Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2020, 16:11

Premiér v parlamente predložil programové vyhlásenie vlády

Premiér v parlamente predložil programové vyhlásenie vlády

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) predkladá programové vyhlásenie vlády. FOTO TASR - Jaroslav Novák

(Aktualizované) Fico označil programové vyhlásenie za paškvil a sci-fi Matoviča bez opory v štátnom rozpočte.

Matovič poslancov vyzval, aby sa nepozerali na jednotlivé priority vládneho programu ako na priority konkrétnej strany, ale aby brali programové vyhlásenie vlády (PVV) ako spoločný záväzok. 

"Skúsme naplniť najviac z toho, čo sme ľuďom sľúbili. Ruku na srdce, sľúbili sme toho veľa a bude to chcieť veľa práce," povedal. Zdôraznil, že vládna koalícia má v pléne parlamentu ústavnú väčšinu a má tak šancu dramaticky zmeniť Slovensko.

"Máte možnosť a zodpovednosť a my sme vaším prostredníkom ako vláda," adresoval koaličným poslancom s tým, že je potrebné držať spolu.

Matovič vo svojom vystúpení kritizoval predchádzajúcu vládu, ktorá podľa neho prispela k strate dôvery občanov v kľúčové štátne inštitúcie a spravodlivosť. Zdôraznil, že to treba zmeniť. "Skúsme dať nádej, že Slovensko sa naozaj môže zmeniť na krajinu, kde si v prvom rade budeme všetci pred zákonom rovní," poznamenal.

Poslancov Smeru-SD kritizoval, že opustili plénum pred rokovaním o dôležitom vládnom dokumente. Ostatných, ktorí ostali v rokovacej sále, označil za tých, ktorí chcú Slovensko posunúť dopredu svojimi víziami.

Programové vyhlásenie vlády má byť podľa jeho slov najambicióznejším plánom na zmenu. Vyzval preto poslancov na konštruktívnu diskusiu bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

Kabinet zložený zo strán a hnutí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí schválil PVV v nedeľu (19. 4.). Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí. Exekutíva sa ním zaväzuje pristupovať zodpovedne k verejným financiám a štátnemu majetku, bojovať chce proti korupcii a mieni zabezpečiť zvýšenie dôvery občanov v štát. Za základ označuje PVV i včasnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť, rovnako vzdelanie. Zatraktívniť chce podnikateľské prostredie, zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska, deklaruje rovnosť príležitostí, efektívne využívanie eurofondov a znižovanie regionálnych rozdielov. Vláda chce zároveň zvýšiť ochranu životného prostredia. Vládny kabinet musí podľa Ústavy SR predložiť Národnej rade SR svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery do 30 dní od vymenovania. Novú vládu prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 21. marca.

Plénum má o vládnom programe rokovať počas šiestej schôdze parlamentu a následne má hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde. Na získanie dôvery potrebuje kabinet aspoň 76 hlasov poslancov.

Fico označil PVV za paškvil a sci-fi Matoviča bez opory v štátnom rozpočte

rogramové vyhlásenie vlády (PVV) označil predseda Smeru-SD Robert Fico za nereálne. Po jeho predložení v parlamente zdôraznil, že v štátnom rozpočte nie je dostatok financií na pokrytie sľubovaných opatrení. Rovnako, že PVV nereaguje na základné veci týkajúce sa štátu, ako sú veda a výskum, pandémia nového koronavírusu či migračná politika. Kritizoval tiež, že opozícia nedostala priestor vyjadriť sa už po jeho predložení.

"Je to nereálne, schizofrenické, vymyslené. Je to science-fiction Igora Matoviča (OĽaNO)," povedal Fico. Dodal, že dokument nereaguje na problém pandémie nového koronavírusu.

"Vôbec nerieši, čo sa bude diať v najbližších týždňoch a mesiacoch, pretože netušia, čo by mali robiť," podotkol. Nerieši sa podľa neho ani podpora vedy a výskumu. Skonštatoval, že túto kapitolu tvorí desať riadkov "blábolov" bez konkrétnych cieľov. Vyzval radu prokurátorov a sudcovské organizácie, aby sa vyjadrili ku kapitole z oblasti justície, ktorá podľa neho hovorí o policajnom štáte.

Fico kritizoval aj pondelkové vystúpenie premiéra Matoviča v parlamente. Bolo podľa neho len o útokoch na Smer-SD. Poukázal na úvodnú stranu programového vyhlásenia, ktoré hovorí, že doterajší vládni politici "zneužívali poslanie spravovať veci verejné na osobné obohacovanie a zneužívali orgány činné v trestnom konaní na prenasledovanie nepohodlných ľudí". Fico to odmieta.

Zároveň kritizoval spôsob predloženia programového vyhlásenia do Národnej rady (NR) SR. Pokračoval, že poslanci Smeru-SD sa chceli konštruktívne k predloženému materiálu vyjadriť, no koalícia odsúhlasila procedúru, ktorá to v pondelok znemožnila.

