Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2020, 10:25

Vláda odvolala vysokú úradníčku ministerstva vnútra Annu Bilecovú

Vláda odvolala vysokú úradníčku ministerstva vnútra Annu Bilecovú

Foto - TASR/Jakub Kotian

Bilecovej meno sa spája s osobou Ladislava Piptu, obvineného v kauze karuselového podvodu s DPH.

Anna Bilecová skončí na poste generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva vnútra (MV) SR. Z funkcie ju k 10. máju odvolala vláda na svojom utorkovom rokovaní.

Návrh na odvolanie predložil na rokovanie kabinetu minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý prijal rezignáciu Bilecovej. Tá sa rozhodla vzdať postu, pretože "odmieta byť ďalej terčom verejného lynču vedeného bez akýchkoľvek relevantných dôkazov".

Bilecovej meno sa spája s osobou Ladislava Piptu, obvineného v kauze karuselového podvodu s DPH.

Minister vnútra jej rozhodnutie odstúpiť ocenil, keďže sa tak nebude spoločnosť ďalej polarizovať pochybnosťami o jej minulosti. V tlačovej správe však Mikulec tvrdí, že tieto pochybnosti neboli nijako preukázané.

"Myslím si, že v tomto čase nikto nevie zhodnotiť to, či medializované informácie boli relevantné a preukázateľným dôkazom," povedal minister po rokovaní vlády.

Nomináciu Bilecovej nevníma ani teraz ako problematickú. "Zopakujem, že je veľmi jednoduché niekoho obviniť, dôležité je to však podložiť dôkazmi," zdôraznil Mikulec.

Inzercia

Kauzu otvoril denník Sme

Prepisy odposluchov obvineného Ladislava Piptu s Bilecovou sú podľa denníka Sme súčasťou vyšetrovacieho spisu karuselových podvodov, do ktorých sa zapojilo v rokoch 2007 až 2011 viac ako sto firiem a spôsobilo škodu štátu vo výške prevyšujúcej 70 miliónov eur.

Denník upozorňuje, že spolupracujúci obvinený Milan Chovanec mal českým policajtom vysvetliť prepisy odposluchov medzi Bilecovou a Piptom tak, že sa mali rozprávať o úplatku za kladne vybavené daňové kontroly.

Bilecová tieto obvinenia odmietala a pôvodne navrhovala podstúpiť detektor lži.

Smer víta odvolanie Bilecovej

Smer-SD víta odvolanie Anny Bilecovej z postu generálnej tajomníčky služobného úradu ministerstva vnútra. Informácie o Bilecovej boli podľa poslanca Smeru-SD Erika Tomáša nezlučiteľné s funkciou, ktorú zastávala, a tiež v rozpore s programovým vyhlásením vlády (PVV).

"Informácie, ktoré vyplávali v médiách o tejto osobe, boli absolútne nezlučiteľné s funkciou, ktorú zastávala, a hlavne boli v absolútnom rozpore s PVV, v ktorom si vláda stanovila, že bude do funkcií vyberať osoby, ktoré majú dobrý osobnostný a odborný profil. Toto bolo absolútne mimo PVV," skonštatoval Tomáš na utorkovej tlačovej konferencii pred parlamentom.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Voľby v Bielorusku

Pred volebnými miestnosťami sa tvoria rady, volebná komisia hovorí o sabotáži

Podľa predsedníčky bieloruskej Ústrednej volebnej komisie Jermošinovej ide o „organizovanú provokáciu“ zo strany niektorých voličov. Podľa nej boli takíto voliči „vyškolení“, aby na „pol hodiny obsadili“ priestor určený na tajné hlasovanie, takže „priepustnosť“ volebných miestností „je pomerne nízka“.

pred 3 hodinami

Holanďan Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil na Veľkej cene k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone za ním prišli do cieľa Mercedesy druhého Brita Lewisa Hamiltona a tretieho Fína Vallteriho Bottasa.

pred 4 hodinami

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia končí dvojtýždňovú letnú odstávku výroby. Produkcia sa opäť rozbehne v pondelok rannou zmenou, závod bude podľa jeho hovorcu Petra Šveca vyrábať opäť v plnej kapacite štyroch výrobných zmien. (TASR)