Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2015

European Leadership Network: Manévre NATO a Ruska môžu viesť k vojne v Európe

V dôsledku zvýšenia rozsahu i počtu vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie a Ruska je ozbrojený konflikt v Európe čoraz pravdepodobnejší, varovala dnes organizácia European Leadership Network (ELN) so sídlom v Londýne. Riaditeľ ELN Ian Kearns pre agentúru AP uviedol, že manévre "prispievajú k...

V dôsledku zvýšenia rozsahu i počtu vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie a Ruska je ozbrojený konflikt v Európe čoraz pravdepodobnejší, varovala dnes organizácia European Leadership Network (ELN) so sídlom v Londýne.

Riaditeľ ELN Ian Kearns pre agentúru AP uviedol, že manévre "prispievajú k atmosfére nedôvery", ktorá sa "príležitostne stáva ústredným bodom niektorých celkom blízkych stretnutí medzi armádami NATO a Ruska".

Kearns je spoluautorom štúdie ELN, ktorá sa podrobne zameriava na dve vojenské cvičenia usporiadané tento rok Ruskom a NATO. Manévre podľa neho signalizovali, že "Rusko sa pripravuje na konflikt s NATO a NATO sa pripravuje na možnú konfrontáciu s Ruskom".

Vzťahy medzi Moskvou a Západom sú na bode mrazu od vlaňajšej ruskej anexie Krymu, pripomenula AP. NATO podľa ELN na tento rok naplánovalo 270 vojenských cvičení a Rusko 4-tisíc. Do marcových ruských manévrov bolo zapojených 80-tisíc vojakov. NATO v júni zmobilizovalo 15-tisíc vojakov z 19 členských a troch partnerských krajín aliancie.

Podľa ELN manévre ukázali, ktoré oblasti považuje každá zo strán za svoje najzraniteľnejšie: pre NATO je to Poľsko a pobaltské štáty, pre Rusko najmä Arktída, Krym a hranice s členskými krajinami NATO Estónskom a Lotyšskom.

Organizácia ELN sformulovala niekoľko myšlienok na zmiernenie napätia: vlády by mali napríklad zvážiť potrebu väčšej zdržanlivosti čo sa týka veľkosti a scenárov budúcich manévrov. "Dejiny sú plné príkladov vodcov, ktorí si mysleli, že môžu udržiavať kontrolu nad udalosťami. Ale udalosti majú vo zvyku nabrať vlastný spád a dynamiku," poznamenal Kearns.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

V Litmanovej si pripomenuli 25. výročie od prvého zjavenia

Na hore Zvir pri obci Litmanová v nedeľu vyvrcholila slávnostná púť, ktorá sa niesla v znamení 25. výročia prvých zjavení. "Slávenie tejto udalosti sa začalo už v stredu (5. 8.), teda presne v deň prvého zjavenia. O deň neskôr sme si pripomenuli 20 rokov od posledného zjavenia a celé slávenie vyvrc...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.