Otec s deťmi či do roboty?

Často vo svojom okolí počúvam, že teraz si nemôžeme dovoliť mať dieťa, chceme si najprv užívať, cestovať, budovať si kariéru, byt či dom alebo že deti z rôznych dôvodov nechceme. Dieťa je podľa týchto vyjadrení až na poslednom mieste a stáva sa luxusom.

Ale je to naozaj tak, alebo ide len o strach z neznáma? Ide o útek pred zodpovednosťou za starostlivosť a výchovu o malého človiečika? Zvládnem to?

"Otcovstvo je úžasné dobrodružstvo. Žiadne cestovanie, športové či záujmové aktivity ho ani zďaleka nemôžu prekonať."

Áno, zvládneš to ľavou zadnou! Veď ak to mohli zvládnuť naši rodičia a predkovia v oveľa ťažších podmienkach týkajúcich sa bývania, vzdelania či zamestnania, tak určite to zvládneme aj my. Rozhodnúť sa pre dieťa a potom ďalšie, tretie a štvrté, nebolo ľahké ani pre nás. Ako každý rodič, aj ja som mal obavy. Trápilo ma, či budem robiť rovnaké chyby vo výchove ako moji rodičia, alebo sa z nich poučím a odovzdám svojim deťom len to pozitívne, čo som od nich zdedil. Uživím tak veľkú rodinu, budeme mať kde bývať, zvládnem splácať hypotéku, čo ak ochoriem alebo príliš skoro umriem?

Prečítajte si glosu T. Rončákovej:
Sú za nešťastím deti?

Zdieľať

Napriek obavám som pred otcovstvom neušiel, neposunul ho v čase, ani sa ho nevzdal. Obavy tohto druhu u každého budúceho i súčasného rodiča vždy boli, sú, aj budú. Je to normálne, no netreba sa nechať ovládnuť strachom z neznáma. Zo skúsenosti môžem povedať, že otcovstvo je úžasné dobrodružstvo. Žiadne cestovanie, športové či záujmové aktivity ho ani zďaleka nemôžu prekonať. A ešte jedna dôležitá vec, otcovstvo utužuje aj manželstvo.

A ako to vlastne bolo v mojom prípade? Prvé dieťa prišlo krátko po svadbe, teda deväť mesiacov a jeden deň. Keďže manželka mala v tom čase lepšie platenú prácu, dohodli sme sa, že po šiestich mesiacoch materskej sa ona vráti do práce a ja ostanem s dcérkou na rodičovskej dovolenke. Dodnes obdivujem jej odvahu, s ktorou mi zverila celodennú starostlivosť o dcérku a domácnosť. Napriek obavám a častým telefonátom manželke i rodičom, keď som si s niečím nevedel rady, som to za desať mesiacov zvládol. Bol to intenzívny čas spoznávania rodičovských starostí aj radostí. Bolo treba variť, kŕmiť, prebaľovať, prezliekať, umývať, prať, žehliť, vysávať, opravovať pokazené veci, kočíkovať a podobne.

Tento čas bol tak intenzívny a občas aj adrenalínový, že po návrate manželky z práce som jej vždy dal ten najkrajší darček, aký mohla dostať: dostala odo mňa pusu a dcérku do náručia, aby si s ňou mohla tiež tak intenzívne oddýchnuť.

Viem, nebolo to odo mňa gentlemanské, ale verte mi, bol som po celom dni naozaj vyčerpaný. Po desiatich mesiacoch „užívania“ som už musel prenechať miesto manželke, ktorá nám porodila ďalšiu dcérku, a postupne ešte ďalšie dve. Napriek tomu som si to chcel zopakovať aj pri ďalších deťoch, ale manželka nedovolila.

K téme:
S deťmi či do roboty? 
S deťmi či do roboty? S deťmi do roboty!

Zdieľať

Chcela si materstvo užívať plnými dúškami. Pri odchode z rodičovskej dovolenky som mal, samozrejme, obavy o to, či sa mi podarí nájsť takú prácu, ktorá nás uživí. Opäť sa ukázalo, že moje obavy boli zbytočné. Cez kamaráta som sa dostal na pohovor k zamestnávateľovi, ktorý mi prejavil dôveru a u ktorého som mal možnosť kariérne rásť.

Dnes sú naše dievčatá už veľké, máme doma tri školáčky a jednu predškoláčku. Manželka už tiež opäť pracuje a stále opakuje, že tých sedem rokov na materskej „dovolenke“ ubehlo akosi rýchlo. Dnes sa už netočíme okolo plienok a fľašiek s mliekom, ale okolo robenia desiatej a prípravy týždenného rozvrhu. Teraz riešime najmä logistiku, aby sme stihli pokryť školu, škôlku, krúžky dievčat a spoločné rodinné záujmy.

Napriek starostiam je otcovstvo a manželstvo veľkým dobrodružstvom. Útek pred zodpovednosťou za život, starostlivosť a výchovu malého človiečika je útekom pred šťastím. Celý náš život je veľká neznáma a kráčať v ústrety nepoznanému otvára obzory. Tak smelo do toho! Vykročte k otcovstvu, nič tým nestratíte, skôr veľa získate.

Juraj Thüringer
Autor pracuje v bankovníctve

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo