Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2020, 07:50

Koronavírus vo svete: V Taliansku po prvý raz klesol celkový počet nakazených

Koronavírus vo svete: V Taliansku po prvý raz klesol celkový počet nakazených

Ľudia nakupujú v krytej tržnici v centre Ríma v piatok 17. apríla 2020. Kryté tržnice zostali v Taliansku otvorené počas koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

(Aktualizujeme) Singapur hlásil prudký nárast prípadov COVID-19. Britskí zdravotníci kritizujú vládu za nedostatok ochranných prostriedkov.

V Taliansku v pondelok klesol - vôbec po prvý raz od začiatku pandémie - celkový počet osôb nakazených novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na najnovšie informácie talianskych úradov.

Aktuálne v Taliansku evidujú 108.237 osôb pozitívne testovaných na nový koronavírus, ktoré sa liečia v nemocniciach alebo doma. V porovnaní s nedeľou to prestavuje pokles o 20 prípadov.

Ide o prvý, hoci len symbolický pokles celkového počtu nakazených v Taliansku od februára, keď v krajine zaznamenali prvé prípady.

Novému koronavírusu medzitým v pondelok v Taliansku podľahlo ďalších 454 ľudí, čím sa celkový počet obetí tejto nákazy v krajine zvýšil na 24.114. Ako pripomína AFP, Taliansko sa v počte obetí ochorenia COVID-19 radí na druhé miesto za Spojenými štátmi.

Talianski zdravotníci sú však presvedčení, že pandémia si v tomto stredomorskom štáte vyžiadala omnoho viac životov, než uvádzajú oficiálne štatistiky. Tie totiž nezahŕňajú ľudí, ktorí zomreli v domovoch dôchodcov.

V najviac postihnutých regiónoch pritom podľa agentúry nemuseli byť započítané ani všetky osoby, ktoré infekcii podľahli v nemocniciach, keďže testovaní na prítomnosť nového koronavírusu tam boli len ľudia s mimoriadne vážnymi príznakmi ochorenia.

Česko uvoľní režim na hraniciach, pendlerom bude stačiť negatívny test

Český minister vnútra a predseda Ústredného krízového štábu Jan Hamáček v pondelok povedal, že chce uvoľniť režim na hraniciach. Pendleri by tak nemuseli nutne ísť do 14-dňovej karantény, stačil by im negatívny test na ochorenie COVID-19, ale nesmel by byť starší ako tri dni. Informoval o tom český portál Novinky.cz.

"Chceme uvoľniť režim na hraniciach, nechceme prísnym režimom brániť ekonomickým aktivitám," povedal Hamáček na tlačovej konferencii po rokovaní vedenia Ústredného krízového štábu.

V novom režime by sa tak uplatnilo testovanie. "Zostali by výnimky pre zdravotnícky personál, sociálnych pracovníkov či integrovaný záchranný systém. U ostatných by stačilo predložiť negatívny test na COVID-19. Ten by ale nesmel byť starší než tri dni," vysvetlil Hamáček.

Zmena by sa týkala predovšetkým ľudí, ktorí cestujú do zahraničia za zamestnaním alebo za príbuznými. V Česku totiž stále platia obmedzenia voľného pohybu. Ľudia môžu ísť von iba v prípadoch, ak majú na to jasný dôvod.

Pendleri by podľa Hamáčka mohli predložiť jeden test za desať dní. Ak by bol negatívny, nemuseli by ísť po návrate do ČR do 14-dňovej karantény.

Do Česka by teda podľa Hamáčka mohli prísť aj ľudia zo zahraničia, ktorí majú v krajine obchodné aktivity. "Aktivity musia trvať do troch dní," spresnil Hamáček. Aj títo cudzinci by museli mať negatívny test na ochorenie COVID-19.

Navrhovanú zmenu prerokuje v pondelok vláda premiéra Andreja Babiša. Ak to schváli, nové podmienky by mohli platiť od 27. apríla, dodal Hamáček. Znovu sa tiež vyjadril za predĺženie núdzové stavu. Ak by ho totiž nepredĺžili, podľa jeho slov by nebolo možné plošne regulovať vstup cudzích občanov na územie Českej republiky.

Brazílsky prezident dúfa, že sa karanténne opatrenia skončia do konca týždňa

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro by si želal, aby bol tento týždeň posledným, keď v Brazílii ešte platia karanténne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus. S odvolaním sa na Bolsonarovo pondelkové vyhlásenie o tom informovala agentúra Reuters.

