Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
06. máj 2020

Kto vyrástol v čase koronakrízy, samozrejme, okrem profesora Krčméryho

Krajina pomaly ožíva. Korona ustupuje. Kto nás tou krízou previedol?

Kto vyrástol v čase koronakrízy, samozrejme, okrem profesora Krčméryho

Igor Matovič, Andrea Kalavská a Vladimír Krčméry. FOTO TASR – Martin Baumann

Začíname novú fázu uvoľňovania. A máme väčšiu nádej, že život bude o čosi normálnejší. Stále k nemu budú patriť rúška či rozostupy, ale môžeme sa tešiť z toho, že sa pôjdeme dať ostrihať či posedieť si na terase. Ale opatrne sa môžeme radovať aj z toho, ako sme tou krízou prešli. Že (zatiaľ) sa tu žiadna katastrofa masívnych rozmerov nekonala. Teda ak máme na mysli len umieranie tisícok ľudí.

A môžeme sa trošku obzrieť aj za tými dvomi mesiacmi, ktoré máme za sebou. A rozmýšľať, kto sa v kríze osvedčil. Každá krízová situácia, keď sa všetko zneistí a rozvíri, vyplaví osobnosti, ktoré v ťažkej chvíli ukázali svoj vodcovský potenciál. Teda vedeli prijímať múdre rozhodnutia, ukázali rozvahu aj odvahu, ako aj schopnosť vzbudiť rešpekt a dôveru. A nadobudli istý politický kapitál.

Samozrejme, najväčšiu šancu prejaviť svoje vodcovské schopnosti dostali dvaja muži v kresle premiéra. V prvých dňoch to bol Peter Pellegrini, v ďalších dňoch Igor Matovič. Výskum Focusu ukázal, že viac obyvateľov Slovenska ocenilo v boji s koronakrízou Petra Pellegriniho (37,6 percenta) ako Igora Matoviča (21,6 percenta).

Prečo Igor Matovič zabodoval menej? Čo mu chýba na Pellegriniho? Zdieľať

Toto muselo Igora Matoviča zroniť aj nahnevať, veď to aj zemito komentoval: „Je rozdiel, keď niekoho necháte urobiť tri kliky a poviete potom: fúú, aký je frajer, a keď niekoho necháte urobiť tisíc klikov.“ Prečo Igor Matovič zabodoval menej? Možno stačilo menej rozprávať a vypisovať. Igor Matovič bol všade, v rádiu, na obrazovkách, na FB a dokázal chrliť celé vodopády slov. Všetko vysvetľoval, odôvodňoval, opisoval. Až nejednému napadlo: a kedy ten človek vôbec riadi krajinu, keď má čas o tom stále niekde rozprávať? Tých slov bolo jednoducho priveľa.

Pellegrini pôsobil v prvých dňoch koronakrízy, keď ešte riadil krajinu, naozaj líderským dojmom. Červené oči, utrápený výraz, opatrné váženie slov. Hoci je veľmi pravdepodobné, že jeho ľudia to celé brali oveľa cynickejšie (pozri tvrdé slová Denisy Sakovej, že oni to už platiť nebudú). Je dokonca veľmi pravdepodobné, že Igor Matovič situáciu a svoju zodpovednosť prežíval intenzívnejšie a autentickejšie (to slovo má rád), teda že jemu sa aj tie slzy a dojatie dali uveriť. Ale nespravodlivosť vládne svetu, a najmä prieskumom popularity politikov.

Pellegrinimu tie sľubné percentá dodali energiu, aby vyzval na súboj Roberta Fica. Ale na pekné percentá z jari sa už v lete či na jeseň možno celkom zabudne a Peter Pellegrini svoj koronový potenciál nestihne dobre zužitkovať.

Možno Pán všemohúci zistil, že náš národ je tak katastrofálne nepripravený na takúto skúšku. Zdieľať

Jednoznačným víťazom súboja o dôveru a rešpekt je v časoch koronakrízy profesor Krčméry. Keby sme boli v čase pred voľbou nového prezidenta, bol by naňho obrovský tlak, aby kandidoval. Tento človek ponúkol presne to, čo krajina potrebovala: rozvahu, pokoj a nádej. Odvolával sa pritom na racionálnosť, vedu, logiku, ale nezabúdal ani na iné veci medzi nebom a zemou.

„Možno Pán všemohúci zistil, že náš národ je tak katastrofálne nepripravený na takúto skúšku, že ju nedopustil,“ tvrdí profesor Krčméry. Tým uzemnil všetkých, ktorí sú presvedčení, že sme tu pod Tatrami géniovia na zvládanie epidémií.

Navyše si profesor Krčméry získal všetkých rodičov detí, lebo je jasným zástancom toho, že deti by mali ísť do škôl či škôlok skôr, ako to ostatní členovia premiérovho odborného tímu odporúčajú.

Profesor Krčméry sa pre zdravotné problémy a únavu už sťahuje z krízového štábu a jasne deklaruje, že už nemá žiadne veľké ambície, že chce žiť ďalej svoj život, prípadne si užívať dôchodok. No po tejto kríze je z neho veľká morálna autorita. Aj bez funkcie.

