Nechcel upiecť svadobnú tortu homosexuálom. Zažalovali ho

Cukrár je ochotný ísť radšej do väzenia, akoby mal poprieť svoju vieru.

Trojčlenný sudcovský senát Odvolacieho súdu v americkom Colorade minulý týždeň rozhodol v neprospech cukrára Jacka C. Phillipsa, ktorý pred tromi rokmi odmietol upiecť tortu na svadobnú hostinu páru rovnakého pohlavia. O prípade informuje Life Site News.

Coloradský odvolací súd napokon však dospel k záveru, že kresťanskí podnikatelia, odhliadnuc od toho, čo učí ich viera, nemajú právo odmietnuť podieľať sa na homosexuálnej svadbe. Podľa sudcu nižšieho súdu majiteľ firmy Masterpiece tiež porušil coloradský antidiskriminačný zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie.

Súd jeho práva neporušil

Phillips sa obhajuje a tvrdí, že dvojici v roku 2012 okrem náboženských dôvodov predostrel aj skutočnosť, že štát Colorado nepovažuje svadby osôb rovnakého pohlavia za legálne. Následne im ponúkol iné cukrárenské výrobky. Charlie Craig a David Mullins sa ale ohradili, že spôsob, akým s nimi Philips jednal, bol urážlivý a neľudský.

Na základe súdneho nariadenia Phillips nesmie robiť rozdiel v tom, komu torty piecť bude a komu nie. Preto sa rozhodol, že s pečením svadobných tort, ktoré tvorili 40 percent jeho tržby, prestane úplne a svoj umelecký talent im nebude venovať. Súd navyše od neho požaduje preškolenie všetkých zamestnancov a žiada si tiež štvrťročné správy o napĺňaní tejto požiadavky.

Vláda má chrániť slobodu ľudí

„Ústava mi zaručuje právo hlásať svoju vieru, náboženstvo, kedykoľvek a kdekoľvek. Na to neexistujú žiadne obmedzenia,“ uviedol cukrár pre CBS. Odvolací súd sa však ohradil, že nariadenie Phillipsove práva zakotvené v prvom dodatku americkej ústavy neporušuje. „Keď firma Masterpiece upečie tortu dvojici homosexuálov, to neznamená, že podporuje pohnútky zákazníka,“ píše sa v stanovisku. Cukrár sa vyjadril, že radšej pôjde do väzenia alebo stopne svoj biznis, než by zaprel svoju vieru.

Prečítajte si o podobnom prípade z Belfastu:
Nechceli upiecť propagačnú tortu pre gayov, prehrali súd

Zdieľať

„Dnešok je dňom hrdosti na rovnosť a presadzovanie práva,“ reagovala na rozhodnutie súdu Ria Marová, právnička pre LGBT projekty Amerického zväzu pre občianske slobody, ktorý žalobu na Phillipsa podal. Marová dodala, že budú bojovať dovtedy, kým homosexuáli nebudú mať rovnaké možnosti ako všetci ostatní, uvádza televízia Fox 31.

Jeremy Tedesco z neziskovej organizácie Alliance Defending Freedom oponuje, že vláda „má povinnosť chrániť slobodu ľudí, aby nasledovali svoje osobné a profesionálne presvedčenie a nie ich nútiť, aby prijali názor vlády.“ Na strane Phillipsa stojí aj Ryan T. Anderson z Heritage Foundation: „Najvyšší súdny dvor uviedol, že štáty musia zaobchádzať s pármi rovnakého pohlavia ako so zosobášenými, ale to neznamená, že majú nútiť občanov, charity, školy alebo firmy, aby porušovali ich vieru. Sloboda by mala byť chránená pre všetkých,“ uzavrel.

Daniela Matejovičová

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo