Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2015

Počet Sloveniek užívajúcich antikoncepciu klesá

Počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá. Vlani po nej podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) siahlo takmer 270-tisíc žien, čo predstavuje pätinu Sloveniek v reprodukčnom veku (15 - 49 rokov). V roku 2007 pritom užívalo antikoncepciu vyše 400-tisíc ž...

Počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá.

Vlani po nej podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) siahlo takmer 270-tisíc žien, čo predstavuje pätinu Sloveniek v reprodukčnom veku (15 - 49 rokov). V roku 2007 pritom užívalo antikoncepciu vyše 400-tisíc žien, odvtedy ich počet klesá.

Väčšina slovenských žien volí hormonálnu antikoncepciu, vlani sa pre ňu rozhodlo viac ako 215-tisíc žien (16,1 percenta žien v reprodukčnom veku). "Pokles užívateliek hormonálnej antikoncepcie pokračuje naďalej, nie však tak výrazne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Oproti roku 2013 ich počet klesol len o 0,1 percentuálneho bodu," konštatuje sa v správe NCZI.

Naopak, mierne pribudlo užívateliek vnútromaternicovej antikoncepcie. Stalo sa tak prvýkrát od roku 2008. Vlani sa pre ňu rozhodlo 47.370 žien, čo predstavuje 3,5 percenta žien v reprodukčnom veku. "Ich počet vzrástol oproti roku 2013 o 130," doplnil hovorca NCZI Peter Bubla.

Antikoncepcia nie je na Slovensku hradená zo zdravotného poistenia. O jej preplácanie viackrát žiadali mimovládne organizácie a občianske aktivistky. So svojou požiadavkou však neuspeli.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

Na hore Zvir pri obci Litmanová v nedeľu vyvrcholila slávnostná púť, ktorá sa niesla v znamení 25. výročia prvých zjavení. "Slávenie tejto udalosti sa začalo už v stredu (5. 8.), teda presne v deň prvého zjavenia. O deň neskôr sme si pripomenuli 20 rokov od posledného zjavenia a celé slávenie vyvrc...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.