Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. apríl 2020, 11:10

V Domove sociálnych služieb v Martine sú nakazení skoro všetci klienti

V Domove sociálnych služieb v Martine sú nakazení skoro všetci klienti

Mestská polícia pred Domom svätého Martina v Martine 18. apríla 2020. FOTO TASR – Erika Ďurčová

(Aktualizujeme) Počas piatku pribudlo 40 nových prípadov, počet úmrtí stúpol na jedenásť.

V martinskom Domove sociálnych služieb Dom svätého Martina potvrdili testy ochorenie COVID-19 u 25 z 26 klientov zariadenia.

Klientmi sú ťažko zdravotne postihnutí ľudia.

Nákaza sa potvrdila aj u 11 členov personálu, informovala o tom hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.

„Na základe dnešných výsledkov zasadala bezpečnostná rada okresu spolu s Krízovým štábom mesta Martin za účasti zástupcov Univerzitnej nemocnice Martin a Odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. Z celkového počtu 27 testovaných klientov v Dome svätého Martina u dvoch pacientov nákaza k dnešnému dňu nebola potvrdená. Šesť klientov, u ktorých boli prítomné klinické známky infekcie, bude prevezených do Univerzitnej nemocnice Martin,“ uviedla Kalmanová.

Ako dodala, areál DSS Dom sv. Martina je momentálne uzatvorený, stráži ho martinská mestská polícia. Okrem pacientov boli otestovaní aj všetci zamestnanci, z ktorých bolo negatívnych päť. Zamestnanci aj naďalej zostali v karanténe v rámci zariadenia alebo v internátoch. 

„Bezpečnostná rada preverila, či je v zariadení dostatok ochranných prostriedkov a zároveň zabezpečila doplnenie zo štátnych hmotných rezerv. Rada je pripravená okamžite prijať opatrenia v prípade, že si to situácia vyžiada, vrátane opatrovateľskej a zdravotnej starostlivosti,“ doplnila hovorkyňa. 

V Centre sociálnej starostlivosti v mestskej časti Ľadoveň, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, bolo v sobotu otestovaných 100 klientov a 67 členov personálu. Výsledky budú známe v najbližších dňoch.

Bratislava: Testy u klientov domovov seniorov sú negatívne 

Výsledky v prípade podozrenia na nákazu novým koronavírusom u klientov zariadení pre seniorov v správe hlavného mesta v bratislavskom Ružinove a Lamači boli negatívne. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta SR Bratislavy Peter Bubla.

 „V piatok (17. 4.) podvečer sme dostali informáciu o negatívnych testoch v Domove seniorov v Lamači, v sobotu ráno potvrdili negatívny výsledok aj u klientky zariadenia Gerium v Ružinove,“ uviedol hovorca. „O celom postupe bola dôkladne informovaná rodina klientov i personál zariadení,“ dodal.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo v piatok informoval, že magistrát prijal sériu opatrení v siedmich zariadeniach pre seniorov, ktoré prevádzkuje a kde je umiestnených vyše 1150 klientov. K opatreniam pristúpil aj v súvislosti s podozreniami na možnú nákazu v dvoch domovoch. „Neboli sme schopní ich s pomocou štátu otestovať. Museli sme si poradiť sami,“ uviedol. Mesto sa preto rozhodlo začať testovať klientov i personál vo svojich zariadeniach po vlastnej línii. Pomohli k tomu aj súkromné firmy, ktoré mestu darovali 1500 testov. 

V nedeľu 19. apríla budú všetci klienti Seniorcentra Staré Mesto testovaní na ochorenie COVID-19. „Otestovaní budú aj všetci zamestnanci Seniorcentra a tím zamestnancov sociálneho oddelenia miestneho úradu v Starom Meste,“ informovali starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a riaditeľ Seniorcentra Matej Alex.

Inzercia

Vojaci hliadkujú pred Domovom sociálnych služieb v Pezinku. FOTO TASR – Michal Svítok

Za piatok 40 nových prípadov a viac ako tritisíc testov

Počas piatka pribudlo na Slovensku 40 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, aktuálne tak Slovensko eviduje 1 089 pozitívnych vzoriek.

Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová

V piatok otestovali 3 144 ľudí. Z celkového doterajšieho počtu testov (40 953) je negatívnych 39 864, pozitívny nález na infekciu odhalilo 1089 testov.

Eliášová dodala, že ochorenie prekonalo a uzdravilo sa 213 ľudí. „Z nich bolo 52 hospitalizovaných v nemocniciach a 161 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady Úradu verejného zdravotníctva,“ dodala hovorkyňa.

Na Slovensku pribudli aj dve úmrtia v dôsledku nového koronavírusu, ich celkový počet stúpol na 11.

Nemocnica Poprad ešte v piatok nahlásila úmrtie pacientky – klientky Centra sociálnych služieb v Batizovciach, ktorá bola pozitívne testovaná na COVID-19. „V nemocnici na oddelení so špeciálnym režimom pre podozrivých z ochorenia COVID-19 bola hospitalizovaná štyri dni,“ spresnila Eliášová. „V sobotu ráno v Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela ďalšia klientka z DSS Pezinok,“ dodala.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je v prípade hospitalizovaných pacientov v nemocniciach na jednotke intenzívnej starostlivosti v súčasnosti desať pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

S odberom vzoriek v piatok pomohli aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. „Stalo sa tak vo Svidníku, Vranove nad Topľou, v Trnave, Moravskom Svätom Jáne, Častej a Gabčíkove,“ informovala Zuzana Farkasová z hasičského prezídia. Pripomenula, že trnavskí hasiči v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva a mestom Trnava vykonali odbery aj ľuďom bez domova.
 

Dnes treba vedieť

teraz

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

teraz

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 2 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 2 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)