Bolsonaro je podľa Reuters jedným z mála svetových lídrov, ktorí sa v čase pandémie COVID-19 otvorene stavajú voči zavádzaniu karanténnych opatrení. Ekonomické riziká, vyplývajúce zo zatvárania mnohých hospodárskych odvetví, podľa brazílskeho prezidenta prevyšujú hrozbu nového druhu koronavírusu, ktorý opakovane označil za "miernu nádchu".

Napriek nevôli prezidenta, sa však mnohí brazílski guvernéri rozhodli zaviesť vo svojich štátoch v rôznej miere opatrenia na zastavenie šírenia nákazy. Vzhľadom na to, že epidémia ochorenia COVID-19 kopíruje do určitej miery s niekoľkotýždňovým oneskorením vývoj v Európe, je podľa agentúry nepravdepodobné, že guvernéri karanténne opatrenia odvolajú už do konca tohto týždňa.

Minister zdravotníctva brazílskeho štátu Rio de Janeiro Edmar Santos minulý týždeň v rozhovore pre Reuters uviedol, že vrchol pandémie COVID-19 zasiahne tento štát v máji, pričom pôjde podľa jeho slov o "veľmi, veľmi komplikované" obdobie.

Santos, ktorý je sám infikovaný týmto potenciálne smrtiacim ochorením, uviedol, že aj napriek opatreniam guvernéra štátu Rio de Janeiro Wilsona Witzela, počet nových prípadov ochorenia ešte stále neklesá. Koronavírusom sa pritom nakazil už aj Witzel. Situácia miestneho zdravotníctva bude pritom podľa Santosovho názoru na začiatku mája kritická.

Vyše 200-miliónová Brazília má najviac prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike. V nedeľu ich v krajine evidovali viac než 38.000 spolu s vyše 2400 úmrtiami.

Britskí zdravotníci kritizujú vládu za nedostatok ochranných prostriedkov

Britské nemocnice ostro kritizujú vládu premiéra Borisa Johnsona za neschopnosť zabezpečiť zdravotníkom dostatok ochranných odevov a vybavenia pre boj s pandémiou ochorenia COVID-19. V pondelok to vyhlásil Niall Dickson, riaditeľ asociácie britských zdravotníckych zariadení NHS Confederation. Informovala o tom agentúra AP.

Zamestnanci britského zdravotníctva sa podľa agentúry už niekoľko týždňov sťažujú na to, že neschopnosť vlády zabezpečiť potrebné vybavenie pre zdravotníkov, ktorí ho najviac potrebujú, núti lekárov riskovať vlastné životy. Pandémia si v Spojenom kráľovstve vyžiadala už najmenej 16.060 obetí na životoch.

Niektoré nemocnice už avizovali, že im čoskoro dôjdu zásoby zdravotníckych plášťov, pričom sa však posťažovali aj na chronický nedostatok iných prostriedkov vrátane ochranných okuliarov.

Neschopnosť Londýna importovať cez víkend predtým sľúbených 400.000 kusov ochranných plášťov, zvyšuje podľa Dicksona vzhľadom na tieto problémy ešte viac tlak na zdravotnícky systém.

"Už predtým panovali v NHS (britskom zdravotníckom systéme) ohľadom ochranných prostriedkov obavy a strata dôvery. Po tom, čo sa stalo cez víkend, sa tento stav ešte viac zhoršil," uviedol Dickson. Podľa jeho slov "nebude dôvera zdravotníkov obnovená", dokým nebudú stabilne zásobovaní ochrannými prostriedkami. "Nateraz sme o takejto situácie ešte ďaleko," dodal.

Britská vláda na sťažnosti zdravotníkov reagovala poukazom na to, že o potrebné zdravotnícke vybavenie je momentálne celosvetovo veľký záujem. Sľúbila však, že zásoby dorazia do krajiny už čoskoro.

V Británii pribudlo za posledných 24 hodín 449 osôb, ktoré podľahli nákaze novým koronavírusom. V krajine zomrelo v nemocniciach celkovo 16.509 pacientov, ako vyplýva z údajov britského ministerstva zdravotníctva zverejnených v pondelok. Ide zároveň o najnižší denný nárast počtu smrteľných obetí za posledné dva týždne, píše agentúra AFP.

Singapur hlásil prudký nárast prípadov COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva v Singapure potvrdilo v pondelok ďalších 1426 prípadov nákazlivého ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu. Údaj je zďaleka najvyšším denným nárastom, aký ostrovná krajina dosiaľ zaznamenala.

