Počet Sloveniek užívajúcich antikoncepciu klesá

Počet žien, ktoré užívajú antikoncepciu, na Slovensku dlhodobo klesá.

Vlani po nej podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) siahlo takmer 270-tisíc žien, čo predstavuje pätinu Sloveniek v reprodukčnom veku (15 - 49 rokov). V roku 2007 pritom užívalo antikoncepciu vyše 400-tisíc žien, odvtedy ich počet klesá.

Väčšina slovenských žien volí hormonálnu antikoncepciu, vlani sa pre ňu rozhodlo viac ako 215-tisíc žien (16,1 percenta žien v reprodukčnom veku). "Pokles užívateliek hormonálnej antikoncepcie pokračuje naďalej, nie však tak výrazne ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Oproti roku 2013 ich počet klesol len o 0,1 percentuálneho bodu," konštatuje sa v správe NCZI.

Naopak, mierne pribudlo užívateliek vnútromaternicovej antikoncepcie. Stalo sa tak prvýkrát od roku 2008. Vlani sa pre ňu rozhodlo 47.370 žien, čo predstavuje 3,5 percenta žien v reprodukčnom veku. "Ich počet vzrástol oproti roku 2013 o 130," doplnil hovorca NCZI Peter Bubla.

Antikoncepcia nie je na Slovensku hradená zo zdravotného poistenia. O jej preplácanie viackrát žiadali mimovládne organizácie a občianske aktivistky. So svojou požiadavkou však neuspeli.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo