Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. apríl 2020, 16:41

Ukrajina si pripomína 34. výročie havárie v Černobyli

Ukrajina si pripomína 34. výročie havárie v Černobyli

Foto - TASR/AP

Prezident Zelenskyj položil kyticu kvetov k pamätníku v Černobyli a pripojil sa k minúte ticha.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v nedeľu v Černobyli pripomenul 34. výročie havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni, informovala agentúra DPA. Prezident takisto vyjadril úctu hasičom a ďalším ľuďom, ktorí v týchto dňoch v tejto oblasti bojujú s rozsiahlymi požiarmi.

Zelenskyj položil kyticu kvetov k pamätníku v Černobyli a pripojil sa k minúte ticha.

Prezident vo svojom príhovore povedal, že černobyľská katastrofa bola katastrofou celosvetového rozmeru. Havária podľa jeho slov predstavuje trpkú lekciu z nedávnej minulosti a varovanie smerom do budúcnosti.

"Planéta Zem je domovom celého ľudstva a jej zachovanie je zodpovednosťou každého jednotlivca a spoločnou povinnosťou všetkých krajín," povedal.

Debata Fera Múčku s energetikom Andrejom Žiarovským
Stačilo, keby Ďatlov trochu počkal Zdieľať

Dňa 26. apríla 1986 sa v atómovej elektrárni v Černobyli stala najhoršia havária v histórii mierového využitia jadrovej energie. V priebehu testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak.

Ten sa vyskytoval nielen nad územím Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, ale aj nad mnohými európskymi krajinami, napríklad Švédskom, Rakúskom, Nórskom, Nemeckom, Fínskom, Gréckom, Rumunskom, Slovinskom, Litvou či Lotyšskom.

Viac ako 1 000 hasičov v nedeľu pracovalo na mieste požiaru, ktorý už niekoľko týždňov horí v uzavretej zóne vytvorenej okolo havarovanej jadrovej elektrárne Černobyľ.

Požiar vypukol 4. apríla. Hasičom sa ho aj za pomoci výdatných zrážok po desiatich dňoch podarilo dostať pod kontrolu. Deň na to sa oheň opäť rozhorel v ohniskách tlenia, ktoré rozdúchal silný vietor.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.