Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2020, 21:43

Cena americkej ropy WTI sa vrátila do pozitívneho teritória

Cena americkej ropy WTI sa vrátila do pozitívneho teritória

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Cena americkej ropy WTI v pondelok totálne skolabovala, keď padla o vyše 300 % a prvýkrát v histórii sa dostala do negatívneho pásma.

Cena americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa po pondelkovom historickom prepade do mínusu vrátila v utorok späť do pozitívneho teritória. Jej hodnota je však naďalej extrémne nízka, pohybuje sa okolo 1,5 USD (1,38 eura) za barel (159 litrov).

Cena americkej ropy WTI v pondelok totálne skolabovala, keď padla o vyše 300 % a prvýkrát v histórii sa dostala do negatívneho pásma.

Májový kontrakt na ropu WTI stratil 306 % a uzavrel na -37,63 USD (-34,65 eura) za barel (159 litrov).

Júnový kontrakt na WTI, ktorý exspiruje 19. mája, klesol asi o 18 % na 20,43 USD za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent sa o 20.44 h SELČ predával so stratou 2,37 USD alebo 8,44 % po 25,71 USD za barel.

Obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu. Takisto hrozí, že kapacity ropných zásobníkov v USA sa čoskoro naplnia, pričom do USA mieri veľké množstvo komodity.

Producenti sa síce dohodli na výraznom obmedzení ťažby, to sa však nezrealizuje dostatočne rýchlo, aby zabránilo obrovskému prebytku ponuky v najbližších týždňoch.

Inzercia

Najviac sa to dotklo kontraktu s dodávkou v najbližšom mesiaci, ktorý exspiruje v utorok. Obchodníci, ktorí by normálne nemali problém presunúť exspirujúci kontrakt na ďalší, nemôžu nájsť nikoho, kto by ho kúpil a prevzal fyzickú dodávku.

"Nikto v tejto chvíli nechce a ani nepotrebuje ropu," uviedol analytik firmy Price Futures Group Phil Flynn.

"Na vode je v tejto chvíli stále množstvo ropy, ktorá mieri do rafinérií, ktoré ju nepotrebujú," povedala v rozhovore pre CNBC globálna šéfka komoditnej stratégie spoločnosti RBC Capital Helima Croftová.

"V tejto chvíli nevidíme v krátkodobom horizonte žiadnu zmenu k lepšiemu pre tento trh s ropou. Zostávame skutočne znepokojení, pokiaľ ide o krátkodobé vyhliadky pre ropu."

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.