Fico deklaroval, že sa plánujú v stredu (22. 4.) vecne zapojiť do diskusie. "Dúfam, že vôbec bude nejaká rozprava, lebo ako na to pozeráme, tak by boli najradšej, keby žiadna rozprava neexistovala." Zdôraznil, že Smer-SD chce byť konštruktívnou ľavicovou stranou v opozícii, ale nepodporí nezmyselné návrhy.

Inzercia

Poslanec Richard Raši (Smer-SD) pre TASR uviedol, že z rokovacej sály odišli poslanci klubu pred vystúpením premiéra Igora Matoviča preto, lebo musia mať čas si taký dôležitý dokument naštudovať, keďže vláda ho predložila len v nedeľu (19. 4.).

"Zároveň je nedôstojné, aby na tak dôležitý dokument, ktorý ovplyvní smerovanie Slovenska na najbližšie štyri roky, a na jeho predstavenie premiérom nemohli poslanci reagovať," doplnil. Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) označil programové vyhlásene vlády za "totálny paškvil", s ktorým sa jeho strana nestotožňuje.

Matovič je sklamaný z postupu poslancov Smeru-SD, podľa Remišovej je to neúcta

Matovič považuje krok poslancov Smeru-SD za úbohé správanie. Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) podotkla, že ide o neúctu voči občanom Slovenska a v prvom rade je to podľa nej neúcta voči demokracii ako takej.

Premiér zároveň na tlačovej konferencii pred parlamentom novinárom vysvetlil, že zámer distribúcie vládnych novín je plnením predvolebného sľubu. "Ide nám o to, aby sme splnili to, čo sme sľúbili pred voľbami, že budeme otvorene vládnuť a zabezpečíme, aby do každej domácnosti chodili vládne noviny, kde bude odpočet, čo sa podarilo na ministerstvách dosiahnuť," povedal Matovič s tým, že chce urobiť všetko pre to, aby to nebola propaganda, ale aby šlo o informovanie.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš zároveň podotkol, že návrh programového vyhlásenia vlády mohli pripomienkovať aj poslanci klubu.

Strana Za ľudí bola a bude hlasom rozumu, povedal na tlačovej konferencii podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Remišová ocenila, že do PVV sa podarilo dostať všetky protikorupčné opatrenia, ktoré strana navrhovala a takisto aj hĺbkovú reformu justície. Garantovala tiež, že Za ľudí bude vo vláde konštruktívnym a zároveň aj racionálnym partnerom.

Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík vníma PVV ako rozumný kompromis, ocenil, že sa do dokumentu dostal zámer masívne a rýchlo zlepšovať podnikateľské prostredie. Dodal, že agendu registrovaných partnerstiev zaradili do koaličnej zmluvy. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová skonštatovala, že každý poslanec vrátane expertov SaS mal možnosť pracovne vstúpiť do rokovaní o PVV.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár je rád, že sa do PVV podarilo dostať všetky najdôležitejšie veci z programu hnutia, ide o výstavbu štátnych nájomných bytov, exekučnú amnestiu či zrušenie doplatkov za lieky. Zároveň vyzval všetkých poslancov, aby boli vo vystúpeniach v parlamente vecní, struční a aby sa vyhli osobným invektívam a urážkam.

Rokovanie o programovom vyhlásení vlády bude pokračovať v stredu

Rokovanie o PVV by malo pokračovať v stredu (22. 4.) po tom, ako sa ním budú zaoberať parlamentné výbory.

Okrem PVV by mali zákonodarcovia na schôdzi rokovať aj o tom, či sa budú môcť štátnice, rigorózne skúšky, ale aj obhajoby rigoróznej či habilitačnej práce na vysokých školách vykonať aj bez fyzickej prítomnosti kandidátov, napríklad prostredníctvom videokonferencie. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách.

Hovoriť by mali aj o dočasnej ochrane pre podnikateľov, ktorí boli zasiahnutí negatívnymi dosahmi pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z navrhovaných opatrení v oblasti justície. Sociálne podniky by mohli zas dostať viac času na oznámenie niektorých zmien. Upraviť by sa mohli aj podmienky získavania štatútu registrovaného sociálneho podniku. Počíta s tým návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch.

V programe schôdze je tiež voľba členov Súdnej rady SR, predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a tiež predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by sa mesiac pred vojnou stretol s generálnym tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom. „To, že k takému stretnutiu nikdy neprišlo, je fakt a faktom zostáva aj to, že niektorí ľudia či skupiny ľudí sa žiaľ nezastavia pred ničím,“ píše na Facebooku a kritizuje moderátora TA3, ktorý otázku o údajnom stretnutí kládol hosťom v diskusii.

pred 11 hodinami

Španielsky pretekár F1 Carlos Sainz z tímu Ferrari dosiahol prvé víťazstvo v kariére, keď triumfoval na Veľkej cene Veľkej Británie. Druhý finišoval v Silverstone Mexičan Sergio Pérez z Red Bullu, tretí skončil sedemnásobný majster sveta Brit Lewis Hamilton na Mercedese. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.