Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2020, 07:46

Britský premiér Johnson sa vracia do úradu

Britský premiér Johnson sa vracia do úradu

Britský premiér Boris Johnson. FOTO TASR/AP

Tento týždeň by mohol rozhodnúť o zmiernení súčasných obmedzení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu.

Britský premiér Boris Johnson sa v nedeľu večer po zotavení z ochorenia COVID-19 vrátil do svojej rezidencie na Downing Street 10. Do práce sa vracia v čase, keď úrady hlásia, že počet úmrtí v krajine spojených s ochorením COVID-19 prekročil 20-tisíc.

Johnson by mal v pondelok podľa denníka Daily Telegraph, pre ktorý kedysi pracoval ako redaktor, prvýkrát od svojej hospitalizácie začiatkom apríla opäť predsedať krízovému zasadaniu vlády venovanému epidémii.

Ľudia blízki premiérovi podľa denníka naznačili, že Johnson by mohol "modifikovať" niektoré opatrenia ešte pred 7. májom, kedy ich je vláda zo zákona povinná prehodnotiť. Mohla by ho k tomu motivovať aj prípadná podpora zo strany vedcov.

Johnson by takisto mohol v druhej polovici týždňa opäť vystúpiť aj na pravidelnej dennej tlačovej konferencii vlády k epidémii.

Denník The Times na titulnej stránke svojho pondelňajšieho vydanie píše, že vláda "v zákulisí" zintenzívnila prípravy na zmiernenie platných karanténnych opatrení v nadchádzajúcich týždňoch. Na tento účel boli vymenovaní poradcovia, aby vypracovali plány, podľa ktorých by sa Británia "vrátila k bežnému životu" a predišlo sa kolapsu ekonomiky.

K uvoľneniu opatrení majú podľa Timesov premiéra tlačiť poslanci jeho Konzervatívnej strany a jej darcovia. Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab, ktorý Johnsona čiastočne zastupoval, však v nedeľu povedal, že vláda bude postupovať veľmi obozretne. Pred príliš rýchlym zmierňovaním reštrikcií varujú aj zdravotníci.

Inzercia

Britská vláda ešte minulý týždeň oznámila, že karanténne opatrenia zostanú v danom rozsahu v platnosti ešte najmenej tri týždne.

Johnsonovi chorobu COVID-19 diagnostikovali 26. marca. Do londýnskej Nemocnici sv. Tomáša, kde strávil sedem nocí, ho previezli 5. apríla. Neskôr sa zotavoval v oficiálnom vidieckom sídle britských premiérov Chequers.

Čo sa jeho návratu do práce týka, podľa spravodajskej stanice Sky News je 55-ročný Johnson "dychtivý ísť do toho". Britský premiér strávil tri dni na jednotke intenzívnej starostlivosti a neskôr priznal, že "to mohlo dopadnúť oboma spôsobmi".

Premiéra počas neprítomnosti zastupoval britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

V Spojenom kráľovstve platia od 23. marca karanténne opatrenia, v rámci ktorých môžu Briti opúšťať svoje domovy len na cestu do práce, nákup potravín, za účelom individuálneho športovania alebo kvôli pár iným výnimočným dôvodom.

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 35 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.