S týmto nárastom, založeným na predbežných údajoch, má Singapur celkový počet prípadov nákazy 8014. To znamená, že mestský štát zaznamenal viac prípadov ochorenia COVID-19 než ktorákoľvek iná krajina juhovýchodnej Ázie.

Má ich teda viac, než hlásil jeho oveľa väčší sused Indonézia, ktorá uviedla 6575 prípadov nákazy, pričom Filipíny hlásili 6459 prípadov - tieto počty však zrejme odrážajú menej rozsiahle testovanie obyvateľov než v Singapure. Ten je totiž v spomínanom regióne zďaleka najbohatšou krajinou.

Singapur potvrdil 11 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, čo je oveľa menej než v Indonézii a na Filipínach, kde zomrelo 582 a 428 ľudí. Väčšinu nových prípadov oznámených v pondelok v Singapure "tvoria držitelia pracovného povolenia žijúci v ubytovniach pre zahraničných pracovníkov", uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

V Singapure mali 1. apríla potvrdených len 1000 prípadov ochorenia COVID-19, ale počet nakazených vo vyše 40 ubytovniach pre zahraničných robotníkov, povolených vládou, medzitým prudko stúpol.

Vláda v snahe oddeliť zdravých robotníkov od infikovaných spustila v ubytovniach akciu "agresívneho" testovania. Okolo 200-tisíc ľudí, väčšinou mladých mužov-stavebných robotníkov z celej Ázie, spí v týchto nocľahárňach tak, že v jednej izbe sa ich nachádza 10-20.

Nakazených koronavírusom je v Španielsku viac ako 200-tisíc

Za posledných 24 hodín taktiež pribudlo 399 obetí, čím sa ich počet zvýšil na 20 852. Španielska vláda zmenila usmernenia pre jednotlivé nemocnice a úrady týkajúce sa zrátavania obetí koronavírusu.

Riadi sa pritom pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a trvá na tom, aby sa do počtu úmrtí zarátavali len osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus a nie aj také, ktoré otestované neboli, no vykazovali príznaky ochorenia COVID-19.

Španielsko aktuálne zápasí s tým, ako bezpečne zaviesť postupné uvoľňovanie obmedzení, ktoré boli zavedené v polovici marca a patria k najprísnejším v Európe. Karanténne opatrenia, ktoré patria k najprísnejším v Európe, platia v Španielsku od 14. marca. Aktuálne platia do 26. apríla a ich predĺženie do 9. mája bude musieť ešte schváliť parlament.

Nórsko začína po mesiaci znovu otvárať materské školy

Nórsko, ktoré tvrdí, že má nákazu novým koronavírusom už pod kontrolou, začalo v pondelok po mesiac trvajúcom zatvorení otvárať predškolské zariadenia. Informoval o tom dopisovateľ tlačovej agentúry AFP.

Úrady uviedli, že znovuotvorenie materských škôl je možné, lebo deti postihlo ochorenie COVID-19 v menšej miere než dospelých. Niektorí rodičia však vyjadrili voči tomuto rozhodnutiu určité výhrady. V susednom Dánsku však na Facebooku vznikla skupina rodičov nazvaná "Moje dieťa nie je pokusným morčaťom na COVID-19", pričom online petíciu proti znovuotvoreniu materských škôl už podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

Podľa víkendového prieskumu nórskej rozhlasovej a televíznej stanice NRK nechce poslať svoje deti naspäť do predškolského zariadenia 24 percent rodičov a 12 percent uviedlo, že si nie sú istí. Predškolské zariadenia v Nórsku však musia dodržiavať stanovené predpisy na ochranu zdravia.

Predovšetkým deti do troch rokov budú musieť byť v skupinách po troch a pod dohľadom jedného dospelého. Deti vo veku od troch do šesť rokov môžu zostať v skupinách po šiestich.

Nórsko patrí spolu s Rakúskom, Dánskom a Nemeckom k prvým krajinám, ktoré začínajú zmierňovať opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. V Nórsku ich zaviedli 12. marca. Premiérka Erna Solbergová vtedy oznámila zavedenie "najprísnejších a najnepríjemnejších opatrení", aké kedy Nórsko zažilo v "mierových časoch".

Inzercia

Aj v nemeckom V Berlíne, Sasku a Brandenbursku čiastočne otvorili školy, aby sa v nich mohli konať maturity či iné záverečné skúšky. Plošne by sa školy mali začať postupne otvárať 4. mája. FOTO TASR/AP

Podľa nórskeho plánu sa v pondelok môžu vrátiť do práce aj fyzioterapeuti a psychológovia, tento týždeň začnú pracovať tiež kaderníčky a dermatológovia. Mladšie deti na základných školách sa začnú vracať do tried 27. apríla. Hoci mnoho obchodov mohlo zostať a aj zostalo otvorených, bary a väčšina reštaurácií musia mať naďalej zatvorené. Kultúrne a športové podujatia zostanú zakázané najmenej do 15. júna.

Severská krajina, ktorá má približne 5,4 milióna obyvateľov, zaznamenala 7068 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 154 úmrtí na ochorenie COVID-19. Za posledných niekoľko dní zaznamenalo Nórsko pokles novoprijatých pacientov v nemocniciach a začiatkom apríla vláda oznámila, že pokladá nákazu za "ovládnutú" a má ju "pod kontrolou".

Okrem mnohých obmedzení a nariadení v boji proti šíreniu koronavírusu, ktoré v krajine naďalej platia, nórske úrady sa teraz spoliehajú aj na sledovanie ľudí v karanténe cez aplikáciu a na rozsiahle testovanie.

V Austrálií sa proti uvoľňovaniu opatrení postavilo viac ako 150 ekonómov

Austrálii sa zatiaľ veľkému rozšíreniu nákazy koronavírusom i vysokému počtu obetí darí vyhýbať. Zavedené opatrenia udržali denný počet nových prípadov pod 40. Prichádzajú však za cenu rastúcej nezamestnanosti, ktorá by mala stúpnuť na 16-ročné maximum.

Hoci sa už ozývajú hlasy, aby Austrália uvoľnila opatrenia, viac ako 150 ekonómov vládu v Canberre vyzvalo, aby sa sústredila na boj proti vírusu. "Nemôžeme mať fungujúcu ekonomiku, ak najskôr nevyriešime krízu verejného zdravia," uvádza otvorený list skupiny 157 ekonómov z austrálskych univerzít.

Austrália už schválila na pomoc ekonomike balíček v hodnote 320 miliárd austrálskych dolárov (187 miliárd eur). Premiér Scott Morrison minulý týždeň vyhlásil, že Canberra k uvoľňovaniu pravidiel najbližší mesiac nepristúpi. Za opatrenia sa postavili aj premiéri niektorých austrálskych štátov.

Podľa Andrewsa môže Austrália uvoľniť opatrenia až v čase, keď štáty zvýšia svoju kapacitu testovať, posilnia schopnosť lokalizovať prípady a pripravia sa ďalšie možné vlny epidémie.

Ústredná vláda nedávno predstavila novú mobilnú aplikáciu, ktorá umožní sledovať pohyb používateľov. V prípade, že používatelia prídu do kontaktu s nakazeným, zdravotnícke služby ich okamžite kontaktujú. Vláda uvádza, že aby bola aplikácia efektívna, musí si ju stiahnuť najmenej 40 percent občanov.  

Napriek výzve ekonómov a Morrisonovmu vyhláseniu však vláda predsa len môže pristúpiť k čiastočnému uvoľňovania. Na utorkovom rokovaní by vláda mala diskutovať o zrušení zákazu dobrovoľných operácií. O ich bezpečnosti už uistila Austrálska lekárska komora (AMA).

Hranice by podľa Zemana mali byť uzavreté ešte rok

Český prezident Miloš Zeman sa domnieva, že hranice krajiny by v súvislosti s epidémiou koronavírusu mali byť uzatvorené ešte rok. Česi by si podľa neho mali medzitým vychutnať krásy vlastnej krajiny. Vyhlásil to v nedeľu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1, informoval server Novinky.cz.

"Zastávam názor, aby hranice boli uzavreté rok, nie dva roky," povedal Zeman. Myslí si totiž, že otvorenie hraníc by mohlo spôsobiť vlnu epidémie - najmä pri cestách na miesta, kde sa ešte neskončila.

Otázku ciest do zahraničia spomenul minulý utorok námestník českého ministra zdravotníctva Roman Prymula, keď uviedol, že pravidlá pre vycestovanie z ČR sa budú postupne meniť, pričom jasnejšie by to malo byť do polovice júna. Podľa jeho slov sa diskutuje najmä o cestách v lete do Chorvátska a na Slovensko. Ešte pred mesiacom pritom Prymula hovoril o možnom dvojročnom uzavretí.

Český minister vnútra Jan Hamáček v reakcii na jeho vyjadrenia povedal, že verejnosť možno o tejto záležitosti jasne informovať až po tom, ako budú známe "tvrdé dáta" od expertov. "Nie je však možné raz hovoriť o ČR zamknutej na dva roky a za chvíľu o možnosti ísť v auguste do Chorvátska. To neznie veľmi odborne, preto si z nás niekedy ľudia robia žarty," zdôraznil.

Zeman v interview reagoval aj na informácie, že niektorí ľudia nenosia rúško a porušujú tým opatrenia proti šíreniu koronavírusu. "Po prvé by som varoval pred desaťtisícovou pokutou a po druhé by som ich poprosil, aby vydržali mesiac, možno mesiac a pol. V ľudskom živote je mesiac krátky čas na to, aby sme riskovali, že dôjde k nakazeniu," vyhlásil.

Český prezident Miloš Zeman. FOTO TASR/AP

Prezident tiež podporil vyjadrenie premiéra Andreja Babiša, ktorý v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Právo vyhlásil, že Česko sa musí zadlžiť, aby podporilo sociálny zmier, ubránilo svoju ekonomiku a zachovalo ľuďom prácu.

V Českej republike evidovali v nedeľu ďalších 92 prípadov nákazy novým koronavírusom, denný prírastok infikovaných tak v krajine klesol štvrtý deň po sebe. Celkový počet nakazených sa podľa aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva zvýšil na 6746, informoval v pondelok ráno Český rozhlas. Nákaze v nemocniciach v krajine podľahlo 186 ľudí, päť nových úmrtí zaznamenali v nedeľu.

V pondelok sa v Česku znovu otvoria farmárske trhy, autobazáre, autosalóny a remeslá s prevádzkami. Budú sa môcť konať aj malé svadby s účasťou do desať ľudí, vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov v menších skupinách za presne stanovených podmienok. Pre výučbu maximálne piatich študentov v poslednom ročníku štúdia sa otvoria aj univerzity. V nasledujúcich týždňoch sa otvoria aj ďalšie prevádzky, služby a obchody.

V pondelok sa k bežnej prevádzke vrátia aj české úrady. Ich zamestnanci a verejnosť však budú musieť v úradných budovách dodržiavať prísne hygienické podmienky a obmedziť osobný kontakt na minimum.

Francúzsko opäť povoľuje návštevy v domoch dôchodcov

Francúzsko v rámci postupného uvoľňovania obmedzení zavedených pre pandémiu nového koronavírusu od pondelka opäť povolí navštevovať starých ľudí i domovy dôchodcov, avšak s obmedzeniami. Oznámil to v nedeľu večer francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran.

Obyvateľa domova dôchodcov či zariadenia s opatrovateľskou službou tak budú môcť v rovnakom čase navštíviť maximálne dvaja príbuzní, fyzický kontakt im však naďalej povolený nebude, povedal Véran. Zákaz návštev v takýchto zariadeniach zaviedli vo Francúzsku v polovici marca, pripomína DPA.

Véran tiež povedal, že vo Francúzsku sa v posledných týždňoch nákazy zhoršila situácia, pokiaľ ide o šírenie koronavírusu. To podľa ministra obzvlášť platí práve pre takéto zariadenia, z ktorých až 45 percent ohlásilo prinajmenšom jedného infikovaného.

Len za posledný týždeň vykonali vo francúzskych domoch dôchodcov a zariadeniach s opatrovateľskou službou približne 50-tisíc testov na koronavírus, píše DPA.

Vo Francúzsko platia od 17. marca pre pandémiu prísne karanténne opatrenia. Obyvatelia môžu svoje domovy opúšťať len v nevyhnutných prípadoch. Prechádzky či športovanie je povolené len hodinu denne v okruhu jedného kilometra od bydliska. Prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil predĺženie týchto karanténnych opatrení do 11. mája.

Od tohto termínu by sa mali postupne znova otvárať školy a materské školy. Reštaurácie, kaviarne, kiná či hotely by však ostali zatvorené dlhšie a tak skoro by sa nekonali ani kultúrne podujatia. Letné kultúrne festivaly by podľa Macrona pripadali do úvahy najskôr v polovici júla. Vo Francúzsko dosiaľ evidujú viac ako 153-tisíc nakazených koronavírusom a 19 718 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Turecko má viac prípadov nákazy, než ktorákoľvek krajina mimo Európy a USA

S celkovým počtom 86 306 infekcií tak Turecko predstihlo aj Čínu, pôvodné epicentrum pandémie, informovala v nedeľu agentúra Reuters.

Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca v nedeľu večer oznámil, že za posledných 24 hodín pribudlo v krajine 3977 prípadov nákazy. Počet úmrtí sa v rovnakom čase zvýšil o 127 na celkových 2017.

Z ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sa v Turecku vyliečilo už približne 12-tisíc pacientov. Celkovo už v tejto krajine otestovali viac ako 643 000 ľudí, pričom len za posledný deň vyše 35 000.

Prvý prípad nákazy v Turecku zaznamenali až 10. marca, ďalšie však odvtedy pribúdajú rýchlym tempom. V súčasnosti má Turecko siedmy najvyšší počet infikovaných na svete.

Už v sobotu Turecko v počte prípadov nákazy predstihlo Irán, pôvodné hlavné ohnisko šírenia vírusu v regióne Blízkeho východu. Čína dosiaľ potvrdila 82 735 nakazených a 4632 úmrtí. V nedeľu zaznamenala 12 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o štyri menej než v sobotu. V krajine zároveň znova neevidovali žiadne úmrtie. V Iráne podľa oficiálnych štatistík ochorelo 82 211 ľudí a 5118 zomrelo.

Klient Gilbert Beck hrá spoločenskú hru vo svojej izbe v domove dôchodcov vo francúzskej obci Kaysesberg vo štvrtok 16. apríla 2020. FOTO TASR/AP

Za posledných 24 hodín zaznamenali v USA 1997 úmrtí na koronavírus

Počet úmrtí na nový koronavírus v Spojených štátoch tak dosiahol celkovo 40 661. Vyplýva to z nedeľňajších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, informovala agentúra AFP. Nárast počtu úmrtí o 1997 je o niečo vyšší než 1891 ľudí, ktorí v USA zomreli za predošlých 24 hodín do soboty večera miestneho času.

V stredu podľa rovnakých údajov dosiahol denný počet úmrtí v krajine viac ako 2500. Spojené štáty majú v súčasnosti najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom i úmrtí na ochorenie COVID-19 na svete. Celkový počet infikovaných v nedeľu v krajine vzrástol na 759 086.

Najviac zasiahnutým v USA je štát New York, ktorého guvernér Andrew Cuomo v nedeľu vyhlásil, že tamojšia epidémia už zrejme kulminovala a dostala sa do fázy poklesu.

Brazílsky prezident sa pridal k protestu proti obmedzeniam pohybu

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro sa v nedeľu pridal k stovkám demonštrantov, ktorí pred hlavným veliteľstvom armády v metropole Brazília protestovali proti nariadeniam obmedzujúcim pohyb, vydaným guvernérmi niektorých štátov v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Dav približne 600 ľudí vyzýval armádu, aby zasiahla do boja proti koronavírusovej pandémii, a žiadal tiež uzavretie Kongresu. Niektorí účastníci protestu držali transparenty hlásajúce "Vojenská intervencia s Bolsonarom".

"Som tu, pretože vo vás verím, a vy ste tu, pretože veríte v Brazíliu," povedal prezident davu zo svojho pikapu. Bolsonaro, bývalý armádny kapitán, neustále kritizuje opatrenia čiastočnej karantény vyhlásené guvernérmi okrem iného v najľudnatejších štátoch Brazílie, ktorými sú Sao Paulo a Rio de Janeiro.

V piatok prezident odvolal svojho ministra zdravotníctva podporujúceho obmedzenia, ktoré podľa Bolsonara poškodzujú ekonomiku. Vyše 200-miliónová Brazília má najviac prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike. V nedeľu ich v krajine evidovali viac než 38 000 spolu s vyše 2400 úmrtiami. Bolsonaro počas vystúpenia prerušovaného kašľom nereagoval na výzvy davu na vojenskú intervenciu ani na požiadavku zastaviť prácu zákonodarného zboru.

"Musíte bojovať za svoju krajinu. Môžete sa spoľahnúť na to, že váš prezident urobí, čo je potrebné, aby sme mohli zaručiť demokraciu a to, čo je pre nás najdrahšie, našu slobodu," vyhlásil Bolsonaro. Väčšina Brazílčanov podľa výsledkov prieskumu zverejnených v sobotu podporuje obmedzujúce opatrenia napriek ich dôsledkom na hospodárstvo, dodáva AFP.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 9 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 10 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.