Islamský štát proti Kurdom v Iraku zrejme použil yperit, tvrdia USA

Spojené štáty predpokladajú, že bojovníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) použili na začiatku tohto týždňa pri útoku na kurdské sily v Iraku pravdepodobne yperit, ktorý patrí medzi zakázané chemické zbrane. Informoval o tom vo štvrtok denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vysoko postaveného amerického predstaviteľa.

"Máme dôveryhodné informácie, že látka použitá pri útoku bol yperit," citovali noviny amerického činiteľa.

Americké ministerstvo obrany v tejto súvislosti oznámilo, že vláda USA sa snaží získať ďalšie informácie o spomínanom incidente. "Toto a všetky takéto tvrdenia týkajúce sa používania chemických zbraní berieme veľmi vážne," povedal hovorca Pentagónu Jeff Davis.

Podobne reagoval aj hovorca Národnej bezpečnostnej rady Ali Baskey.

Islamský štát mohol podľa WSJ získať yperit v Sýrii, ktorej vláda v roku 2013 priznala, že má veľké množstvo tejto chemikálie a zaviazala sa k jej likvidácii.

"Dáva to najväčší zmysel," citoval WSJ svoj zdroj.

Denník však nevylučuje, že extrémisti sa mohli k yperitu dostať aj v Iraku, kde ho používal režim Saddáma Husajna.

Wall Street Journal neuviedol, kde a kedy došlo k útoku a či si vyžiadal obete.

Americké tajné služby už v minulosti informovali, že Islamský štát použil pri útokoch v Iraku plynný chlór, ktorý však nie je na zozname zakázaných chemických látok.

Nemecký denník Bild vo štvrtok uviedol, že militanti z IS mohli pri útoku, ku ktorému malo dôjsť v meste Machmúr, použiť chlórové granáty. Odvolal sa pritom na správu nemeckej tajnej služby, ktorá tvrdí, že k použitiu jedovatého plynu pravdepodobne naozaj došlo, pričom k informácii sa údajne dostala na základe rozhovoru s miestnymi kmeňovými vodcami.

V tomto meste sa momentálne nachádza 88 nemeckých vojakov, ktorí sa podieľajú na výcviku kurdských milícií péšmarga bojujúcich proti IS. Nikto z nich nebol zasiahnutý ani sa neocitol v ohrození, uviedlo nemecké ministerstvo obrany.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo