Severná Kórea oslavuje zavedenie vlastnej časovej zóny, pchjongjanského času

Severná Kórea oslavovala v noci nadnes zavedenie vlastného času. Zvony v Pchjongjangu o polnoci ohlásili, že si treba hodinky posunúť nazad o 30 minút na pamiatku 15. augusta 1945, kedy bol Kórejský polostrov oslobodený spod koloniálnej vlády na konci druhej svetovej vojny.

Doteraz mali oba kórejské štáty rovnakú časovú zónu (deväť hodín pred GMT), ktorá bola zavedená za japonskej koloniálnej vlády (1910-1945).  Rozhodnutie Severnej Kórey zmeniť svoju časovú zónu, ohlásené minulý týždeň, prekvapilo dokonca aj Južnú Kóreu, ktorej prezidentka kritizovala Pchjongjang, že tento krok nekoordinoval so Soulom.

Snaha o vymazanie dedičstva koloniálneho obdobia rezonuje u mnohých Kórejčanov na oboch stranách demilitarizovanej zóny, ktorí si pamätajú na japonskú vládu a naďalej prechovávajú voči Japonsku nenávisť.

Nová časová zóna, ktorú nazvali pchjongjanský čas, bola schválená v roku 1908 vtedy zjednotenou Kóreou, ale dva roky po kolonizácii polostrova, 1. januára 1912, prešla krajina na japonský čas.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo