Chcú postaviť mesto z Pána prsteňov, hľadajú miliardy

Fanúšikovia Pána prsteňov sa možno dočkajú svojho pútnického miesta. Skupina architektov chce postaviť Minas Tirith – hlavné mesto Gondoru. Len na to potrebujú vyzbierať nejaké tie miliardy. Píše o tom aj magazín TIME.

MInas Tirith vo filme Petra Jacksona

„Veríme, že vytvoríme nielen najlepšiu turistickú atrakciu na planéte, ale tiež jedinečné miesto pre život a prácu,“ uviedol tím fanúšikov J.R.R. Tolkiena. Súčasťou komplexu majú byť byty a ubytovacie zariadenia rôznych kategórií ako aj komerčné centrá.

Veľkolepý projekt by mal stáť minimálne 1,85 miliardy libier (2,6 miliardy eur). Rozpočet zahŕňa cenu za pozemok, stavebný materiál a počíta aj s nákladmi na prevádzku mesta minimálne do roku 2053. Stavať by chceli už koncom budúceho roka, aby bolo mesto hotové do roku 2023. Stáť by malo v južnom Anglicku.

Na získanie zdrojov si stanovili dva mesiace. Kampaň spustili pred dvomi týždňami cez portál Indiegogo.com. Aktuálne majú viac ako 73-tisíc libier od 1 900 darcov. Ak sa finančný cieľ nepodarí dosiahnuť, peniaze vrátia darcom.

Každý, kto podporí stavbu veľkolepého mesta, dostane benefit - podľa výšky svojho daru. Za tri darované libry vás budú organizátori projektu len sledovať na Twitteri, kým za 15 libier vyryjú vaše meno na pamätník, ktorý bude (možno) raz v meste stáť.

Za 500 libier môžete v meste prespať. Najštedejší darcovia budú užívať top výsady. Za sumu aspoň stotisíc libier vás budú titulovať „Pán/pani mesta“. V praxi vám titul zaručí prístup do všetkých častí, dopravu koňom po meste a miesto v akejsi správnej rade mesta.

Šanca na úspech projektu je však otázna, najmä čo sa týka vyzbierania peňazí. Entertainment Weekly upozorňuje, že maximálna suma, akú sa kedy podarilo cez portál Indiegogo vyzbierať, bola 12,8 milióna dolárov. Postaviť mesto z fantasy sveta však nemusí byť nereálne.

-rp-


Foto: shadowofmordor.wikia.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo