Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2020, 07:38

Súdna rada sa opäť pokúsi zvoliť predsedu Najvyššieho súdu

Súdna rada sa opäť pokúsi zvoliť predsedu Najvyššieho súdu

Zasadnutie Súdnej rady počas vypočúvania kandidátov na post predsedu Najvyššieho súdu. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Vo štvrtej voľbe kandidujú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Súdna rada SR si bude v pondelok opätovne voliť predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorému chýba šéf od októbra minulého roka. Súdna rada o tom informuje na svojom webe.

Ivana Rumanu navrhlo ako predsedu pôvodne 12 členov súdnej rady, na úspešné zvolenie potrebuje desať hlasov. To, že ho navrhli samotní členovia súdnej rady, ktorí ho aj následne môžu zvoliť, označila jedna z členov súdnej rady Elena Berthotyová za „kartelovú dohodu“.

Koncom marca uviedol Rumana pre Denník N, že sa nemá problém vzdať v prospech Šikutu po vypočutí na zasadnutí. Ján Šikuta, ktorého navrhla Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava III, sa v predchádzajúcich voľbách o post predsedu NS SR uchádzal neúspešne.

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková vo veci pondelkovej voľby pre TASR uviedla, že naďalej platia opatrenia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, vďaka ktorým sa nebude môcť verejnosť na zasadnutí zúčastniť.

„V záujme posilnenia transparentnosti bude mať však verejnosť možnosť sledovať priamy prenos z daného zasadnutia prostredníctvom online videoprenosu, a to na webovej stránke Súdnej rady SR,“ uviedla pre TASR Praženková. Dodala, že verejnosť bude mať takú možnosť aj na profile predsedníčky Súdnej rady SR na sociálnej sieti.

Súdna rada v ostatných mesiacoch nezvolila predsedu NS ani po troch rôznych pokusoch. Medzitým sa už novelizoval zákon, na základe ktorého sa všetky hlasovania súdnej rady uskutočňujú verejne, čo však stále neviedlo k úspešnej voľbe.

Tá mala nasledovať v marci, avšak medzitým nová ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) informovala nominantov vlády a parlamentu, že nemajú dôveru kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO). To viedlo k ich následnému odstúpeniu, čo zase spôsobilo odklad zasadnutia na apríl.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.