V Prahe bol pochod homosexuálov, aj dva antiprotesty

Týždňový festival príslušníkov sexuálnych menšín v Prahe pod názvom Prague Pride vyvrcholil v sobotu karnevalovým "sprievodom hrdosti", do ktorého sa zapojilo vyše 10 000 účastníkov. Informoval spravodajský portál idnes.cz.

Odporcovia podujatia usporiadali menšie protestné zhromaždenia, nenastali však nijaké strety, ktoré by si vyžadovali zásah polície.

"Sprievod bol nahlásený ako desaťtisícový, podľa niektorých odhadov mohol doraziť až dvojnásobok ľudí," píše idnes.cz s tým, že počet účastníkov sa v teréne ťažko overuje. Polícia odhaduje, že ulicami českej metropoly pochodovalo 12 000 až 15 000 lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí a zástancov ich práv.

Dve protestné zhromaždenia prilákali podľa médií niekoľko desiatok osôb. Na pražskom Václavskom námestí, kde sa akcia LGBTI komunity začínala, sa zišlo približne 40 mužov rozhodnutých "brániť" tamojšiu sochu svätého Václava. Organizácia Mladí kresťanskí demokrati usporiadali vlastný Pochod pre rodinu, ktorý podľa iDNES.cz podporil okrem spriaznenej strany KDU-ČSL aj pražský arcibiskup Dominik Duka.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo