovolenkovať doma na Slovensku,“ vyzval koncom apríla profesor Vladimír Krčméry po zasadnutí permanentného krízového štábu. Zdá sa, že ľudia si túto radu postupne berú k srdcu. 

Doma dobre

Záujem o dovolenku na Slovensku totiž stúpa každým dňom, hovorí pre Postoj zakladateľ a správca portálu www.MegaUbytovanie.sk Pavol Lužbeťák. „Po uvoľnení opatrení s ubytovaním, ktoré nastalo v stredu, je situácia ešte pozitívnejšia,“ tvrdí. 

Aj pred spustením 2. a 3. fázy uvoľňovania opatrení Slováci postupne prejavovali čoraz väčší záujem o ubytovanie vo svojej vlasti. Podľa Lužbeťáka je v porovnaní so začiatkom koronakrízy posun v správaní zákazníkov znateľný. „Ľudia už vedia, čo môžu očakávať, majú väčšiu istotu, že dovolenka na Slovensku v letných mesiacoch bude veľmi reálna,“ povedal. Rovnako aj samotní ubytovatelia sú ochotní viac spolupracovať s lokálnymi ubytovacími portálmi. 

Martin Navrátil, ktorý navštívil 181 krajín sveta, predpokladá, že neistota okolo udržania zamestnania a príjmu spôsobí, že budeme viac cestovať po Slovensku, v rámci Európy alebo do takzvanej blízkej exotiky. „Na rozdiel od zahraničia by som si dovolenku na Slovensku objednal už teraz. Bojím sa, že keď poskytovatelia zistia, že je o ich chaty a hotely zvýšený záujem, nebudú váhať ceny rapídne zdvihnúť,“ povedal Navrátil v rozhovore pre Postoj. 

Záujem o ubytovanie na Slovensku je už teraz väčší než pred rokom, pokračuje Pavol Lužbeťák a odhaduje, že počet pobytov na Slovensku môže byť oproti minulému roku vyšší o 30 až 40 percent. „Veľká časť ubytovacích zariadení na Slovensku sa naplní. Obzvlášť ak sa nebude dať vycestovať na letnú dovolenku do zahraničia,“ dodáva.

Podobné správanie eviduje správca ubytovacieho portálu aj u občanov Českej republiky, keďže prevádzkuje aj český ubytovací portál www.MegaUbytko.cz. „Česi chcú taktiež dovolenkovať doma, prípadne vyčkávajú, ako sa vyvinie situácia. Je predpoklad, že hranice so susedmi sa mierne otvoria, keď bude situácia u nás aj u susedov rovnako priaznivá, čo by mohlo vzájomne pomôcť slovenskému aj českému cestovnému ruchu,“ dopĺňa Lužbeťák. 

Celkovú situáciu z pohľadu cestovného ruchu hodnotí ako nie ideálnu, ale zároveň verí, že postupné otváranie a zodpovedný prístup pomôže celému sektoru sa rozbehnúť a letná sezóna bude dobrá aj pre ubytovateľov.

Neruš pobyt, zmeň termín

Trend postupného zvyšovania záujmu o ubytovanie na Slovensku potvrdzuje aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov. „Ľudia sú zdržanlivejší a opatrnejší, majú viac otázok, chcú si byť istí, že budú v bezpečí, ale postupne javia záujem sa ubytovať, lebo chcú ísť na hory a byť v prírode,“ uviedla pre Postoj Katarína Šarafínová z oblastnej organizácie cestovného ruchu. Podľa jej slov rastie momentálne záujem najmä o ubytovanie v samostatne stojacich ubytovacích zariadeniach, čiže v chatách a chalupách.

O klientov chcú na Liptove zabojovať. V čase koronavírusu sa aj Liptov zapojil do kampane na sociálnych sieťach so sloganom „Neruš pobyt, zmeň termín.“ „Vnímame to ako výzvu, aby sme získali maximum klientov na svoju stranu a prišli dovolenkovať práve k nám na Liptov,“ dodala Šarafínová. Väčšina ubytovacích zariadení na Liptove otvorila svoje prevádzky hneď v stredu.

Oblastná organizácia cestovného ruchu tiež oznámila, že väčšinu svojich projektov zameria na slovenskú klientelu. „Vzdialenejšie zahraničné trhy utlmíme, budeme ich riešiť len v udržiavacom režime,“ uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková. 

Inzercia

Turisti na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách 2. augusta 2019. FOTO TASR – František Iván

Tatry si veria

Vo Vysokých Tatrách veria v úspešnú letnú sezónu. „Letná sezóna v regióne Vysoké Tatry bude vyzerať zrejme inak, ako sme zvyknutí, avšak veríme, že zodpovedným prístupom a dodržiavaním pravidiel, si budeme môcť užiť všetko, čo naše hory celoročne ponúkajú,“ uvádza v tlačovom vyhlásení riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. 

Podľa Blaškovej iba návrat turistov môže zmierniť dôsledky krízy, ktorá nastala v súvislosti s koronavírusom. „Kríza sa netýka iba komerčných subjektov, ale i samospráv, ktorým výpadok príjmov plynúcich z cestovného ruchu spôsobuje nemalé problémy,“ upozorňuje Blašková. 

Tatry sa podľa šéfky oblastnej organizácie opatrne otvárajú, za pozitívnu správu považuje fakt, že od 1. mája začali za prísnych hygienických pravidiel premávať lanovky v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a Štrbskom Plese. Niektoré tatranské chaty sú aj v tomto období otvorené v režime okienkového predaja, o čom sme už na Postoji písali TU

K téme: 
Tatranské „okienko“ nie je ako iné okienka Zdieľať

Tatry sa zrejme budú snažiť využiť tému zdravia, ktorú zvýrazňuje práve pandémia koronavírusu. Blašková avizuje nový projekt „Tatry ako liek“, ktorý má poukázať na pozabudnuté liečivé účinky tatranského regiónu.

Nájdu sa aj takí, čo vidia v aktuálnej situácii pre región príležitosť v širších súvislostiach. Jana Piteková, ktorá žije vo Vysokých Tatrách a pôsobí na Katolíckej univerzite, vníma súčasnú dobu ako šancu na elimináciu negatívnych dôsledkov rýchleho a nekoordinovaného rozvoja cestovného ruchu. 

„Myslím na neúnosné zaťaženie životného prostredia, chýbajúcu zonáciu a systémové dobudovanie infraštruktúry. Túto úlohu Tatry nezvládnu bez pomoci štátu, najvýznamnejších ,hráčov‘ na trhu cestovného ruchu a spolupráce všetkých zainteresovaných subjektov,“ hovorí pre Postoj docentka z katedry manažmentu. 

Podľa Pitekovej už 30 rokov panuje v našich veľhorách „vojnový stav“, keď sa bojuje na viacerých frontoch – štátna správa verzus samospráva, ochranári proti štátnym lesom, pôvodní vlastníci a obyvatelia s novými vlastníkmi, malí a strední podnikatelia proti Tatry Mountain Resorts a podobne. „To musela prísť až koronakríza, aby mohol zavládnuť mier?“ pýta sa. 

Či pandémia vyrieši nejakú časť problémov Tatrancov, ukáže čas. No už onedlho bude zjavné, či šelmy a zver našich lesov privíta vo svojom prostredí hojné počty návštevníkov. A hlavne, o koľko viac ich bude oproti minulým rokom. 

Odporúčame