Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
17. apríl 2020

Koronavírus môže poslať deti do detského domova

Sanitka uháňa ulicami Milána. Vezie ďalšieho pacienta nakazeného koronavírusom. V sanitke sú aj zdravé deti, lebo zostať doma samy predsa nemôžu.
Koronavírus môže poslať deti do detského domova

ILUSTRAČNÉ FOTO TASR – Roman Hanc

V nemocnici si ich do svojej opatery prevezmú sociálni pracovníci. Kontaktujú sa so vzdialenejšou rodinou, ktorú hospitalizovaný rodič označil, aby sa o ne postarala. Vo väčšine prípadov deti končia u svojich príbuzných. Ale čo keď sa o ne nemá kto postarať?

Koronavírus drví Taliansko už dlhé týždne, a preto tam dochádza aj k takýmto smutným príbehom. A to najmä v ohnisku epidémie – v Lombardii. Tento problém je najvypuklejší v Miláne, kde podľa týždenníka Famiglia Cristiana až tretina rodín má len jedného živiteľa.

Navyše mnoho obyvateľov sa sem prisťahovalo za prácou a ich rodiny sú vzdialené stovky, v niektorých prípadoch až tisícky kilometrov. Čo bude s našimi deťmi? Táto otázka zaznieva z úst rodičov čoraz naliehavejšie.

Taliansko muselo riešiť aj situácie, keď sa o nakazené deti nemal kto starať. Zdieľať

Sociálna sieť v Taliansku na regionálnych úrovniach v týchto prípadoch našťastie dobre funguje. Zabezpečuje celodennú starostlivosť o deti, a to aj v prípadoch, keď môžu byť deti nakazené alebo sú prenášačmi vírusu.

V Miláne najnovšie vznikol projekt Zumbimbi, ktorý okrem poradenskej a psychologickej pomoci poskytuje aj možnosť celodennej starostlivosti o deti vo veku od 6 do 16 rokov, ktoré musia zostať v karanténe. Ide o jednolôžkové izby, ak však pomoc potrebujú viacerí súrodenci, dokážu v priestoroch vytvoriť viackapacitné izby.

Deti majú okrem bežnej starostlivosti a stravy zabezpečené aj vzdelávanie a psychologickú pomoc. Podobné projekty vznikajú v ďalších väčších mestách na severe krajiny.

Keď nemôžu pomôcť najbližší

Situácia na Slovensku nie je ani zďaleka taká dramatická. Prípad, že dieťa nakazených rodičov zostane bez opatery, však nie je vôbec možné vylúčiť. A hoci toto nie je práve otázka, ktorá by padala na tlačovkách premiéra a ústredného krízového štábu, viacerí rodičia už nad ňou premýšľajú.

„Nemáte, prosím, informácie, čo by bolo s mojím maloletým dieťaťom, keby som náhodou chytila koronavírus? Som na dieťa sama a neverím, že potenciálne nakazené dieťa si zoberie exmanžel alebo vzdialení príbuzní. Nechcem to riešiť neskoro, ak by som už bola náhodou v zlom stave. Odpustite si reči o panike. Toto je o racionálnom myslení. Chcem byť pripravená na každú eventualitu,“ hľadala rady na verejných fórach Jana z Bratislavy. 

Denník Postoj zisťoval, či aj slovenské úrady majú plán pre krízové situácie tohto druhu. „Ak nemôžu starostlivosť o deti zabezpečiť rodičia a nie je možné, aby rodičia v uvedenej situácii zabezpečili starostlivosť o deti ani prostredníctvom blízkych osôb, je možné zabezpečiť starostlivosť v Centre pre deti a rodiny,“ tvrdí hovorkyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Mária Hrehová.

Inzercia

Hospitalizovaný rodič, ktorý sa nemôže oprieť o pomoc svojej rodiny, sa má obrátiť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Zdieľať

Keď sa teda dieťa ocitne v situácii, že rodičia sú vo vážnejšom stave hospitalizovaní a nemôže sa oň postarať niekto z rodiny, skončí na nevyhnutný čas v detskom domove. Detské domovy sa vlani premenovali na Centrá pre deti a rodiny. Pôjde o tzv. dobrovoľný pobyt, dôjde k nemu teda na základe dohody s rodičom a nebude nariadený súdom.

Rodič, ktorý sa nemôže oprieť o pomoc svojej rodiny a bude hospitalizovaný, sa má obrátiť na miestnu pobočku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Skontaktovať by sa mal konkrétne s oddelením sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. To zhodnotí situáciu dieťaťa a rodiny a posúdi možnosti rodičov a či je nevyhnutná ústavná starostlivosť o dieťa.

Ak sa o dieťa skutočne nemá kto postarať, detský domov mu poskytne bývanie, stravu, zabezpečí mu zdravotnú starostlivosť i vzdelávanie. Dieťa môže v centre zostať najviac 30 dní. Ak sa doma dovtedy nič nezmenilo, jeho pobyt sa môže ešte predĺžiť, maximálne na tri mesiace. Mesačný pobyt dieťaťa je vo výške sumy prídavku na dieťa, ak pôjde o kratší pobyt, náklady sa pomerne prerátajú.

V pláne je aj detská nemocnica

Okrem toho má Slovensko aj komplexnejší plán, ako sa postarať o deti nakazené koronavírusom. V pláne je zriadenie nemocnice pre detských pacientov. Sídliť by mala v Podunajských Biskupiciach alebo na Kramároch, momentálne sa návrhy vyhodnocujú a konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Nerozhodlo sa ani o tom, koľko detí bude môcť prijať. Nemocnicu neplánujú zriadiť pre to, že by sa predpokladalo množstvo detských pacientov v ťažkom stave z dôvodu nákazy koronavírusom. Dôležitá je z iného dôvodu.

„Keď sa pozrieme do zahraničia na detských pacientov s koronavírusom, ich počty sú optimálne. Koronavírus nerobí dieťaťu väčšie ťažkosti. Sú však detskí pacienti, ktorí majú napríklad zápal slepého čreva alebo ich sledujú s inou diagnózou a musia byť v nemocnici. Zároveň môže mať dieťa koronavírus alebo môže byť jeho šíriteľom. Plánovaná detská nemocnica by mala byť práve pre takýchto pacientov, aby neboli rizikom pre ostatných pacientov na lôžkovom oddelení a zároveň mohli byť ošetrené iné jeho diagnózy,“ povedal pre Postoj pediater Peter Visolajský, ktorý je členom permanentného krízového štábu.

Okrem klasických príznakov, ktoré poznáme u dospelých, sú u detí špecifickým príznakom hnačky. Zdieľať

Deti napriek pozitívnemu nálezu koronavírusu budú môcť byť hospitalizované s jedným zo svojich rodičov. „Je to jeho právo a to sa vždy snažíme rešpektovať,“ dodal Visolajský. Kým sa tento projekt nezrealizuje, sú všetky nemocnice pripravené prijímať aj detských pacientov.

A čo by si mali rodičia všímať u svojich detí, ak majú podozrenie, že by ich dieťa mohlo mať koronavírusovú infekciu?

„Nechcem teraz šíriť paniku, že každé dieťa s hnačkou treba vyšetriť na koronavírus, ale treba na to myslieť. Inak sa to prejavuje rovnakými prejavmi ako u dospelých,“ doplnil Visolajský.

Odporúčame

Dnu či von?

Dnu či von?

Mnohí rodičia v čase nebezpečenstva rozptyľujú domácu nudu prechádzkami v prírode či prázdnych mestách. Je to bezpečné?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.