Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. apríl 2020, 07:56

Kollár už dostal zoznam členov štátnej volebnej komisie

Kollár už dostal zoznam členov štátnej volebnej komisie

FOTO TASR - Milan Drozd

Okrem parlamentných strán nominujú do komisie po jednom členovi aj predseda Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, Najvyššieho kontrolného úradu a generálny prokurátor.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) už dostal zoznam delegovaných členov do Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. 

Miroslav Sopko a Jiří Kubáček sú delegátmi za hnutie OĽaNO, Peter Zoľák je delegátom za Sme rodina, Karol Kubela za SaS a Radovana Ondrejku navrhla strana Za ľudí. Smer-SD delegoval za členov komisie Jána Knappa, Augustína Hambálka a Jaroslava Rybanského. Za ĽSNS majú byť členmi komisie Marek Mališ a Radovan Hrádek.

Ladislav Orosz je delegátom predsedu ÚS, Juraja Vačoka navrhol sudca NS, ktorý vykonáva úlohy predsedu tohto súdu, Vladimíra Klimentová je delegátkou generálneho prokurátora a predseda NKÚ nominoval Janku Piskovú.

Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane.

Komisia má 14 členov. V zmysle zákona o podmienkach výkonu volebného práva delegujú desiatich členov politické strany, ktoré sa po voľbách dostali do parlamentu, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov. Zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie.

Funkčné obdobie štátnej komisie sa začína zložením sľubu členov do rúk predsedovi NR SR v deň odovzdania osvedčení o členstve. Predsedu štátnej komisie volí podľa zákona parlament v tajných voľbách zo všetkých členov komisie.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.