Na Slovensku je 26 škôl, ktoré spolupracujú s UNESCO

Slovensko spolupracuje s medzinárodnou organizáciou UNESCO aj v oblasti vzdelávania. Napríklad 26 slovenských škôl je zaradených do siete pridružených škôl k UNESCO. Pre TASR to uviedla štátna tajomníčka ministerstva školstva Romana Kanovská. Na týchto školách sa organizujú projekty, ktoré propagujú myšlienky, programy a poslanie medzinárodnej organizácie.

Kanovská hodnotí dlhoročnú spoluprácu medzi ministerstvom školstva a medzinárodnou organizáciou UNESCO ako veľmi prínosnú pre slovenský vzdelávací systém. "A to predovšetkým v podpore vzdelávania na našich školách k etickým, ľudskoprávnym, environmentálnym  či kultúrnym hodnotám," dodala.

Ďalším projektom, kde rezort školstva spolupracuje s medzinárodnou organizáciou, je Olympiáda ľudských práv, ktorej cieľom je posilňovať základné demokratické princípy medzi stredoškolákmi. "Projekt Olympiády ľudských práv je ojedinelý a inovatívny v rámci Európy, máme záujem povýšiť ho až na európsku úroveň, resp. implementovať naše dobré skúsenosti na úroveň krajín V4. Absolventi Olympiády ľudských práv už pôsobili pri zakladaní tejto súťaže v Českej republike," vysvetlila Kanovská.

Medzi ukážky ďalšej spolupráce s UNESCO patrí aj Výtvarná súťaž v tvorbe detskej knižnej značky - Ex Libris Hlohovec, na ktorej sa každoročné zúčastňuje viac ako 1 500 detí z niekoľkých desiatok krajín sveta. "Aj táto súťaž je ojedinelá v strednej Európe. Projekt súťaže vznikol na pôde Mestskej knižnice v Hlohovci, ktorá je členskou knižnicou UNESCO Network of Associated Libraries," uzavrela Kanovská.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo