Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2015

Islamský štát proti Kurdom v Iraku zrejme použil yperit, tvrdia USA

Spojené štáty predpokladajú, že bojovníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) použili na začiatku tohto týždňa pri útoku na kurdské sily v Iraku pravdepodobne yperit, ktorý patrí medzi zakázané chemické zbrane. Informoval o tom vo štvrtok denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na ...

Spojené štáty predpokladajú, že bojovníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) použili na začiatku tohto týždňa pri útoku na kurdské sily v Iraku pravdepodobne yperit, ktorý patrí medzi zakázané chemické zbrane. Informoval o tom vo štvrtok denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vysoko postaveného amerického predstaviteľa.

"Máme dôveryhodné informácie, že látka použitá pri útoku bol yperit," citovali noviny amerického činiteľa.

Americké ministerstvo obrany v tejto súvislosti oznámilo, že vláda USA sa snaží získať ďalšie informácie o spomínanom incidente. "Toto a všetky takéto tvrdenia týkajúce sa používania chemických zbraní berieme veľmi vážne," povedal hovorca Pentagónu Jeff Davis.

Podobne reagoval aj hovorca Národnej bezpečnostnej rady Ali Baskey.

Islamský štát mohol podľa WSJ získať yperit v Sýrii, ktorej vláda v roku 2013 priznala, že má veľké množstvo tejto chemikálie a zaviazala sa k jej likvidácii.

"Dáva to najväčší zmysel," citoval WSJ svoj zdroj.

Denník však nevylučuje, že extrémisti sa mohli k yperitu dostať aj v Iraku, kde ho používal režim Saddáma Husajna.

Inzercia

Wall Street Journal neuviedol, kde a kedy došlo k útoku a či si vyžiadal obete.

Americké tajné služby už v minulosti informovali, že Islamský štát použil pri útokoch v Iraku plynný chlór, ktorý však nie je na zozname zakázaných chemických látok.

Nemecký denník Bild vo štvrtok uviedol, že militanti z IS mohli pri útoku, ku ktorému malo dôjsť v meste Machmúr, použiť chlórové granáty. Odvolal sa pritom na správu nemeckej tajnej služby, ktorá tvrdí, že k použitiu jedovatého plynu pravdepodobne naozaj došlo, pričom k informácii sa údajne dostala na základe rozhovoru s miestnymi kmeňovými vodcami.

V tomto meste sa momentálne nachádza 88 nemeckých vojakov, ktorí sa podieľajú na výcviku kurdských milícií péšmarga bojujúcich proti IS. Nikto z nich nebol zasiahnutý ani sa neocitol v ohrození, uviedlo nemecké ministerstvo obrany.

TASR

Odporúčame

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Salezián a historik Milan Stanislav Ďurica sa dožíva 90 rokov

Slovenský historik, salezián, kňaz, prof. Milan Stanislav Ďurica sa dnes dožíva životného jubilea 90 rokov. "Za všetko, čo som mohol urobiť v mojom živote, ďakujem donovi Boscovi a mojim saleziánskym predstaveným, ktorí mi vždy dovolili uskutočniť moje návrhy, ak ich zhodnotili ako rozumné,“ vyjadr...

Ukrajina: K separatistom sa pripojilo už takmer 8000 policajtov a vojakov

Ukrajina: K separatistom sa pripojilo už takmer 8000 policajtov a vojakov

Na stranu proruských separatistov prešlo už takmer 8000 ukrajinských policajtov a vojakov. Informáciu priniesli rozhlasová stanica Svoboda i tlačová agentúra UNIAN s odvolaním sa na Anatolija Matiosa, vrchného vojenského prokurátora Ukrajiny.      Podľa jeho slov majú orgány činné v trestnom konaní ...