Prezidentka pôsobila počas krízy nielen elegantne, ale aj štátnicky. Zdieľať

V čase koronakrízy sa darilo aj prezidentke Čaputovej. Podľa aprílového prieskumu AKO jej dôverovalo až 83,5 percenta ľudí, čo sú rekordné čísla. Prezidentka pôsobila počas krízy nielen elegantne a inšpiratívne vďaka zladeným rúškam, ale aj naozaj štátnicky. Bolo ju cítiť v priestore, vystupovala v médiách, pôsobila rozvážne, aktívne aj empaticky. Navyše do istej miery moderovala a vyvažovala politický a odborný diskurz.

Inzercia

Podľa toho istého prieskumu AKO mal druhý najdôveryhodnejší politik Igor Matovič 64 percent a tretí Boris Kollár 62 percent. No ich výsledky komentoval šéf agentúry AKO Václav Hřích dosť lakonicky: „Igor Matovič aj Boris Kollár rastú s funkciami. Keď sa niekto stane ústavným činiteľom, tak sa zvyčajne automaticky zvyšuje dôveryhodnosť, lebo si ľudia priraďujú dôležité funkcie k menám. Hovorilo sa, že na vojne sa salutuje šarži, nie menu, ktoré ju nesie. Niečo podobné sa deje aj teraz.“

Zatiaľ sa zdá, že karanténa v osadách bola zvládnutá dobre. Zdieľať

Objavili sa aj iní ľudia, ktorých koronakríza osvetlila v dobrom svetle, hoci žiadnu veľkú funkciu nemali. Šancu ukázať svoje organizačné a najmä mediátorské schopnosti dostal bývalý rómsky splnomocnenec a súčasný europoslanec Peter Pollák. V krízovom štábe dostal na starosť marginalizované komunity a karanténu zasiahnutých osád, teda naozaj ťažkú úlohu. Ale spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom robili, čo vedeli. A napriek rôznym kritickým hlasom o neľudskom či necitlivom správaní zatiaľ sa zdá, že karanténa v osadách bola zvládnutá dobre.

Koronakríza nepoškodila ani Richardovi Sulíkovi. Išiel si podľa vlastných nôt, ukázal všetky svoje prednosti, ako aj všetky svoje nedostatky. Ale bol predvídateľný, čitateľný a robil to, čo od neho jeho voliči očakávali. Nikto od neho nemôže čakať veľkú empatiu, ale Sulík ukázal jednu dobrú vlastnosť, ktorá sa pri Igorovi Matovičovi hodí. Neurážal sa, nebral útoky osobne, čo je veľká výhra každého politika, ako sme mohli roky vidieť u Bélu Bugára.

Jaroslav Rezník bude mať čo vysvetľovať. Zdieľať

Nemalo by sa zabudnúť ani na to, že ústredným médiom, ktoré s prehľadom moderovalo diskusiu v televíznom priestore, bola súkromná Markíza. Aj včera večer práve Markíza oznamovala spolu s premiérom a profesorom Krčmérym, ako bude prebiehať druhá a tretia fáza uvoľňovania. Načo si teda platíme verejnoprávnu televíziu? Jaroslav Rezník bude mať čo vysvetľovať.

Medzi krízou porazených patrí aj šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, ktorý musel svoj post opustiť. Pretečie ešte veľa vody v Dunaji, kým ľudia uveria, že má zmysel, aby štát dával veľké peniaze na rôzne prognózy, analýzy a inštitúty. Čo nie je celkom dobrá správa.

Mnohým ľuďom sa Kalavskej silná pozícia nepáči. Zdieľať

Zaujímavou postavou koronakrízy bola Andrea Kalavská. Toto je zjavne ambiciózna osoba, ktorá – obrazne povedané – odišla z vládnych miestností dverami a vrátila sa oknom. Často sme ju videli po boku premiéra ako predstaviteľku konzília odborníkov. Podarilo sa jej – napriek svojej účasti vo Ficovej vláde – získať dôveru Igora Matoviča. Mnohým ľuďom sa jej silná pozícia nepáči. Sledovať Kalavskej kariéru bude preto celkom zaujímavé.

A ešte k jednej osobe je hodné niečo poznamenať. Pred voľbami sa často hovorilo, že z Kollárovej strany Sme rodina má ministerské ambície iba Milan Krajniak a že pôjde po silových rezortoch, ideálne po ministerstve vnútra. No všetko sa udialo inak, Matovič si silové rezorty nepustil. Krajniak dostal iba nie veľmi atraktívne miesto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Ale prijať aj toto menej atraktívne miesto bolo skvelým rozhodnutím. V korona časoch je práve toto jedno z kľúčových ministerstiev. A od ministra práce sa očakáva mimoriadny výkon, akčnosť, nasadenie aj dobré nápady.

Minister vnútra sa zviditeľnil najmä chaotickým blokovaním ciest počas veľkonočných sviatkov, ktoré ľudí nahnevalo. A trápi sa aj so štátnou karanténou, ktorá ľudí poburuje.  Milan Krajniak má zrazu šancu vystupovať ako človek, ktorý pomôže tisíckam ľudí uniknúť chudobe. Aj vďaka tomu môže imidž Kollárovej strany – ako tej najprosociálnejšej partičky – len rásť.

 

 

Odporúčame