Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
30. apríl 2020

Ani vy v koalícii si to nepokazte, pán premiér

Navzdory koronakríze štartuje kabinet Igora Matoviča s množstvom dobrej vôle od verejnosti.

Ani vy v koalícii si to nepokazte, pán premiér

Premiér Igor Matovič spolu s ďalšími predstaviteľmi koaličných strán tlieskajú po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Keď dnes parlament hlasoval o programovom vyhlásení vlády, premiér Matovič vyslovil nádej, že jeho naplnenie by mohlo smerovať k známemu heslu SaS z volieb. Teda aby sa po splnení vládnych cieľov na Slovensku skutočne oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

Možno išlo aj o gesto smerom k liberálom Richarda Sulíka, že to premiér spomenul. V uplynulých týždňoch bolo iskrenie medzi predsedami SaS a OĽaNO neprehliadnuteľné.

Igor Matovič tiež ústretovo spomenul možnosť otvárania ďalších prevádzok v pondelok. Ide práve o vec, ktorú SaS pokladala za svoju prioritu.

Napriek mimoriadnej situácii s pandémiou a s hroziacou ekonomickou krízou nová koalícia štartuje nielen s ústavnou väčšinou v parlamente, ale tiež s množstvom dobrej vôle od verejnosti. Tento politický kapitál v podobe dôvery ľudí si koaliční predstavitelia dlho a prácne budovali, ľahko však oň môžu prísť. Bola by škoda, ak by sa premrhal napríklad pre miestami unáhlenú, nepremyslenú či nesystematickú komunikáciu na sociálnych sieťach.

Výhodnú štartovaciu pozíciu kabinetu dotvára aj skutočnosť, že v opozičnom Smere sa očividne schyľuje k súboju o predsedníctvo medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Po dnešnej tlačovke lídra sociálnej demokracie by neprekvapilo ani rozštiepenie Smeru. Navyše, odkrývanie káuz uplynulej éry môže nadlho v očiach veľkej časti verejnosti podryť dôveryhodnosť akejkoľvek opozičnej kritiky adresovanej vláde.

Podpora koalície by dokonca mohla rásť. Ak by dokázala naozaj sfunkčniť právny štát, zredukovať korupciu a nastoliť v spoločnosti väčší pocit spravodlivosti – teda, že skutočne platí: „padni, komu padni“.

Dokonca aj koronakríza a jej hroziace ekonomické dôsledky by sa paradoxne mohli ukázať ako politicky stabilizujúcim faktorom pre štvorkoalíciu, o ktorej mnohí po voľbách predpokladali (a niektorí si to myslia stále), že nevydrží dlhšie ako pol roka, najviac rok. A to vtedy, keď neistota a pocit krehkosti, ktoré vyplývajú z mimoriadnej situácie, budú lídrov koaličných strán podnecovať k obrusovaniu vzájomných hrán, nie k hnaniu rozdielov do krajností.

Vzhľadom na koronakrízu by verejnosť mohla ľahšie podporiť aj presadenie opatrení, ktoré sú potrebné, ale bolestivé. Najmä v rezortoch ako zdravotníctvo, školstvo alebo dôchodkový systém. Politickým kapitálom na reformy teda vláda disponuje, hoci premiér Matovič dnes vyhlásil, že sa budú usilovať o sociálnu citlivosť voči najzraniteľnejším skupinám občanov.

Inzercia

Zhrnuté a podčiarknuté: Dnes sa zdá, že jedinou prekážkou, aby štvorkoalícia prežila celé štyri roky, môžu byť akurát koaličné strany samotné. Vládu Igora Matoviča nemá veľmi čo ohroziť zvonka. Môže si iba streliť do vlastnej nohy.

Potenciálny zdroj problémov predstavuje už samotné programové vyhlásenie vlády. Síce ho dnes podporilo 93 poslancov, ukrýva však v sebe nášľapné míny.

Tam, kde sa strany štvorkoalície vo svojich cieľoch rozchádzali, sú formulácie ako „zvážime“ alebo „preskúmame“. To znamená, že rozhodnutia o konkrétnom postupe v sporných oblastiach sa úmyselne presunuli do budúcnosti. Ich malou predzvesťou bola výmena názorov medzi ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a poslankyňou SaS Janou Cigánikovou o systéme zdravotného poistenia v programovom vyhlásení.

V tomto momente je opozícia slabá. No pokiaľ OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí pustia moc ľahkovážne na zem, radostne po nej chmatnú Smer, ĽS-NS či mimoparlamentné Progresívne Slovensko.    

Premiér Igor Matovič zvykne v súvislosti s relatívne nízkymi slovenskými číslami infikovaných a mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19 hovoriť: „Nepokazme si to.“

Ani vy v koalícii si to nepokazte – patrilo by sa odvetiť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.