Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2015

Nemecký minister Steinmeier: Situácia na východe Ukrajiny je "výbušná"

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier označil dnes situáciu na východe Ukrajiny za "výbušnú" a vyzval obe strany konfliktu na okamžité rokovania, aby zabránili špirále násilia. V dnešnom interview pre nemecké nedeľné noviny Bild am Sonntang minister Steinmeier povedal, že v rozh...

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier označil dnes situáciu na východe Ukrajiny za "výbušnú" a vyzval obe strany konfliktu na okamžité rokovania, aby zabránili špirále násilia.

V dnešnom interview pre nemecké nedeľné noviny Bild am Sonntang minister Steinmeier povedal, že v rozhovoroch so svojím ukrajinským a ruským kolegom navrhol, aby si Kyjev a proruskí separatisti urýchlene sadli za rokovací stôl aj so zástupcami Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kde by sa pokúsili zmenšiť napätie.

"Situácia na východe Ukrajiny je výbušná," uviedol pre nedeľník Steinmeier, ktorého citovala aj tlačová agentúra Reuters.

"V stávke je veľa. Ak sa obe strany konfliktu nevrátia k mierovému procesu, kedykoľvek sa môže roztočiť nová špirála vyostrených bojov," dodal.

Dohoda o prímerí, podpísaná v polovici februára v bieloruskom hlavnom meste Minsk, zmiernila, ale neukončila násilie na východe Ukrajiny, pričom Kyjev a proruskí povstalci sa navzájom obviňujú z porušovania prímeria za posledný týždeň.

V pondelok 10. augusta Ukrajina obvinila separatistov z najťažších delostreleckých útokov na vládne pozície neďaleko prístavného mesta Mariupol za posledných šesť mesiacov. Kyjev zároveň upozornil na signály, podľa ktorých sa konflikt stupňuje napriek dohode o prímerí. Proruskí povstalci popreli, že útočia na vládnych vojakov.

Ovládnutie Mariupola by povstalcom pomohlo vytvoriť koridor na Krymský polostrov, ktorý Rusko vlani anektovalo od Ukrajiny.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Slovenský historik, salezián, kňaz, prof. Milan Stanislav Ďurica sa dnes dožíva životného jubilea 90 rokov. "Za všetko, čo som mohol urobiť v mojom živote, ďakujem donovi Boscovi a mojim saleziánskym predstaveným, ktorí mi vždy dovolili uskutočniť moje návrhy, ak ich zhodnotili ako rozumné,“ vyjadr...

Od minulého roku na Slovensku funguje centrum na boj proti terorizmu

Od minulého roku na Slovensku funguje centrum na boj proti terorizmu

Slovenská informačná služba (SIS) v oblasti boja proti terorizmu úzko spolupracuje so svojimi zahraničnými partnermi. V minulom roku bolo na Slovensku na boj proti terorizmu napríklad zriadené Národné bezpečnostné analytické centrum (NBAC). Ako ďalej uviedol pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara, sp...